2013-10-29

KSIĄŻKA

Recenzja książki: Jak wychować idealnego psa- Cesar Millan, Melissa Jo Peltier

Jak wychować idealnego psa w okresie szczenięcym i później, to trzecia już książka słynnego psiego behawiorysty, Cesara Millana, gwiazdy programu "Zaklinacz Psów" emitowanego na kanale National Geographic Channel , założyciela Centrum Psychologii Psa i fundacji Cesar and Ilusion Millan Foundation.
 
 

To książka nie tylko dla właścicieli czworonogów, ale również dla wszystkich miłośników psów oraz osób, które myślą o zakupie psa. Pomaga zrozumieć wiele zachowań tych stworzeń i licznych błędów popełnianych przez właścicieli, które skutkują wieloma problemami.
 
Być może, po jej przeczytaniu dojdziecie do wniosku,  że jednak musicie zrezygnować z zakupu psa, gdyż wasz czas nie pozwoli na to, by w pełni zapewnić szczeniakowi to, czego potrzebuje. Myślę, że właśnie również o to chodziło, aby taka decyzja nie była podyktowana chwilą, impulsem, ale w pełni przemyślana, dzięki rozsądkowi wiele stworzeń uniknie w przyszłości późniejszego wyrzucenia, czy też konieczności spędzenia reszty życia w schronisku.
 
Książka rewelacyjnie się nadaje zarówno dla osób dorosłych, jak również dzieci, bo to one najczęściej marzą o szczeniaku i usilnie namawiają na jego zakup rodziców. Dzięki niej zrozumieją, że pies nie jest zabawką, ale przede wszystkim żywą istotą, zwierzęciem, które ma swoje potrzeby, które muszą być zaspokojone, gdyż w przeciwnym razie może mieć później wiele problemów behawioralnych, z którymi możemy sobie nie poradzić.
 
Napisana prostym językiem, poparta licznymi przykładami, podzielona na rozdziały, wzbogacona kolorowymi oraz biało-czarnymi zdjęciami i ramkami, w których znajdują się ważne wskazówki, porady oraz inne informacje, dokładnie wyjaśnia wiele zagadnień, z których zrozumieniem nie ma najmniejszych problemów i bardzo przyjemnie się ją czyta. Krok po kroku przechodzimy przez wszystkie etapy rozwoju psa, od początku do końca.
 
 
                                                   Zdjęcie z książki: Jak wychować idealnego psa


Cesar Millan podchodzi bardzo profesjonalnie do tematu książki, gdyż nie chcąc opierać opisu doświadczeń tylko i wyłącznie na przeszłości, postanawia w trakcie jej pisania, zająć się czterema szczeniętami różnych ras ( pitbull, labrador retriever, buldog angielski oraz sznaucer miniaturowy) by  jak sam twierdzi "być doskonale zorientowanym w rodzajach zachowań, jakie będę opisywał".

Tak więc już od samego początku możemy śledzić cały "proces" wyboru, zakupu, adopcji "maluchów" kierując się ich wrodzoną energią, w tym wypadku "średniego poziomu". Otrzymujemy wiele cennych wskazówek gdzie szukać szczeniaka, jak wybrać dobrego, odpowiedzialnego hodowcę, bądź też porządne schronisko, na co zwrócić uwagę, co jest istotne...następnie wprowadza każdego szczeniaka do domu, ułatwiając im zmianę środowiska. Już od pierwszej nocy ustalając zasady, granice i ograniczenia.

Uczymy się w jaki sposób korygować niepożądane zachowania, jak ćwiczyć i bawić się z psem. Poruszona jest również jakże ważna kwestia zdrowia, opieki weterynaryjnej oraz odżywiania i pielęgnacji. Przechodząc przez wszystkie rozdziały, poznajemy różne etapy rozwoju psów, problemy, które możemy napotkać i jak sobie z nimi poradzić nie tracąc spokojnie asertywnego przywództwa.

Cesar pomaga nam lepiej zrozumieć czego naprawdę potrzebują psy:
" By ich właściciele przestali je uczłowieczać, by zaczęli pełnić funkcje przywódców w ich życiu i zaspokajali ich podstawowe potrzeby - potrzeby zwierzęcia, psa, rasy- w takiej kolejności".  
 
 
Zdjęcie z książki: Jak wychować idealnego psaZ pewnością wiele osób będzie się też ostatecznie zastanawiać nad zastosowaniem teorii w praktyce, czy jest skuteczna? a tym samym, czy warto zakupić książkę? Napiszę krótko. Warto!

Nie liczcie jednak na to, że samo przeczytanie książki nagle sprawi jakiś cud, do tego potrzebna jest ciągła praca nad sobą, nad zwierzęciem, ćwiczenia i wspólne dążenie do osiągnięcia stabilnego życia w stadzie. Systematyczność, konsekwencja i czas, sprawi, że zauważycie różnicę.
 
Jako właścicielka adoptowanego psa z problemami behawioralnymi, przeczytałam książkę dwukrotnie i ciągle do niej powracam, gdyż mam świadomość, że czeka mnie jeszcze mnóstwo pracy, ale odzyskałam wiarę i nadzieję, że się uda po małych już osiągniętych sukcesach, dzięki poradom Cesara zarówno w programie telewizyjnym, jak również w tej książce, oraz innej, której recenzję również będziecie mieli okazję wkrótce przeczytać. Zmienił się przede wszystkim mój pogląd na postrzeganie psów, sama robiłam błąd uczłowieczania, ciągłego użalania się nad przeszłością psa, nie zdając sobie sprawy z tego, że żyją one chwilą (nie rozpamiętują tak jak my, ludzie przeszłości), czym okazywałam słabość, którą pies wyczuwał i przejął kontrolę, stał się dominujący, nie posłuszny…chcąc mu pomóc muszę być stanowcza, nie okazywać słabości i stawać się silnym, asertywnym przywódcą stada, bo dzięki temu mój pies będzie szczęśliwszy. Wasz pies również może być bliżej ideału, gdyż wskazówki zawarte w książce pozostaną z nami na zawsze, odmieniając również nas samych, ucząc nas spokoju, emanowania właściwą energią, która w życiu sprawdzi się nie tylko w kontakcie z psami.
 

Polecam gorąco, książkę można zakupić tutaj:
www.illuminatio.pl/ksiazki/jak-wychowac-idealnego-psa/Jak wychować idealnego psa
Autorzy: Cesar Millan, Melissa Jo Peltier

Wydawnictwo

Illuminatio

Podtytuł

W okresie szczenięcym i później

Oprawa

miękka

Liczba stron

304

Format

A5

Rok wydania

2013


Cena: 33,90 zł

Agnieszka Chabło
 
 
 
 
 

Komentarze (6)

Agnieszka Ch. (2013-11-12 12:32:48)
do Agata
Tak jak napisałam w recenzji, w książce można znaleźć mnóstwo cennych wskazówek, aczkolwiek reszta zależy myślę w dużej mierze od nas samych, od naszej pracy z psem, systematyczności i nie odpuszczania, nawet wtedy, gdy nie widzimy jeszcze efektów.
Agata (2013-11-07 21:38:26)
ksiązka
 ciekawe czy na kazdym psie się sprawdzą metody Cesara
Agnieszka Ch. (2013-11-07 13:15:46)
:)
marttoolla masz Kochana rację, u nas w domu też tak zawsze było jak miałam suczkę,bo to takie malutkie, słodziutkie, to każdy rozpieszczał i na wszystko pozwalał.
marttoolla (2013-10-30 17:34:13)
do Agi
Ja pomału zauwazam błędy jakie bylyl od poczatku- gdyz wzielismy psa jak mial 8 mies- wiec co nie co juz sie wyuczyl sam. a mama oczywiscie do niego jak do dziecka i stad brak dyscypliny, opanowania itp
Agnieszka Ch. (2013-10-29 21:48:03)
do marttoolla
Polecam bo książka warta uwagi, tym bardziej, że Cesar wskazuje w niej równiez sytuacje, w których to my ludzie, możemy się dużo nauczyć od psów. Przede wszystkim asertywności, spokoju, cierpliwości, opanowania, czerpania radości z każdej chwili...
marttoolla (2013-10-29 17:44:38)
;0
oj przydalaby sie!
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar