2013-11-18

MOTOKOBIETA

Jak i gdzie zmieniać bezpiecznie opony na zimowe?

Tagi: samochód
Co do zasadności zmieniania opon na zimowe nie ma żadnych wątpliwości. Ich stosowanie znacznie poprawia komfort i bezpieczeństwo jazdy – samochód staje się lepiej przyczepny na śliskiej, mokrej nawierzchni, skraca się droga hamowania i poprawia kierowalność. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy chodzi o to, jak i gdzie wymienić opony bez ryzyka, gdy jeszcze nigdy przedtem się tego nie robiło.
 

 


Kupujemy opony zimowe
Na początek trzeba oczywiście zaopatrzyć się w komplet opon. Producentów i marek jest sporo, także rodzajów opon i ich rozmiarów, więc trzeba zebrać informacje, jaki model zakupić. Znajdzie się je głównie w instrukcji obsługi samochodu, także można rzucić okiem na używane już opony. Często informacje zamieszczane są na wewnętrznej stronie klapki do tankowania paliwa, na słupku przy drzwiach kierowcy czy w schowku. Oznaczenia mają przykładowo postać: 205/55 R16 91 V czy 195/65/15 91 T.

Opony zimowe można zakupić w sklepach internetowych, na aukcjach, także w serwisach samochodowych. Poleca się kupowanie tylko nowych opon i całego kompletu, by równomiernie się one zużywały. Za jedną sztukę zapłaci się średnio od 200 złotych, komplet to około 1000 złotych. Warto przed zakupem sprawdzić opinie o poszczególnych typach opon, które pomogą w wybraniu tych solidnych. Także polecane jest kupowanie opon przed rozpoczęciem sezonu zimowego, czyli głównie we wrześniu oraz w październiku. Wtedy ceny są jeszcze atrakcyjne, a wybór duży, więc można upolować coś świetnego i na swoją kieszeń.

Czy można zmieniać samodzielnie?
Generalnie do samodzielnej wymiany opon trzeba posiadać należyte umiejętności i narzędzia. Dlatego jeżeli w garażu nie ma się małego warsztatu samochodowego, lepiej powierzyć tego rodzaju pracę specjalistom w swojej dziedzinie. Koszt wymiany opon zimowych zależy w szczególności od rozmiaru felg. Będzie to kosztowało średnio od 50 złotych wzwyż. Więcej zapłaci się za wymianę opon na felgach aluminiowych. Jednocześnie z zamontowaniem nowych opon specjalista z serwisu może dokonać wyważenia kół i sprawdzenia układu zawieszenia. Dodatkowo też można sprawdzić i wymienić płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy, sprawdzić akumulator, aby przygotować samochód kompleksowo do sezonu zimowego.

Gdy poszukuje się porządnego warsztatu, w którym opony można wymienić, dużo pomocnych w tym informacji znajdzie się online. W sieci większość serwisów ma swoje strony internetowe lub wizytówki, więc można szybko sprawdzić, gdzie w okolicy będzie można wymienić ogumienie w atrakcyjnych cenach. Warto zacząć szukać specjalistów jeszcze przed pierwszymi śniegami i obniżeniem się temperatury, ponieważ wtedy nie ma jeszcze dużych kolejek i wymianę można załatwić bez problemu w jeden dzień. Gdy śnieg zaczyna już sypać, wtedy dostanie się szybko do serwisu takie łatwe już nie jest. Październik powinien być miesiącem, w którym trzeba zaplanować sobie wymianę opon na zimowe. Warto być przygotowanym już wtedy na atak zimy, która, jak wiadomo, zawsze przychodzi niespodziewanie.

Źródło:
http://www.4opony.pl
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar