2013-01-03

ROZRYWKA

Nastolatek w świecie wielkiej muzyki

Tagi: film
San Diego, 1973. William Miller, rezolutny piętnastolatek, jest wielkim miłośnikiem muzyki rockowej. Lata 70. to nie tylko okres rozkwitu muzyki popularnej, ale także czas rewolucji seksualnej oraz kontrkulturowej rewolty. William marzy o karierze dziennikarza muzycznego. Przypadek sprawia, że chłopak otrzymuje zlecenia przeprowadzenia wywiadu z członkami zespołu Black Sabbath. Komediodramat „U progu sławy” już 5 stycznia o godzinie 21.55 w Sobotnim Salonie Filmowym kanału CBS Europa.
Dla Williama wywiad z członkami kultowego zespołu to życiowa szansa. Na koncercie poznaje zmysłową Penny Lane, która jest jedną z groupies obiecującej kapeli Stillwater. William poznaje muzyków z zespołu. Jest zafascynowany rockowym stylem życia, negowaniem utartych schematów, życiem z dnia na dzień. William ma nie tylko głowę na karku, ale też wiele szczęścia. Myśląc, że ma do czynienia z dorosłym dziennikarzem wydawca słynnego magazynu „Rolling Stone” proponuje chłopakowi napisanie dużego materiału o Stillwater. William, wbrew obawom swojej mamy, wyrusza w trasę koncertową z zaprzyjaźnionym zespołem. Będzie to dla niego prawdziwa szkoła życia.

Kto nie chciałby pisać w wieku lat 16 do magazynu „Rolling Stone”? A może współpracować z „Los Angeles Times” lub „Playboyem”? To wszystko fakty z biografii Camerona Crowe’a – reżysera i scenarzysty „U progu sławy”. „W filmie chciałem opowiedzieć o ludziach, których nigdy nie zapomnę i o tym, co czułem, spotykając muzyków rockowych, przeprowadzając wywiady i jeżdżąc w trasę. Nie chciałem nakręcić kolejnego na wpół autobiograficznego filmu, w którym bohater znajdować się będzie w centrum wydarzeń, bo prawda jest taka, że byłem tylko obserwatorem” – tak o swoim projekcie mówił Cameron Crowe. Rzeczywiście jego film nie przypomina nostalgicznej opowiastki z czasów młodości. Crowe nie tylko skupia się na oddaniu atmosfery lat 70., lecz także tworzy wyrazistych bohaterów. Środowisko muzyków rockowych ukazane jest niezwykle wiarygodnie, przybliżając widzom kulisy show-biznesu. „U progu sławy” to także intrygujący portret dojrzewania młodego chłopaka, stawiania pierwszych kroków w dorosłość, czasu pierwszej miłości i gorzkich rozczarowań. Bohaterowie filmu Crowe’a to nie tylko William i jego czasy. To także muzyka (ścieżka dźwiękowa Nancy Wilson) oraz znakomici aktorzy. Główna rola to brawurowa kreacja Patricka Fugita, a partnerują mu Billy Crudup, Frances McDormand i Kate Hudson.

Reżyseria: Cameron Crowe
Obsada: Billy Crudup, Frances McDormand, Kate Hudson, Jason Lee, Patrick Fugit, Zooey Deschanel, Michael Angarano, Anna Paquin, Fairuza Balk, Noah Taylor, John Fedevich, Mark Kozelek, Philip Seymour Hoffman, Liz Stauber, Jimmy Fallon

 


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar