2014-02-11

Czy wiesz, że...

Kolka niemowlęca - fakty i mity

Wokół kolki niemowlęcej narosło wiele mitów. Co jest prawdą, a co obiegową opinią, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Jak rozpoznać kolkę u niemowlęcia? I czy można jej skutecznie przeciwdziałać? Oto cała prawda o tej częstej, dziecięcej dolegliwości.


Fakty

Co trzecie niemowlę cierpi w powodu kolki. Ta bolesna przypadłość pojawia się zwykle między trzecim a szóstym tygodniem i ustępuje samoistnie około 4. miesiąca życia dziecka. Ataki kolki występują zazwyczaj późnym popołudniem lub wieczorem i objawiają się m.in. napadowym, intensywnym płaczem lub krzykiem, zaczerwienioną skórą na twarzy, twardym, wzdętym, napiętym brzuszkiem, zaciśniętymi piąstkami, podkurczonymi nóżkami czy ulewaniem.

Jak pomóc? Fakty kontra mity
Niestety, nie ma jednej, pewnej i skutecznej metody leczenia kolki niemowlęcej. Istnieją natomiast sprawdzone sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych. Jakie? Tutaj trudno o jeden, uniwersalny przepis. O ile bowiem część maluchów dobrze reaguje na dotyk, przytulenie, delikatny masaż czy przyłożenie do brzuszka ogrzanej pieluszki, o tyle innym dzieciom pomagają tylko herbatki ziołowe czy leki przeciwko wzdęciom ( podawane zawsze po konsultacji z lekarzem!). Jedno jest jednak pewne- nie warto sięgać po takie sposoby walki z kolką, które mogą przynieść dziecku więcej szkody niż pożytku.

1. Mocne potrząsanie wózkiem to nie jest dobry sposób na uspokojenie płaczącego niemowlęcia! Wprost przeciwnie- to mit, który ma z prawdą niewiele wspólnego. Nie tylko nie zmniejszy dolegliwości bólowych wynikających z kolki, ale może narazić dziecko na bardzo poważne urazy głowy, szyi i kręgosłupa.

2. Zaprzestanie karmienia piersią jest skuteczną metodą walki z kolką? Zdecydowanie nie! To kolejna nieprawdziwa opinia, która może przynieść niemowlęciu dużo szkody. Nie ma bowiem bardziej wartościowego pokarmu dla dziecka niż mleko mamy, to pewne. Prawdą jest jednak to, że kolka występująca u niemowląt karmionych piersią może mieć związek z dietą mamy (dlatego należy unikać jedzenia warzyw wzdymających, cytrusów, czosnku, cebuli, potrwa mlecznych i jego przetworów, czekolady, miodu czy truskawek, picia słodkich napojów gazowanych) oraz sposobem karmienia. Im lepsza jest pozycja do karmienia, tym mniejsze prawdopodobieństwo połknięcia zbyt dużej ilości powietrza i wystąpienia problemów z brzuszkiem. Dlatego pediatrzy rekomendują młodym mamom korzystanie ze specjalnych poduszek do karmienia niemowląt (np. Poduszek do karmienia niemowląt Poofi Pure). Poduszki zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach kobiet karmiących i z najwyższą troską o najmłodszych. Specjalna konstrukcja sprawia, że poduszka jest stabilna, dobrze przylega do talii mamy i nie przesuwa się nawet w czasie zmiany pozycji ciała. Pogrubienie jej środkowej części gwarantuje dziecku leżenie na idealnej wysokości- tuż przy piersi. A to zapewnia maksimum wygody i minimalizuje ryzyko wystąpienia kolki. 

Więcej informacji o produktach z serii Poofi Pure można znaleźć na stronie www.poofi.pl

Poduszka do karmienia niemowląt Poofi Pure – cena od 139,00 PLN www.poofi.pl

  

Komentarze (5)

Aneta (2014-02-15 17:10:27)
sposób na kolki
Okropnie jest słyszeć codziennie zawodzący płacz swojego skarba. Nie warto męczyć maleństwa. Zwłaszcza, że z kolkami można sobie poradzić. Środkiem, który skutecznie zwalcza kolki jest espumisan krople 100 ml.
Sylwia (2014-02-12 14:13:33)
kolki
Witam wszystkie mamy, ja na szczęście nie wiem co to jest kolka u dziecka :) mam jedną córeczkę i okres niemowlęcy przeszedl bez większych kłopotów i chorob. Podusia jest po prostu cudna!!!! Nie tylko dla noworodków :)
NekropolisQueen (2014-02-12 12:26:08)
podusia
 Taka podusia to nie tylko na kolki się przyda, w ogóle pewnie wygodnie się na niej karmi maluszka również butelką i jak ładnie dekoracyjnie wygląda z tą kokardką :)
sylvana (2014-02-11 23:19:19)
Bardzo dziękuję...
chciałam przeczytac artykuł na taki temat
Sylwia (2014-02-11 22:02:35)
konkurs
 Kiedy mniej więcej można spodziewać się wyniku konkursu MOODO? :)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar