2012-11-17

ROZRYWKA

Kariera w iście amerykańskim stylu

Joliet w stanie Illinois, lata 60. Żyje tu młodziutki Rudy (Sean Astin), który pochodzi z ubogiej rodziny. W okolicy króluje przemysł metalurgiczny, a praca oznacza dla mężczyzn najczęściej ciężki, fizyczny wysiłek. Również Rudy zatrudnia się, idąc śladem ojca, w stalowni. Pewnego dnia dochodzi do dramatycznego wypadku w miejscu pracy. Ginie przyjaciel głównego bohatera. Film „Rudy” już 18 listopada o godzinie 20.00 na kanale Zone Europa.


Od tej chwili chłopak postanawia odmienić swoje życie i spełnić marzenie o grze w słynnej drużynie futbolu amerykańskiego, Notre Dame Fighting Irish. Droga do niej prowadzi przez studia w prestiżowej szkole Notre Dame. Rudy nie jest jednak prymusem, a dodatkowo cierpi na dysleksję, która jest wciąż mało rozpoznaną przypadłością. Chłopak jest jednak uparty i po kilku próbach osiąga swój cel. Będąc już w wyśnionej szkole, Rudy zaczyna grać w drużynie, mimo że nie ma szczególnych predyspozycji fizycznych do uprawiania futbolu amerykańskiego.

Obraz Davida Anspaugha mówi o tym, co często najważniejsze w mentalności sportowca: chęć ciężkiej pracy i wiara w końcowy sukces. Oparta na faktach fabuła przybliża nam postać młodego chłopaka, który mimo pochodzenia i różnego rodzaju kłopotów potrafi podążać za swoim marzeniem. Choć nie wierzą w niego ani rodzina, ani przyjaciele, Rudy’emu udaje się osiągnąć o wiele więcej niż sportową karierę. Po jej zakończeniu zostaje szanowanym i wpływowym działaczem.

Już swoim debiutanckim filmem „Mistrzowski rzut” z roku 1986 David Anspaugh udowodnił, że umie kręcić filmy o sporcie i sportowcach. W 1993 powrócił do tej tematyki, realizując na podstawie scenariusza Angelo Pizzo opowieść o drodze na szczyt Daniela E. „Rudy’ego” Ruettigera, znanego amerykańskiego futbolisty. Na wyróżnienie zasługują zdjęcia Olivera Wooda („Symfonia życia”, „Tożsamość Bourne’a”) oraz muzyka Jerry’ego Goldsmitha.


Reżyseria:  David Anspaugh
Obsada: Sean Astin, Jon Favreau, Ned Beatty, Greta Lind, Scott Benjaminson, Mary Ann Thebus, Charles S. Dutton, Lili Taylor, Christopher Reed, Deborah Wittenberg, Christopher Erwin, Kevin Duda, Robert Benirschke, Luke Massery, Robert J. Steinmiller Jr.

 


 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar