2007-01-03

Warto odwiedzić...

NIEZWYKŁY FESTIWAL

Z 1200 kilometrów wybrzeża Tunezji ponad 100 stanowią plaże. Północ Tunezji przypomina pod wieloma względami południe Europy, natomiast na południu za Gabes zaczyna się kamienista pustynia.W kilku miejscach kamienistą pustynię rozcinają koryta rzek, które podczas sporadycznych tutaj opadów zamieniają się w rwące potoki. Na zachodzie pustynia kamienista przechodzi w słoną pustynię gdzie znajduja sie tzw.słone jeziora jak jezioro Chott el Jerid. Jest to bezodpływowe zagłębienie terenu przez którego środek przechodzi tama. Skrystalizowana sól przypomina szron lub śnieg gdzie w gorącym powietrzu tworzą się fatamorgany. Na południu schott graniczy z Saharą - największą pustynią piaszczystą na świecie. Na Saharze można spotkać zielone oazy gdzie z naturalnych źródeł bije woda, a systemy nawadnianiające zapewniaja uprawę roślin. Najlepiej widać to na przykładzie oazy w Tozeur. Oaza w Douz znajduje się na skraju piaszczystej pustyni, Douz popularnie nazywa się wrotami pustyni. To tutaj rozpoczynał się kiedyś szlak karawanowy biegnący aż do Timbuktu nad Nigrem.

Na co dzień ospałe Douz ożywa w grudniu podczas widowiskowego Festiwalu Sahary. Członkowie poszczególnych szczepów popisują się na paradach, biorąc udział w potyczkach i wyścigach wielbłądów.

Sahara pustynia w południowej Afryce, największa na Ziemi, rozciągająca się w poprzek kontynentu od Atlantyku po Morze Czerwone. Jej powierzchnia wynosi ponad 7 mln km2, około 6000 km długości, do 2000 km szerokości. Obejmuje Libię, Saharę Zach., większość Mauretanii, część Maroka, Algierii, Tunezji, Czadu, Egiptu, Sudanu, Mali, Nigru. Występuje tutaj urozmaicony krajobraz z wszelkimi typami pustyń: skalnymi, piaszczystymi, żwirowymi. Klimat zwrotnikowy, maksymalnie suchy, zimą opady na północy, latem -na południu, na większości obszaru bardzo rzadkie, duże wahania temperatur od +50 do poniżej 0°C na południu. Przy źródłach i wodach gruntowych oazy (Tuggurt, Al-Kufra, Marzuk i in.). Na północnych obrzeżach roślinność pokrewna śródziemnomorskiej (dzikie oliwki, oleandry, pistacje), na południowych. - sudańskiej (akacja, tamaryszek). Sahara wewnętrzna pozbawiona jest roślinności, na pustyniach i zboczach górskich rzadkie krzewy i półkrzewy, jedynie w wadi rośliny cierniste, małe akacje. Wśród fauny antylopy, gepardy, hieny, szakale, fenki, strusie, sępy, skorpiony . Pod powierzchnią wielkie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, wydobywanych zwłaszcza w Algierii i Libii. Ponadto rudy żelaza, miedzi, uranu, soli kamiennej, fosforytów. W oazach uprawa daktyli, tytoniu, zbóż. Na obrzeżach północnych i południowych półkoczownicza hodowla wielbłądów, owiec, kóz. Dawny transport juczny jest obecnie zastępowany przez samochodowy i lotniczy.

Jeżeli chodzi o sam festiwal Sahary to jest on na prawdę wart zobaczenia i co się okazuje, jest bardzo popularny wśród turystów. Na trzy dniowe święto pustyni wciąż ściąga rzesza turystów. Podczas festiwalu można zobaczyć ceremonię, które nadawały rytm życiu Berberów tj. przemarsz orszaku ślubnego (z panną młodą jadącą na wielbłądzie), strzyżenie owiec, polowanie na zające, wyjazd karawany. Na uwagę zasługuję także występ zespołów folklorystycznych z Południa (również z Maroka, Libii i Algierii). Chętnie oglądane są pokazy jazdy na koniach pustynnych uświetniające widowisko "Fantazja". Jeźdźcy są barwnie ubrani, a wszystko odbywa się w tempie i przy wystrzałach ze strzelb. Najbardziej widowiskowym punktem Festiwalu Sahary jest wyścig wielbłądów sportowych (białych meharee). Do rozgrywek zawodnicy przygotowują się cały rok. Zwycięzca zyskuje prestiż i nagrodę pieniężną.

Zupełnie inny świat, inne obyczaje, tradycje, wierzenia, świat, który całkowiecie jest nieznany dla Europejczyka. Sama chętnie bym zobaczyła taki festiwal. No cóż może w przyszłym roku.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar