2007-01-02

Warto odwiedzić...

SYLWESTER NA ŚWIECIE

Najwięszka sylwestrowa impreza odbyła się w Nowym Jorku na placu Times Square, gdzie od 1904 roku nowojorczycy gromadzą się w sylwestrową noc. Na ulicach Nowego Jorku zebrały sie tłumy ponad milion osób, które mimo wszelkich zagrożeń i niebezpieczeństw postanowiła powitać Nowy Rok właśnie w tym miejscu. Powitanie Nowego Roku było jak zwykle spektakularne. W sylwestrową noc rzucono 3,5 tony confetti.

Kilkaset tysięcy osób z radością witało Nowy Rok na Polach Elizejskich w Paryżu, ale w Nantes (zachód Francji) około 500-600 osób wzięło udział w manifestacji przeciwko upływowi czasu, pod hasłem "Rokowi 2007 - nie!". W Paryżu nie obeszło się oczywiście bez podpalania samochodów, jednak dobra wiadomość jest taka, że spalono 100 aut mniej niż w tamtym roku.

Ponad milion osób przywitało Nowy Rok na największej sylwestrowej zabawie pod gołym niebem w Niemczech, zorganizowanej po raz dwunasty pod Bramą Brandenburską w Berlinie.

W Wielkiej Brytanii z powodu gwałtownych burz w wielu miastach na północnym zachodzie kraju odwołano noworoczne zabawy pod gołym niebem, jednak w Londynie oczywiście odbył się wyjątkowy pokaz sztucznych ogni, który był wjątkowo długi. Główną atrakcją był pokaz na tle ogromnego diabelskiego młynu, który zwany jest Okiem Londynu. Pokaz ten niestetu mogłam zobaczyć tylko w telewizji, ale już to robiło ogromne wrażenie więc można sobie wyobrazić jak cudownie wygłądało to wszystko na żywo.

W Madrycie odwołano w ostatniej chwili pokaz świetlno-muzyczny z powodu sobotniego wybuchu bomby na międzynarodowym lotnisku Barajas pod Madrytem. 26 osób zostało tam rannych, a dwie uznano za zaginione. Do zamachu przyznała się organizacja separatystyczna ETA.

W Turcji obchody Nowego Roku zbiegły się z muzułmańskim Świętem Ofiary, w trakcie którego ponad 110 osób odniosło obrażenia podczas składania ofiar ze zwierząt.

W Japonii sylwester trwa dosłownie do rana, gdyż jest tam tradycja obserwowania pierwszego zachodu słońca, więc tysiące osób zebrały się tradycyjnie na Fuji i innych górach, by obserwować pierwszy świt nowego roku.

Miszkańcy Australii są jednymi w pierwszych, którzy witają Nowy Rok. Jest to mniej więce około 14:00 czasu polskiego. W Sydney na słynnym moście nad zatoką urządzono ogromny pokaz fajerwerków.

Główne uroczystości w Tajlandii odwołano natomiast z powodu serii niedzielnych zamachów bombowych w Bangkoku, w których trzy osoby zginęły, a 37 zostało rannych.

Ponad 900 osób odniosło obrażenia podczas odpalania petard i ogni sztucznych na Filipinach w noc sylwestrową i w ciągu dwóch poprzedzających ją tygodni.

Jako pierwsi przywitali 2007 rok mieszkańcy wysp Kiribati na Oceanie Spokojnym - już o godz. 13.00 czasu warszawskiego w niedzielę.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar