2014-08-19

KSIĄŻKA

Książka Sekret Milly Penelope Bush

Tagi: książka
Książka Sekret Milly Penelope Bush - recenzja. 
Okładka książki, strasznie słodka, troszkę mnie odstraszyła. Spodziewałam się spotkać kolejne, bardzo tandetne czytadło dla młodzieży. Czując przesyt problematyką miłosną, miło zaskoczyłam się fabułą książki "Sekret Milly". Trzeba przyznać, że autorka potrafi zadziwić czytelnika mającego grubo ponad "naście" lat. I chociaż ta pozycja skierowana jest w stronę nastolatków, ja przeczytałam historię młodziutkiej dziewczyny w mgnieniu oka i to bez cienia nudy !

Życie bliźniaków łatwe nie jest. Wieczne porównywanie, podobne, a nawet i identyczne ciuchy, stałe kłótnie. Milly jako ta młodsza uczy się funkcjonować w cieniu siostry. Lilly zawsze była i nadal jest bardziej przebojowa, łatwo nawiązuje nowe znajomości. Milly to zdecydowanie odmienny charakter. W życiu tej "wiecznie drugiej" wydarzył się pewien Incydent, który zmusił ją do zmiany szkoły. By młoda dziewczyna jakoś uporała się z problemem mającym swe źródło właśnie w tym przykrym zdarzeniu, zostaje skierowana na terapię. Milly chociaż niechętnie, przystaje na propozycję pisania dziennika, mającego jej pomóc w pogodzeniu się z dotychczasowymi przeżyciami. Od tego momentu swe myśli przelewa na papier, a my możemy zapoznać się historią zagubionej bohaterki. Siostry wychowywane przez mamę mają jeszcze jeden problem do rozwiązania. Do ich domu, do mieszkania nad nimi, wprowadza się rodzina Amerykanów. Milly pragnie zakumplować się z synem nowych lokatorów, ale ta postawa nie przypada do gustu Lilly. W nowej szkole, na lekcji etyki, Milly otrzymuje zadanie domowe na temat chyba najgorszy z możliwych. Wspomnienia powracają, nowe otoczenie nie wie nic o Incydencie... A czy my odkryjemy wreszcie sekret Milly ? Czy siostry dojdą do porozumienia w sprawie amerykańskiego lokatora ?

Muszę przyznać, że tym razem okładka kompletnie nie pasowała mi do całej fabuły książki. Minimum sercowych problemów, a spora dawka tych prawdziwych i zdecydowanie trudniejszych do zażegnania. Penelope Bush stworzyła świetną książkę dla nastolatków, język odpowiedni dla tej grupy wiekowej, pozwala na całkowite zrozumienie wymiaru niniejszej powieści. Autorka idealnie ukazała życie bliźniaków, z pewnością ci, którzy zostali obdarowani przez los bratem bliźniakiem lub siostrą bliźniaczką, odnajdą się w "Sekrecie Milly". Główna bohaterka to miła, przyjazna, rozsądna dziewczyna. Nie ma w sobie nic z głupiutkich, naiwnych nastolatek, czego nie można powiedzieć o Lilly. Jak widzicie mamy więc całą gamę przeróżnych postaci.

Książkę czytamy szybko, dosłownie płyniemy przez kolejne strony, by po dobrnięciu do końca ze smutkiem stwierdzić, że więcej kartek już na nas nie czeka. Autorka pokusiła się o przedstawienie historii nie tylko ze strony Milly jako narratorki w czasie teraźniejszym, ale i w postaci fragmentów z pamiętnika. Czytelnik zostaje w ten sposób idealnie poinformowany o całej sytuacji, przez co nawiązuje nić porozumienia, wierzy w każde słowo twórcy.

Myślę że książka wywrze na was ogromne wrażenie, tak jak to miało miejsce w moim przypadku. Nie mogę wam zdradzić jaka tragedia spotkała Emily, jednak możecie być pewni, że sami pewnie nie wiedzielibyście jak dalej żyć z taką przeszłością. Jeśli więc macie obecnie chwilkę wolnego czasu, sięgnijcie po "Sekret Milly". Niech was nie zwiedzie cukierkowa okładka, zawartość książki jest znacznie poważniejsza niż myślicie.


Tytuł: Sekret Milly
Autor: Penelope Bush
Oprawa: miękka
Liczba stron: 189
Cena: 29.90 zł  27 zł


Tekst:
Angelika Musiał
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar