2013-09-17

Napoje

Bubble tea – na zdrowie?

Czy herbatę z bąbelkami można pić dla zdrowia? Wszystko zależy od składników. W lokalach, w których serwowana jest prawdziwa herbata, nie mamy się czego obawiać. Uważajmy jednak na miejsca, w których herbata przyrządzana jest z... proszku.
  


Bąbelkowa herbata? Osobom nieobeznanym w temacie hasło „bubble tea” może przywodzić na myśl napój pełen chemicznych dodatków, które tradycyjnemu naparowi nadają sztuczny kolor i smak. Ale nie musi tak być! Sama herbata ma wiele właściwości zdrowotnych, a po uzupełnieniu jej o dodatki, napój możne okazać się smacznym deserem.

Moda przyszła z Tajwanu
Bubble tea stworzona została w 1987 roku, prawdopodobnie przez Liu Han Jie, właściciela jednej z tajwańskich herbaciarni, znajdującej się w Taichungu. Chciał on zachęcić do picia herbaty dzieci i młodzież, dlatego urozmaicił ciepły napar, dodając do niego mleko, kulki tapioki (z korzenia manioku) oraz kostki lodu. Stąd też pierwsza nazwa herbat tego typu – pearl milk tea.

Wiadomość o rewelacyjnej herbacie z dodatkami szybko rozniosła się po całym świecie. Herbaty pełne kolorowych i smacznych dodatków, na Zachodzie przyjęły się pod nazwą bubble tea, a lokale oferujące „bąbelkową” herbatę także w Polsce wyrastają niczym grzyby po deszczu.

Herbata parzona z liści
Niestety, moda nie zawsze idzie w parze z jakością. Popularność bubble tea sprawiła, że lokali podających napoje tego typu jest dziś bardzo wiele. Niektórzy właściciele herbaciarni rzeczywiście dbają o wysokiej jakości składniki i doskonały smak herbat. Inni, oczekując szybkich zysków, wolą iść na skróty.

- Doszło do tego, że niektóre osoby prowadzące lokale oferujące bubble tea nie wiedzą nawet, jak taka herbata powinna smakować – mówi Hanna Bęben, która wraz z Martą Garlińską prowadzi w Warszawie herbaciarnię „Pij herbatę”.

Do tej herbaciarni zarówno herbata, jak i dodatki dostarczane są bezpośrednio z Tajwanu, gdzie pani Hania przez kilka lat mieszkała.

- Zamawiając herbatę, zawsze warto zapytać, z jakiego gatunku pochodzi. Jeśli nie będziemy mogli uzyskać odpowiedzi na tak proste pytanie, może to oznaczać, że w danym lokalu zamiast herbaty serwowany jest napój z proszku
– przestrzega Marta Garlińska.

W „Pij herbatę” podawane są wysokogatunkowe herbaty oolong, zielona jaśminowa oraz czarna assam. Wszystkie zaparzane są na miejscu, a klient może obserwować proces ich przygotowywania.

Herbata – eliksir zdrowia
Jeśli bazą tzw. herbaty bąbelkowej będzie tradycyjny napar z liści wysokiej jakości, jej właściwości zdrowotne będą tak samo doskonałe, jak w przypadku podobnej herbaty liściastej zaparzanej w domu (nie dotyczy to niestety herbat ekspresowych, które zazwyczaj zawierają wyłącznie pył herbaciany).

Oolong uchodzi za jedną z najszlachetniejszych herbat. Ze względu na kolor liści, nazywana jest także herbatą szmaragdową. Brzegi zaparzonych liści są ciemniejsze niż ich środek, ponieważ jest to herbata częściowo fermetowana. W jej smaku możemy odnaleźć silne aromaty owocowe i drzewne.

Choć niektóre odmiany mogą mieć właściwości uspokajające, oolong serwowany w „Pij herbatę” skutecznie pobudzi do działania. Herbata ta przyspiesza spalanie tłuszczu i reguluje przemianę materii, dzięki czemu można ją polecić osobom dbającym o sylwetkę. Poza tym przeciwdziała niewydolności nerek i wspomaga pracę serca. Zalecana jest osobom mającym problemy z cukrzycą i nadciśnieniem.

Miłośnicy czarnej herbaty znają z pewnością gatunek assam. Cierpki aromat i głęboki smak, to cechy charakterystyczne tej herbaty. Dzięki dużej zawartości teiny, czarna herbata działa pobudzająco, a nawet poprawia koncentrację uwagi. Poza tym hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, obniża ciśnienie krwi, a także wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała zakrzepom.

Najbardziej znane są zdrowotne właściwości herbaty zielonej. Herbatę zieloną cechuje najniższy stopień utleniania, dzięki czemu zawiera ona zaledwie ok. 30% kofeiny. Regularne spożywanie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zawału serca, a nawet niektórych rodzajów nowotworów.

Dzięki właściwościom oczyszczającym, może być ona ważnym dodatkiem w diecie odchudzającej. Badania przeprowadze przez Uniwersytet w Birmingham wykazały, że przeciętny poziom spalania tłuszczu po zażyciu ekstraktu zielonej herbaty jest o 17% wyższy niż po zażyciu placebo.

A co z dodatkami?

W herbaciarni można zamówić zarówno samą herbatę, jak również poprosić o różne dodatki. Herbata czarna, zielona lub oolong nie zawiera żadnych kalorii. Możemy być więc pewni, że taki napar nie tylko doskonale orzeźwi, ale również korzystnie wpłynie na zdrowie, a nawet wspomoże dietę.

Jeśli mamy ochotę na coś więcej, możemy zdecydować się np. na herbatę brzoskwiniową z kulkami mango. Właściwości dla zdrowia będą nie mniej korzystne, tym bardziej, że mango uchodzi za jeden z najzdrowszych owoców świata. Warto jednak zauważyć, że w takim napoju znajdziemy już 27 kcal na 100 g. Dla porównania, brzoskwiniowa herbata ice tea z butelki zawiera 28 kcal w 100 g, cola – 42 kcal, a sok brzoskwiniowy – 46 kcal. Trzeba przyznać, że w takim zestawieniu herbata owocowa wypada lepiej niż dobrze.

Bardziej kaloryczne będą herbaty z dodatkiem mleka, lodów lub żelków – napój z dodatkami może zawierać nawet ok. 300 kcal. Wtedy jednak możemy już mówić nie tylko o napoju, ale i o deserze, który spełni rolę smacznego dania, wzmacniającego organizm.

Pamiętajmy, że im więcej słodkich dodatków, tym więcej kalorii. Dotyczy to wszystkiego, co spożywamy – a więc także bubble tea.

- Polacy coraz częściej przekonują się, że zamiast na kawę czy piwo, równie dobrze można umówić się na herbatę. Mocna herbata może pobudzić nie gorzej niż kawa, a pity wieczorem łagodny napar, może uspokoić przed snem – mówi Hanna Bęben.

Może więc warto zamiast na piwo, wybrać się czasem na herbatę? Właścicielki herbaciarni zapewniają, że wśród ich klientów są osoby, które całkowicie zarzuciły alkohol na rzecz zdrowego i smacznego naparu. Z dodatkami, lub bez.

 

Komentarze (2)

Aneta (2013-09-18 12:50:52)
:)
A ja i owszem, najlepsza bubble  tea w Warszawie
Ciekawska Magdalena (2013-09-17 17:31:25)
:)
jeszcze nie piłam :P
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar