2013-01-10

Diety

Pierwsze przykazanie – codziennie jedz śniadanie!

Nowy Rok – nowe cele i postanowienia. Większość kobiet planuje pozbyć się kilku kilogramów, poddając się kolejnym drakońskim dietom, które mają zaowocować pięknym wyglądem. Czy naprawdę, aż tyle trzeba poświęcić w imię doskonałej sylwetki? A może wystarczy rozpocząć dzień od śniadania?


Dieta cud bez racjonalnego odżywiania się oraz wysiłku fizycznego może przynieść zupełnie odwrotne efekty. Jeśli nawet uda nam się stracić tych kilka kilogramów to zwykle sporym kosztem dla organizmu. Wcześniej czy później na pewno odczujemy skutki niedostarczenia mu kompletnych witamin, wartości odżywczych i minerałów. Czym się to objawia? Na przykład w powrocie do pierwotnej wagi (a nawet jej wzroście), utracie jędrności skóry, nagłym spadku energii, pogorszeniu samopoczucia czy skłonności do częstszych przeziębień.

Słowo dieta większości kobiet kojarzy się z głodówką i ściśle wyselekcjonowanymi produktami, a nic bardziej mylnego. W diecie chodzi przede wszystkim o umiejętne łączenie produktów bo tylko właściwe zbilansowane menu pozwala na utrzymanie organizmu w optymalnej kondycji. Wystarczy zwracać uwagę na to co kupujemy i dokładnie czytać etykiety ze składem i wartościami odżywczymi produktu, a szybko zorientujemy się, że możemy sobie pozwolić na jedzenie także tego co lubimy. Jeśli nie jesteśmy przekonani, że dokonujemy właściwych wyborów, warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem, który pomoże przygotować dietę szytą na miarę naszych potrzeb i podpowie czym kierować się podczas zakupów żywności. Takie porady są bezcenne.

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, codziennie powinno spożywać się co najmniej pięć posiłków. O wyjściu z domu bez pierwszego śniadania nie ma mowy, niestety dla większości stanowi to spory problem. Statystyki donoszą, że co 5 Polak nie jada śniadań, czyli 20% polskiego społeczeństwa wychodzi z domu z pustym żołądkiem*. A ze śniadaniem jest jak z paliwem – nie zatankujesz, daleko nie zajedziesz. To najważniejsze danie dnia więc jeśli rano jesteśmy wiecznie spóźnione, warto zacząć dzień np. od pełnoziarnistych płatków lub musli z mlekiem lub jogurtem i dodatkiem bakalii. Migdały, pestki dyni czy orzechy to kopalnia minerałów w postaci żelaza, wapnia i magnezu. Są też źródłem cennych kwasów nienasyconych. Nie należy z nimi przesadzać ale warto dodawać je do posiłków. Taka poranna odżywcza bomba pozwoli funkcjonować na maksymalnych obrotach i zapewni właściwą pracę organizmu. Sprawi też, że będziemy chętniej sięgać po kolejne posiłki.

Zanim więc zdecydujemy się na dietę cud, zastanówmy się czy nie lepiej postawić na zdrowy rozsądek i zrealizować postawiony cel w sposób bezpieczny dla organizmu. Pamiętajmy, że tylko przemyślane zmiany w nawykach żywieniowych i konsekwencja pozwolą nam dostrzec efekty naszej ciężkiej pracy i cieszyć się nie tylko ze zmian w wyglądzie naszego ciała, ale też w stylu życia.

*Badania dotyczące zachowań i nawyków żywieniowych Polaków 2010 CBOS.
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar