2008-01-24

PLOTKI

Nie przymykajmy oka na Afrykę

David Beckham zaapelował do świata, a przede wszystkich do ludności krajów wysoko rozwiniętych, aby nie przymykali oka na to, co się dzieje w Afryce, na szokujące statystyki dotyczące umieralność dzieci. David właśnie wrócił z wizyty w krajach dotkniętych niewyobrażalną biedą, z krajów zachodniej Afryki.

Ambasador Unicef mówi, że każdego dnia dziesiątki dzieci umierają z powodu potwornych warunków, których da się uniknąć, w jakich muszą żyć. Jego apel dotyczy wizyty w Sierra Leone, kraju, w którym jedna czwarta dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Beckham mówi: "Nie możemy przymykać oka na dziesiątki dzieci, które umierają każdego dnia i to z powodów, których można uniknąć. W Sierra Leone jedno z czworga dzieci umiera przed piątymi urodzinami, a to jest szokujące i tragiczne, zwłaszcza, że rozwiązania są bardzo proste np. szczepionki na odrę lub ochrona przed komarami, aby nie dostać malarii przez ich ukąszenie.

"Ocalenie tych dzieci to zadanie numer jedem dla Unicefu i jako ambasador mam nadzieję, że będę potrafił zwrócić uwagę całego świata na te właśnie kwestie." Gwiazda piłki nożnej, która jest ojcem trójki dzieci, pojechała do Freetown - stolicy Sierra Leone, ale nie tylko. David był również w tej części kraju, gdzie dzieci żyją najkrócej. Podczas swojej cztero dniowej wizyty spędził czas w klinice, w której dowiedział się o najczęstszych przyczynach zgonów, takich jak: malaria, biegunka, niedożywienie oraz takich chorób, na które istnieją szczepionki np. odra. Beckham dołączył również do dwóch pracowników, którzy wyjechali w teren, by dawać szczepionki dzieciom, które nie były w stanie dotrzeć do kliniki. W centrum żywienia zobaczył dzieci, które cierpiały na niedożywienie, dzieci, które żywiły się wodą, gdyż ich matki również cierpiały na niedożywienie i nie miały pokarmu w piersiach. Statystyki Unicef wykazują, że 26 tys. dzieci poniżej piątego roku życia codziennie umiera na całym świecie, głównie z przyczyn, których dałoby się zapobiec, głównie w krajach trzeciego świata. Według tych danych (z roku 2008) w Sierra Leone 27% dzieci umarło przed ukończeniem piątego roku i jest to największa liczba takich zgonów na całym świecie.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar