2013-01-25

ROZRYWKA

Ucieczka przed islamskim zniewoleniem

Tagi: film, dramat
26 stycznia o 20.00 kanał CBS Europa wyemituje oparty na autobiograficznej książce film, opowiadający historię Amerykanki, żony Irańczyka, która wraz z córką próbuje uciec z ogarniętego islamską rewolucją Iranu. Czy kobiecie uda się uciec razem z dzieckiem? Czy uda się jej wyzwolić spod podporządkowanie rodzinie męża? Odpowiedź w przejmującym dramacie „Tylko razem z córką” wyreżyserowanym przez Briana Gilberta.Betty wraz z mężem Moodym oraz ich kilkuletnią córeczką Mahtob żyje w małym miasteczku w Michigan. Małżeństwo jest szczęśliwe. Betty i Moody szczerze się kochają, a córeczka jest ich oczkiem w głowie. Mężczyzna pochodzi z Iranu i pracuje jako lekarz w miejscowym szpitalu. Dawno nie był w swojej ojczyźnie, nie widział swojej rodziny. Pod koniec lat 80. sytuacja w Iranie raptownie się zmienia. Zostaje proklamowana republika islamska, a kraj zrywa stosunki dyplomatyczne z USA. Moody zaczyna być szykanowany w pracy. W końcu zostaje zwolniony. Nic nie mówi żonie, namawiając ją na wakacje w Iranie. Początkowo Betty jest przeciwna tym planom, ale w końcu cała rodzina przybywa do Teheranu. Od początku Betty spotyka się z niechęcią rodziny Moody’ego. Jest też zszokowana traktowaniem kobiet w Iranie. Szybko musi się podporządkować. Niebawem okazuje się, że Moody nie planuje powrotu do Ameryki. Pod wpływem rodziny i otoczenia zaczyna coraz gorzej traktować żonę. Betty czuje się osaczona.

„Tylko razem z córką” to przejmujący dramat obyczajowy ukazujący małżeństwo poddane najcięższym próbom. Oparty na faktach film Gilberta to opowieść o tym, jak cienka może być granica między miłością i nienawiścią, czułością i agresją. Bohaterka musi walczyć o przetrwanie swoje oraz swojej córki, ale także zmagać się z głębokim uczuciem do męża. Męża, który z kochającego ojca zmienia się w tyrana. Film to nie tylko poruszający zapis ucieczki Betty i jej córeczki z ogarniętego fanatyzmem religijnym oraz obyczajowym Iranu. To także obraz różnic kulturowych i cywilizacyjnych między protestancką Ameryką a islamskim Iranem. Twórcy starają się unikać uproszczeń, nie budują jednowymiarowych tez, ukazują Iran z różnych punktów widzenia. Obraz Gilberta zaskakuje autentycznością. Duża w tym zasługa aktorów. Brawurową kreację stworzyła Sally Field, a partnerują jej Alfred Molina oraz kilkuletnia Sheila Rosenthal nagrodzona za swoją rolę Young Artist Award. Muzykę skomponował Jerry Goldsmith.

Reżyseria: Brian Gilbert
Obsada: Sally Field, Alfred Molina, Sheila Rosenthal, Roshan Seth, Sarah Badel, Mony Rey, Georges Corraface, Mary Nell Santacroce, Ed Grady, Marc Gowan, Bruce Evers, Jonathan Cherchi, Soudabeh Farrokhnia, Michael Morim, Gili Ben-Ozilio


 Komentarze (1)

sylvana (2013-01-26 09:31:00)
Dziękuję bardzo...
zapowiada mi się super wieczór z Wami  
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar