2013-10-10

KSIĄŻKA

Kto kocha, ten rozmawia...

KTO KOCHA, TEN ROZMAWIA…
Ku odpowiedzialnemu życiu seksualnemu
Miłość to trudne do zdefiniowania uczucie. Jednak cokolwiek subiektywnie znaczy, badania CBOS  pokazują, że dla młodzieży jest najważniejsza, a dla Polaków w ogóle bardzo ważna . Ważniejsze od miłości jest tylko zdrowie, bezpieczeństwo i rodzina. O miłości nie jest jednak łatwo rozmawiać. Wyzwanie przyjęły matka i córka. 
 
10 września na polski rynek wydawniczy wchodzi nowa książka. „Kochaj i rozmawiaj” to zapis rozmów Pauliny Młynarskiej i Alicji Nauman o odpowiedzialnym życiu seksualnym. Czytelnik znajdzie w niej praktyczne kompendium wiedzy przydatne zarówno rodzicom, jak i młodzieży. Padają w niej pytania, niekiedy zaskakujące, a czasami trudne, m.in. o pierwszy raz, antykoncepcję, ciążę i macierzyństwo.

...Gdyby tak wyglądały rozmowy rodziców z dziećmi na TE tematy, polska rzeczywistość byłaby zupełnie inna. Może młodzież nie czerpałaby wiedzy ze stron pornograficznych w Internecie. Trzeba mieć odwagę, żeby tak otwarcie rozmawiać. Trzeba też dużo miłości i zaufania. Polecam tę rozmowę o miłości, seksie, prokreacji, odpowiedzialności. W niej nie ma pytań bez odpowiedzi. Pomoże Wam w Waszych rozmowach intymnych… Dorota Wellman

Książka „Kochaj i rozmawiaj” w pigułce

„Kochaj i rozmawiaj” to poradnik, który powstał na kanwie rozmów matki z córką. Kobiety: młoda, 21-letnia i dojrzała, 43-letnia mówią w nim o miłości, bliskości i szacunku, o odpowiedzialności ale też o znaczeniu dialogu w relacjach między rodzicami i młodzieżą. Opowiadają o swoich doświadczeniach, wspólnie wspominają jak na przestrzeni lat zmieniły się zasób wiedzy i dostępność do edukacji seksualnej. Pokonują barierę wstydu. Zwracają uwagę na rolę antykoncepcji w kształtowaniu postaw świadomego rodzicielstwa. Zadają pytania i szukają odpowiedzi na wiele tematów tabu związanych z seksualnością człowieka.

Dialog pokoleniowy wzbogacony został o przeprowadzone przez autorki wywiady z trójką ekspertów:  prof. dr hab. n. med. Violettą Skrzypulec-Plintą (ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog), dr. n. med. Grzegorzem Południewskim (ginekolog-położnik) i Aleksandrą Jodko-Modlińską (psycholog-seksuolog). Specjaliści odpowiadają na pytania i rozwiewają wątpliwości
z obszaru ginekologii, seksuologii i psychologii.

Elementem książki są także dwie sekcje poradnikowe: prawna i dialogu. Mały poradnik prawny,
pod redakcją Marty Krawczyńskiej, radcy prawnego z Centrum Praw Kobiet, przybliża najważniejsza przepisy Kodeksu karnego oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog-seksuolog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej opracowała Mały poradnik dialogu, który pomoże pomóc rodzicom i ich dzieciom rozpocząć i przeprowadzić wartościowe rozmowy o seksualności.

Dialog pokoleniowy

Paulina Młynarska i Alicja Nauman w rozmowach z ekspertami kładą szczególny nacisk na znaczenie rzetelnej edukacji seksualnej. Najlepiej takiej, która rozpoczyna się w domu rodzinnym, w oparciu o porozumienie i dialog, uwzględniający zarówno perspektywę rodziców, jak i ich dzieci. Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, cały rozwój psychoseksualny człowieka jest przygotowaniem do późniejszego życia seksualnego. W kolejnych okresach przyswajamy różne informacje na temat funkcjonowania naszego ciała. Jeżeli w domu rodzinnym spotkamy się z wypieraniem tematu seksualności, zakłamaniem, brakiem akceptacji dla ludzkiego ciała – może się to odbić na naszym późniejszym życiu płciowym – wyjaśnia prof. Skrzypulec-Plinta (ginekolog, położnik, endokrynolog, seksuolog).

Aleksandra Jodko-Modlińska, psycholog-seksuolog z SWPS, zwraca natomiast uwagę, że dorośli nie rozmawiają z dziećmi o seksie, bo niewielu z nich prowadziło dobre rozmowy o seksualności swoimi rodzicami i dlatego, że szczere rozmowy o płci i seksie wymagają dużej bliskości emocjonalnej, pewnej intymności. Wielu dorosłych nie potrafi zbudować takiej relacji z dorastającym młodym człowiekiem – dodaje. Tymczasem dzieci nie znają uczucia wstydu. Właściwie to dopiero my, dorośli je tego uczymy czerwieniąc się, gdy słyszymy trudne pytania i unikając odpowiedzi.

Inicjacja i antykoncepcja a świadome rodzicielstwo
Dla większości nastolatek zapobieganie ciąży to podstawa bezpiecznego seksu zarówno pod względem emocjonalnym, jak i zdrowotnym. Aleksandra Jodko-Modlińska przywołuje wyniki badań psychologów dociekających, co powoduje, że człowiek jest zadowolony z jakości swojego życia seksualnego. Pokazują one, że jednym z głównych powodów pojawiania się problemów i dysfunkcji seksualnych kobiet jest lęk. Obawy o ewentualną ciążę lub choroby mają bardzo negatywny wpływ na seksualność – mówi. W przypadku młodych kobiet poczucie bezpieczeństwa wynikające ze stosowania antykoncepcji hormonalnej w połączeniu z prezerwatywą i świadomość możliwości skorzystania z antykoncepcji awaryjnej zwiększają komfort psychiczny bardzo potrzebny przy pierwszych kontaktach seksualnych – wyjaśnia Aleksandra Jodko-Modlińska.

Kobieta naprawdę gotowa, aby zostać matką to, według ginekologa-położnika dr. Grzegorza Południewskiego, osoba świadoma tego, jak ogromnym obciążeniem dla organizmu jest ciąża i decydująca się na ten krok z całym bagażem wiedzy. Antykoncepcja to ważny element dbania o zdrowie seksualne, fizyczne i psychiczne. Pomaga w osiąganiu postawy odpowiedzialnego rodzicielstwa. Dlatego partnerzy seksualni powinni dbać o odpowiednie metody antykoncepcyjne aż do momentu podjęcia świadomej decyzji związanej z poczęciem potomka. Dr Południewski doradza, by w sytuacji, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia, możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W sytuacjach awaryjnych (po niezabezpieczonym stosunku lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej) istnieje możliwość zastosowania antykoncepcji awaryjnej (inaczej nazywanej pigułką „po” lub antykoncepcją postkoitalną). Zastosowana w odpowiednim czasie, dzięki mechanizmowi opóźniającemu lub hamującemu owulację, daje możliwość zapobieżenia nieplanowanej ciąży.

Wymarzona edukacja seksualna?
Raport Kancelarii Prezesa Rady Ministrów „Młodzi 2011”  pokazuje, że  dziś reprezentanci najmłodszego pokolenia wchodząc w tak ważny obszar doświadczeń życiowych, jak inicjacja seksualna, są społecznie i emocjonalnie niedojrzali . Według raportu, w Polsce doświadczenie takie
ma za sobą co dziesiąta dziewczyna i co piąty chłopak w wieku 15 lat. Średni wiek rozpoczęcia życia seksualnego wynosi ok. 18 lat. Przekazywanie rzetelnej wiedzy jest bardzo istotne właśnie teraz, gdy dostęp do wiedzy jest za sprawą Internetu tak łatwy, a młodzi ludzie są paradoksalnie bardzo zagubieni w gąszczu niepotwierdzonych informacji.

Książka elementem kampanii społecznej
Książka „Kochaj i rozmawiaj” powstała w ramach drugiej edycji kampanii społecznej „Nie jestem gotowa, aby zostać mamą, jeszcze nie teraz”. Celem projektu jest podniesienie świadomości młodzieży w zakresie seksualności człowieka, z uwzględnieniem roli antykoncepcji w świadomym planowaniu życia. Edycja 2013 podnosi znaczenie dialogu i relacji w kształtowaniu dojrzałych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych.

Partnerami kampanii w 2013 roku oraz towarzyszącej jej publikacji są Towarzystwo Rozwoju Rodziny i Fundacja MaMa. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na rozwijanie celów statutowych organizacji partnerskich.

Książkę kupisz w:
Książkę kupić można na stronie www.kochajirozmawiaj.pl oraz w siedzibie Fundacji MaMa.
 

UWAGA:

Niebawem na naszym portalu konkurs, w którym do wygrania książki:)

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar