2013-04-21

Pielęgnacja ciała

Kompendium wiedzy – filtry cz.I

Choć do lata zostały nam ponad 2 miesiące, powinnyśmy już rozglądać się za ochroną przeciwsłoneczną. Promienie słoneczne nieśmiało i delikatnie muskają nasze twarze, świadomie próbując uśpić naszą czujność. Pomimo panującego kultu wiecznie młodego ciała, zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda z Was jest filtromaniaczką. Pozwólcie zatem, że wprowadzę Was w zakamarki filtrowego świata.
 
 

 


Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że istnieją dwa typy filtrów : chemiczne i fizyczne (mineralne). Filtry chemiczne to substancje wnikające w wierzchnie warstwy naskórka w celu absorbowania  energii promieniowania słonecznego. Ta szkodliwa dla skóry energia zostaje przekształcona w energię cieplną.

W przeciwieństwie do filtrów chemicznych, cząsteczki  filtrów mineralnych są na tyle duże, że nie są w stanie wniknąć w głąb naskórka. Dlatego też osiadają na powierzchni skóry, tworząc film odbijający promienie UV. Obecnie istnieją również małocząsteczkowe filtry fizyczne pełniące zarówno funkcję absorbującą jak i rozpraszającą.
 
 


 
Fotostabilność, czyli... ?
Pod pojęciem fotostabilności kryje się zdolność cząsteczki filtru do utrzymania swych właściwości ochronnych w stanie niezmienionym przez dany okres czasu, podczas którego jest on poddany działaniu promieni słonecznych.
 
Niestety wciąż panuje przekonanie, że wysoki filtr zapewnia nam stuprocentową ochronę przeciwsłoneczną – nic bardziej mylnego. Wiele z nich wchodzi w interakcje z kosmetykami kolorowymi zawierającymi m.in. mikę i talk. Wówczas fotostabilność filtru zostaje zachwiana. Oznacza to, że przed zakupem danego kremu z filtrem należy dokładnie przeanalizować jego skład. Istnieją bowiem substancje, które zapewniają stabilną ochronę.
 
Wśród najbardziej znanych stabilizatorów znajdują się:

 
- Butyl Methoxydibenzoylmethane
- 4-Methylbenzylidene camphor
- Tinosorb S
- Tinosorb M
- Mexoryl XL
-  Mexoryl SX
- Hexadecyl Benzoate
-  Butyloctyl Salicylate
- Butyloctyl Benzoate
- Corapan TQ
- Oxynex ST
 
W kolejnym artykule z serii Kompedium wiedzy  – filtry dowiecie się, jak wybrać odpowiedni filtr oraz w jaki sposób należy go aplikować.


Autor: Nikolina JaworskaInne artykuły autorki:

The books I truly recommend (part I)

Modowe inspiracje: Kate Middleton

Warsaw Fashion Weekend pokaz marki odzieżowej RINA COSSACK - relacja

Modowe inspiracje: Emma Watson


Koncert zespołu Bednarek


Lektor vs. napisy
 

Komentarze (4)

kasiawojtek (2013-04-30 17:38:23)
ciekawe
bardzo interesujący ten artykuł, dowiedziałam się rzeczy o których wczesniej nie wiedziałam
Nikolina (2013-04-22 14:41:06)
:D
Sylvana - mam taką nadzieję! :D
Nikolina (2013-04-22 14:31:44)
:D
Sylvana - mam taką nadzieję! :D
sylvana (2013-04-22 07:13:47)
Wiedza,która
uczyni mnie zdrową :) tak!
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar