2014-04-03

CIEKAWOSTKI

For Friends – zdrowa dieta, zdrowy pies

Żywienie psa to jeden z najważniejszych obowiązków jego właściciela. I jednocześnie jeden z najważniejszych wyborów, przed jakim staje każdy opiekun czworonoga. Wpłynie on przede wszystkim na zdrowie i kondycję zwierzaka, ale także na jego wygląd, samopoczucie, a nawet na zachowanie.
 

 


Obecnie świadomość żywienia zwierząt jest bez porównania większa, niż jeszcze kilka lat temu. Właściciele mają w czym wybierać – mogą przygotowywać pożywienie w domu, według zaleceń ekspertów (resztki z ludzkiego stołu absolutnie nie zastąpią zbilansowanego posiłku!), karmić psa metodą BARF (surowe, starannie dobierane mięso, kości, ryby, warzywa i in.) lub sięgnąć po jedną z profesjonalnych suchych karm dostępnych na rynku. Jest to rozwiązanie wybierane przez wiele osób ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, ponieważ podanie gotowej karmy jest najmniej czasochłonne, zawiera ona również wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Przynajmniej w teorii – w praktyce wiadome jest, że karma karmie nierówna i przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się dokładnie z jej składem.

Wybór karmy idealnej – czyli na co zwracać uwagę

Układając własną dietę staramy się szukać produktów wysokiej jakości, zdrowych, coraz chętniej sięgamy po jedzenie ekologiczne, pozbawione konserwantów i środków chemicznych. Mamy świadomość, że to, co jemy, wpływa na nas w ogromnym stopniu – zarówno na nasze zdrowie, samopoczucie jak i wygląd. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku naszych pupili. Jeżeli pies otrzymuje wysokiej jakości karmę jest zdrowy, radosny, ma lśniącą sierść i energię do zabawy. Inwestując w dobrą karmę inwestujemy w zdrowie i szczęście naszego przyjaciela, oszczędzamy na kosztach leczenia chorego zwierzaka w przyszłości.

Pierwszym kryterium przy wyborze karmy dla psa jest jego wiek. Powinniśmy szukać wśród produktów przeznaczonych dla odpowiednich grup wiekowych – szczeniąt, psów dorosłych lub seniorów, ponieważ tak jak i człowiek, pies również potrzebuje różnych składników odżywczych na poszczególnych etapach swojego rozwoju. Istotna jest również wielkość pupila – dog niemiecki będzie potrzebował innych proporcji składników niż jamnik czy mały kundelek.

Kryterium finansowe jako główne przy zakupie karmy nie jest najrozsądniejsze. Najtańsze karmy siłą rzeczy odznaczają się niską jakością, nie zapewniają więc psu niezbędnych składników odżywczych. To, co dziś oszczędzimy na karmie, jutro wydamy na wizyty u weterynarza i leki. Jeżeli mamy wątpliwości co do składu wybranej karmy, najlepiej od razu skonsultować tę kwestię z weterynarzem.

Psy są zwierzętami mięsożernymi, nie ma więc wątpliwości, że mięso powinno stanowić jak największy udział procentowy w objętości karmy. Czytając etykietę z zawartością odżywczą na opakowaniu warto mieć na uwadze to, że do produkcji karmy o zawartości np. 30% mięsa nie zawsze używa się dokładnie tyle tego składnika. Różnica bierze się stąd, że świeże mięso jest składnikiem mokrym, a np. zboża już nie, ciężko jest więc wyliczyć dokładne proporcje. Idealnie byłoby gdyby w skład karmy wchodziły wyłącznie świeże składniki o tej samej zawartości wody - mięsa, warzywa i owoce. Dlatego wybierając karmę dokładnie czytajmy etykietę - czym większa zawartość mięsa i produktów naturalnych w deklaracji producenta, tym większą jego ilość w praktyce dostarczamy naszemu psu.

Niewątpliwie kłopotliwym składnikiem karm są wszelkie ziarna, które stanowią „wypełniacz” o silnie uczulających właściwościach, w dodatku… nie trawiony przez psy. Stąd też coraz większa liczba czworonożnych alergików. Warto więc zwrócić uwagę, czy do produkcji karmy użyto ziaren (grains). Zastąpić je można np. ziemniakami lub grochem, które mają wiele cennych właściwości (zawierają witaminy i minerały, obniżają ciśnienie krwi i zawartość cukru, wspomagają system immunologiczny oraz pracę nerek, są doskonałym prebiotykiem, a w dodatku zaleca się je psom otyłym, które muszą schudnąć).

Wadą suchych karm jest zawartość środków konserwujących i utrwalających, które sprawiają, że po otwarciu np. 15 kg opakowania jego zawartość nie zepsuje się szybko ani nie straci swojego smaku przez czasem nawet kilka miesięcy…

For Friends – bo przyjaźń oznacza odpowiedzialność

A gdyby tak sucha karma mogła składać się wyłącznie z wysokiej jakości mięsa, warzyw i owoców, zawierających naturalne aromaty, witaminy i minerały, bez dodatku uczulających zbóż, glutenu, mączek ani konserwantów? Gdyby swoim składem odpowiadała domowym, zbilansowanym posiłkom, zamkniętym w wygodnej postaci zdrowego granulatu? Choć wydaje się to zbyt piękne, taki efekt udało się osiągnąć niemieckim lekarzom weterynarii. Stworzyli oni For Friends – karmę naturalną, zbilansowaną, bezpieczną i smaczną, spełniającą swoimi parametrami wymagania europejskiej federacji FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation).

Karma nie zawiera w swoim składzie mączki zwierzęcej, zbóż, kukurydzy, ryżu, soi, glutenu, konserwantów barwników ani sztucznych aromatów, dzięki czemu jest produktem hipoalergicznym oraz dietetycznym. 6-miesięczny okres przydatności do spożycia gwarantuje naturalny i świeży aromat oraz doskonały smak każdego dnia. For Friends produkowana jest w małych partiach, wyłącznie według zapotrzebowania. Każde szczelnie zapakowane opakowanie to karton i woreczek, które zabezpieczają karmę przed wywietrzeniem i utratą cennych składników. To pierwszy w Europie produkt tak wysokiej jakości, tworzony wedle unikalnej, nowoczesnej metody pozwalającej na produkcję wyłącznie ze świeżego, surowego mięsa, warzyw i owoców. „Wypełniacze” zastąpiono słodkimi ziemniakami i żółtym grochem o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych i dietetycznych. Karma zawiera również wszelkie niezbędne witaminy i minerały naturalnego pochodzenia. Dostępna jest w wersji dla szczeniąt ras dużych i małych (także suk karmiących i ciężarnych), psów dorosłych (o normalnej lub zwiększonej aktywności ruchowej) i seniorów.

Dobrze dobrana, zbilansowana, zdrowa karma to szczęśliwy pies o pięknym wyglądzie.

Sugerowana cena detaliczna: 42zł/kg, 158zł/5kg

Karma For Friends dostępna jest w sklepie internetowym www.for-friends.pl


 

Komentarze (1)

NekropolisQueen (2014-04-04 09:20:39)
:)
 Bardzo fajnie pakowana karma w te woreczki :)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar