2007-01-12

Czy wiesz, że...

KOLORY MOGĄ LECZYĆ

Czy kolory mogą mieć jakieś wartości zdrowotne? Oczywiście, że tak. Prosty przykład jest taki, że nie w każdym pomieszczeniu czujemy się dobrze, bo ma na nas wpływ np. kolor ścian. Od jakiegoś czasu kolory zaczęto wykorzystywać w różnych terapiach.

Skuteczność takich zabiegów zależy od indywidualnego postrzegania barw. Terapie mogą polegać na: bezpośrednim naświetlaniu poprzez ekran w odpowiednim kolorze, przebywaniu w otoczeniu danych kolorów, piciu nasłonecznionej wody i jedzeniu wybranych produktów, wdychaniu promieni słonecznych przez kolorową tkaninę, kąpielach w kolorowej wodzie.

Chromoterapia wykorzystuje różne techniki, by kolor dotarł do człowieka. Jedną z nich jest docieranie poprzez otoczenie, czyli popularne feng shui. Fitoterapia wykorzystuje kolorowe rośliny, a aromaterapia olejki eteryczne również uporządkowane według kolorów. Litoterapia to zabiegi z wykorzystaniem kamieni w różnych kolorach. Salony odnowy biologicznej proponują naświetlanie ciała barwnymi filtrami, zażywanie kąpieli białym, słonecznym światłem, kąpiele wodne z barwnymi lampami podwodnymi lub z wodą nasyconą olejkami aromatycznymi i solami kąpielowymi o odpowiedniej barwie.

Pomocne kolory.
Kolory mogą mieć na nas ogromny wpływ, zarówno pozytywny jak i negatywny.
Czerwień pobudza, wyostrza zmysły. Pomarańcz ożywia, regeneruje i pobudza. Żółty - pobudza umysł, wzmacnia. Zieleń przywraca równowagę, uspokaja, relaksuje. Błękit wycisza i koi nerwy. Czerń kojarzy się z nadwrażliwością i skłonnością do stresów. Biel może powodować utratę energii.
W salonach kosmetycznych kolorów: fioletowego i czerwonego używa się w walce z cellulitem, żółtego i czerwonego w walce ze zmarszczkami, a na trądzik dobre są kolory takie jak: błękitny, zielony i czerwony z dodatkiem pomarańczowego.

Jeżeli już wybierzemy kolor dla siebie, który będzie miał na prawdę zbawienny wpływ na nas, możemy się tym kolorem otaczać. Ściany, tapety, zasłony, meble, przedmioty dekoracyjne, dodatki. Specjaliści zalecają nawet spożywanie żywności związanej z daną barwą.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar