2013-04-06

ROZRYWKA

Lektor vs. napisy

Tagi: film
W ostatnim czasie  Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpiło z propozycją nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.  Zdaniem Ludowców widzowie powinni mieć możliwość dokonania wyboru między lektorem a napisami. Zgodnie z założeniami nowelizacji, nadawcy kanałów telewizyjnych mają pokryć wszelkie koszty związane z tym rozwiązaniem do początku 2016r.
Motorem napędowym do wprowadzenia nowelizacji tej ustawy jest przekonanie PSL-u o większym zaangażowaniu widzów w fabułę filmów z napisami. Zwolennikiem tego poglądu jest m.in. Raf Uzar, filolog z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, którego pozwolę sobie zacytować : ,,Dzięki napisom w odbieranej treści pojawia się dodatkowy element, nad którym mózg musi popracować. Do obrazu i dźwięku dochodzi tekst, a większa liczba bodźców bardziej pobudza .Dzięki temu odbiór przekazu telewizyjnego czy filmowego przestaje być bierny i zmusza do wysiłku. Stosowanie napisów powoduje ogólny wzrost kompetencji językowej, nie tylko tej odpowiedzialnej za język ojczysty. W związku z tym napisy wspomagają także naukę języków obcych. Jednak nie zawsze w takim samym stopniu i nie u każdego odbiorcy. Napisy mają tę zaletę, że nie pozbawiają odbiorcy kontekstu. Czytamy tekst, a jednocześnie słyszymy kontekst .’’

Zgadzam się, że widzowie powinni mieć możliwość dokonania wyboru preferowanej przez siebie formy : lektora bądź napisów. Jednakże odnoszę wrażenie, że skupiając się na samych  korzyściach wynikających z napisów, zapomniano o korzyściach płynących z ich braku. Jak dobrze wiemy, jedną z metod przyswajania języka jest osłuchanie się z nim bez pomocy pisanych treści. Myślę, że polska edukacja wciąż jest głównie nastawiona na nauczanie poprawnej pisowni, zasad gramatyki,itp. z pominięciem konwersacji i słuchowisk, co bardzo często skutkuje barierą językową u młodych ludzi.

Chętnie poznam Wasze zdanie w tej kwestii. Zapraszam do dyskusji ! :-)


Tekst: Nikolina Jaworska


Inne teksty autorki:

The books I truly recommend (part I)

Modowe inspiracje: Kate Middleton

Komentarze (2)

Nikolina (2013-04-08 20:01:02)
:-)
No właśnie pierwsze o czym pomyślałam to to, że napisy wymagają większej podzielności uwagi,dlatego nie trafia do mnie argument PSL-u o większym zaangażowaniu widza w filmy zapisami ;-). Niemniej jednak, dopóki propozycja dotyczy umożliwienia wyboru widzom a nie narzucenia im 1 z form: napisów lub lektora jestem za :-).
NekropolisQueen (2013-04-08 13:38:10)
:)
Przyznam, że jeszcze się jakoś nad tym specjalnie nie zastanawiałam. Ja zawsze mając do wyboru lektora czy napisy-wybieram lektora, może dlatego, że czytając napisy trzeba się skupić na nich i czasem można przegapić ważne momenty w filmie, trzeba również posiadać umiejętność szybkiego czytania, co akurat w moim przypadku problemem nie jest, ale znam osoby, którym sprawia to trudność i zanim skończą przeczytać tekst, pojawia się następny. Przy lektorze, człowiek spokojnie może również odwrócić wzrok i niczego istotnego nie przegapi. Jednakże możliwość wyboru to zawsze lepsza sprawa, każdy może zdecydować sam.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar