2013-05-07

Moda ślubna

Powrót goździków na salony

Gdy babcia Madzi marzyła: „A może Madzia będzie miała bukiet z goździków? Eee…chyba jednak nie”, nie przypuszczała, że właśnie w pracowni florystycznej powstaje goździkowy bukiet dla jej wnuczki. Goździki te były niezwykłe, w kolorze szampana jak jej suknia, z bordowo – malinowymi przecierkami jak jej buty. Kilka osób zapytało – co to za kwiaty?

Bo goździki zadziwiają. Wracają na salony z niezwykłą gracją.
fot. 1  fot. 2


Młode pokolenie zapewne w ogóle nie wie o co chodzi z tymi goździkami i dlaczego ich rodzice czy dziadkowie wspominają je z rozrzewnieniem, wymieniając jednym tchem razem z rajstopami.

Szczyt popularności goździka przypadł na lata 70. Ktoś kto je hodował lub choćby tylko nimi handlował jako pierwszy w mieście jeździł mercedesem, w ciągu jednego dnia zarabiał na wczasy. Takim szczególnym dniem na pewno był Dzień Kobiet, kiedy to każda kobieta dostawała rajstopy i właśnie goździk.

W latach 80. został on wyparty z rynku przez gerberę a teraz niewątpliwie króluje róża.

Jednak coraz częściej goździk jest wybierany przez Panny Młode.

Kwiaty te mimo całej swojej przeszłości kojarzą się z młodością, mają piękne żywe kolory, z których tworzyć można zarówno ciekawe bukiety jak i całe dekoracje ślubne i weselne.

Bardzo lubiane są miniaturki, a doprawdy zachwycają te ogromne głowy, cieniowane czy z kontrastowymi brzegami. Mogą być i eleganckie i szalone, pudrowe i niezwykle energetyczne.

Z ogromną przyjemnością patrzę na goździka w klapie Pana Młodego.

Jego ojciec i dziadek niejednego wręczyli swoim ukochanym.

Autor : Specjalista portalu abcslubu.pl - Bogna Trętko, Paper Flower Art
www.paperflowerart.pl
fot.1 i 3: Aneta Garbowska, wyk. Bogna Trętko dla Naszej Pracowni
fot.2 : Katarzyna Zydroń
fot.4 : Agnieszka Teresa Batko
fot.5: Aneta Garbowska
Źródło: abcslubu.pl

www.abcslubu.pl
www.facebook.com/abcslubu

 


fot. 3fot. 4

Komentarze (2)

Majar (2013-10-11 15:14:25)
Kwiat
Bardzo lubię gozdziki - i zastanawiam się co ma moda do kochania i podziwiania tych kwiatów??? Brakuje mi ich - w kwiaciarniach,w bukietach... A jeśli modne będą jutro lub dziś cgryzantemy albo frezje - ja też mam za ta modą iść jeśli mnie ona nie wyraża....? Gozdzki jest zwany ''boskim kwiatem'',najbardziej lubię białe róże,gozdziki,lilie,bzy i konwalie - moda,uroczystość - nic w tej materii nie zmieniła od lat,mój partner nie kupuje mi czerwonych róż - bo taka moda - bo ja nie lubie tego koloru w kwiatach ale białe,gozdzik lubię miec w domu,na Dzień Kobiet to samo - wszyscy z tulipanami - no,cóż,wolę PRL - owe gozdziki...
Majar (2013-10-11 15:08:59)
Kwiat
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar