2014-08-16

KSIĄŻKA

Audiobook Niebezpieczne związki Choderlos de Laclos

„Niebezpieczne związki” Choderlos de Laclos - audiobook- recenzja.
Paryż, wiek XVIII. Główna bohaterka Markiza de Merteuil, to piękna kobieta, która za wszelką cenę dąży do obranego celu. Można powiedzieć, że osoba ta ma charakterek. Szczerze powiedziawszy, to po odsłuchaniu nagrania, nie mam słów na określenie tej postaci.

Markiza jest wrogo nastawiona do narzeczonego bardzo młodziutkiej Cecylii Volanges. Cecylia, to dziewczyna, która kończy naukę w klasztorze. Wkrótce, po opuszczeniu klasztornych murów, zamierza pobrać się z Danceny. Słuchając losów Volanges oraz jej partnera, przyznam, że trochę szkoda mi się ich zrobiło, bowiem w życiu tych bohaterów zachodzi wiele przykrych dla nich wydarzeń, do których w głównej mierze przyczynia się podstępna Markiza. Oczywiście w tych intrygach pomaga jej Wicehrabia de Valmont.

Wicehrabia lubi manipulować kobietami. Markiza zleca mu uwiedzenie dziewczyny Volanges, a jakby tego było mało, de Valmont „kręci” się też obok prezydentowej de Tourvel.

Postępowanie Markizy spowodowało u mnie jako odbiorcy solidne zdenerwowanie. Audiobook na początku słuchania, wydawał się być mało interesujący. W kolejnych częściach zwroty akcji przedstawione w tej pozycji, a przede wszystkim interpretacje zespołu lektorów, które wyrażały zachowania bohaterów, skupiały coraz to większą uwagę. Myślę, że treść tej pozycji spodoba się niejednej z Was. Zakończenie książki jest wyjątkowo realistyczne, a całość ubrana jest w listowny wielogłos uczestników zdarzeń, a wszystko dzieje się w wyższych sferach, w białych rękawiczkach, koronkach, wśród złoceń i porcelany.


Tekst:
Magdalena Ż.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar