2013-09-10

Diety

Zdrowe nawyki żywieniowe – od dziś!

Ile razy każdy z nas zastanawia się nad przejściem na kolejną dietę? Szczęśliwi Ci, którzy nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi – ale niestety większość osób zmaga się z problemem kilku zbędnych kilogramów. Zamiast wiecznie być na diecie lub walczyć z tzw. Efektem jojo lepiej zadbać po prostu o zmianę nawyków żywieniowych.

Żadna dieta nie pomoże na dłużej, jeśli nie wyrobimy w sobie zdrowych nawyków i nie będziemy trzymać się systematycznie kilku zasad. Jeśli wydaje się Wam, że nie macie silnej woli, a pilnowanie aby zdrowo się odżywiać jest trudne i pełne wyrzeczeń to nic bardziej mylnego. Najsilniejszą motywacją może być wizja zgrabnej sylwetki, cieszenia się dobrym zdrowiem, świetnym samopoczuciem i lepszą kondycją. A przepis jest naprawdę prosty. Zdrowe nawyki można zmienić kiedy tylko się chce - to kwestia psychologii i naszego nastawienia – przekonują dietetycy.

Jeśli mamy słabą wolę zapiszmy sobie kilka rad i nośmy taką karteczkę przy sobie np. w portfelu obok gotówki i karty płatniczej, powieśmy je w kuchni w widocznym miejscu. Możemy je wypisać albo przygotować w formie piktogramów – większość z nas to w końcu wzrokowcy.

•    Herbata zielona zamiast zwykłej
•    Potrawy gotowane zamiast smażonych
•    Bakalie zamiast słodyczy

Wtedy już na etapie planowania zakupów, a potem podczas wizyty w sklepie będziemy pamiętali, że warto kupić inne, bardziej wartościowe produkty i zmienić sposób ich przyrządzania. Warto zamienić sposób obróbki cieplnej ze smażonych na pieczone, gotowane lub grillowane potrawy, napoje gazowane i kolorowe, zamienić na świeżo wyciskane soki lub wodę przede wszystkim z dodatkiem mięty, bazylii, limonki, stewii tak, aby miała smak. Przekąski typu chipsy na chipsy warzywne, słodycze zamieńmy na bakalie typu orzechy, suszone owoc (np. Bakalland), też słodkie, za to bardzo zdrowe i pożywne. „Bakalie zamiast słodyczy możemy jeść codziennie. Znajdziemy w nich dużą zawartość składników odżywczych, do tego są sycące i już niewielka ilość wystarczy aby zaspokoić nasz apetyt. Należy pamiętać aby jeść je w pierwszej połowie dnia, wówczas nasz organizm prawidłowo spożytkuje energię w nich zawartą. Najlepiej włączyć bakalie do codziennej diety jako uzupełnienie i idealne zwieńczenie posiłków np. 2-3 sztuki suszonych moreli albo małą garść rodzynek na koniec posiłku” – dodaje Anna jelonek.

Oto nawyki żywieniowe, które warto wcielić w życie jak najszybciej. Wystarczy trochę samozaparcia i dobra organizacja oraz konsekwencja, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Utrzymanie odpowiedniej wagi i polepszenie samopoczucia będzie największą nagrodą.

 

Komentarze (1)

Mariusz (2013-10-26 16:44:44)
Ciekawy wpis
 Bardzo fajnie napisane, mogłem dowiedzieć sie pare ciekawych rzeczy, warto również odwiedzić strone http://www.dietunio.pl/ :) Dużo ciekawych informacji i newsów na temat diet oraz sportu:)
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar