2012-10-22

Diety

Piękna figura cały rok

„Piękna figura cały rok – to możliwe. Wywiad z dietetyczką – Małgorzatą Różańską”


1.    Coraz częściej obserwujemy modę na bycie szczupłym ale w zdrowy sposób, czy zauważa Pani jakieś zmiany w podejściu do tematu dietetyki i stylu życia?

Tak. Osoby, które trafiają do mojego gabinetu  coraz częściej pytają nie tylko o to jak skutecznie schudnąć, ale przede wszystkim jak zrobić to zdrowo. Chcą tracić na wadze, i zarazem dbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Cieszy mnie fakt, że ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak należy racjonalnie się odżywiać.


2.    Kobiety odchudzają się głównie wiosną, czy takie sezonowe podchodzenie do problemu diety ma jakiś wpływ na nasz organizm?

Walka z nadwagą powinna być procesem długotrwałym. Zimą zwykle jemy więcej, a mniej się ruszamy. To wszystko wpływa na przyrost zbędnych kilogramów. Wiosenna pogoda sprzyja zaś aktywności fizycznej i zdrowszej lekkiej diecie, gdyż dostępne są świeże warzywa i owoce. Poza tym każda kobieta chce dobrze wyglądać w kostiumie kąpielowym podczas wakacji i zwykle wiosną zaczyna myśleć o zrzuceniu kilku kilogramów. Należy jednak pamiętać, że o wiele łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę, zdrowo odżywiając się na co dzień, przez cały rok. Jeśli mamy otyłość lub dużą nadwagę i naszym celem jest widoczna poprawa wyglądu do czasu letniego urlopu to problemem należy zająć się dużo wcześniej niż z nadejściem wiosny. Ponadto wahania wagi niekorzystnie wpływają na nasz organizm, co odbija się zarówno na naszym wyglądzie, jak i ogólnym zdrowiu.


3.    Skoro mamy do wyboru wiele różnych form i metod diety, jak wybrać najbardziej dopasowaną do siebie?


Dietę należy dobierać zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę różne czynniki, m.in. BMI,  wiek, stan zdrowia, styl życia, preferencje dotyczące sposobu odżywiania. Osoba aktywna fizycznie, musi pamiętać, aby dostarczać organizmowi większą ilość energii niż osoba prowadząca siedzący tryb życia. Przy dobieraniu odpowiedniej diety nie trzeba rezygnować ze wszystkich ulubionych produktów. Dieta, nawet ta odchudzająca, powinna być smaczna a jej spożywanie powinno sprawiać nam przyjemność. W zdrowym odżywianiu ważny jest odpowiedni sposób przygotowywania potraw i właściwy dobór składników, a także regularne spożywanie co najmniej 4-6 niskokalorycznych posiłków dziennie, w odstępie ok. 3 godzin. Warto też pamiętać, że zarówno dla naszego zdrowia, jak i poprawy wyglądu, większe znaczenie ma zmiana obwodu w pasie niż spadek kilogramów. Ważne jest to, aby odnotować pozytywne zmiany w obwodach pasa i bioder. Ćwiczenia w tym pomagają – są więc istotnym elementem diety.

4.    Jaką rolę w procesie odchudzania odgrywają motywacja i cele? Czy istnieją skuteczne metody dzięki którym możemy cieszyć się piękną figurą cały rok?

Bez odpowiedniej motywacji i wyznaczonych celów trudno osiągnąć sukces na jakimkolwiek polu. Zrzucanie wagi jest procesem długotrwałym i należy o tym pamiętać. W osiągnięciu tego celu kluczowe znaczenie ma racjonalne odżywianie i dobranie diety zgodnie z jej zasadami. Dietę można komponować zarówno z samych produktów konwencjonalnych, jak też, jeśli np. brakuje nam czasu na przygotowanie posiłków, włączać do niej coraz popularniejsze gotowe produkty dietetyczne. Należy pamiętać, że dieta musi być odpowiednio zbilansowana, czyli dostarczać wszystkich niezbędnych dla organizmu składników. Wiele Pań, które konsultują ze mną swoją dietę, może pochwalić się zrzuceniem nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu kilogramów. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i przyswojenia pewnych zasad, które pozwolą na racjonalne komponowanie posiłków. Wszystkim moim pacjentom zalecam też ruch, najlepiej taką jego formę, która sprawia  przyjemność. Ważne, aby był on wykonywany regularnie. Aktywność fizyczna jest nieodzownym elementem zdrowego trybu życia. Mile zaskakuje mnie to, że wiele osób przyzwyczaja się do nowych, zdrowych nawyków i  utrzymanie dobrej wagi nie jest już dla nich wyzwaniem.

5.    Jakie niebezpieczeństwa czyhają na odchudzających się „na własną rękę”?

Odchudzając się w ten sposób należy pamiętać, że nie wszystkie, tzw. „diety cud” są dobre dla zdrowia. Nie zastanawiajmy się jak schudnąć w miesiąc, ale jak skutecznie schudnąć w sposób bezpieczny dla naszego organizmu oraz w jaki sposób utrzymać już osiągnięte rezultaty. Dobra dieta powinna dostarczać organizmowi niezbędne dla zdrowia witaminy, minerały  oraz składniki odżywcze. Dieta uboga w wymienione elementy może powodować pogorszenie samopoczucia, wypadanie włosów, problemy z cerą, a po dłuższym czasie stosowania problemy zdrowotne.
Należy pamiętać, aby stopniowo rozpoczynać diety, w szczególności takie, które wymagają dużych zmian w naszym stylu życia lub dużego obniżenia dziennej kaloryczności. Lekarze zwykle zalecają diety długofalowe, które powodują powolne zmniejszenie masy ciała. W przypadku niektórych osób zalecana jest jednak szybsza utrata kilogramów, a więc dieta bardziej restrykcyjna. W takich wypadkach warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia i skonsultować wybraną metodę odchudzania.

6.    Większość diet wymaga poświęcenia czasu na przygotowanie specjalnych posiłków. Co zrobić w przypadku, gdy ktoś dużo pracuje i nie ma na to czasu?

To nie musi być problem. Najlepiej tę informację przekazać dietetykowi, który przygotuje plan żywieniowy dostosowany do trybu życia. Obiad nie musi być zjedzony w typowej porze obiadowej, można zamiast tego zjeść lekką ciepłą kolację po powrocie z pracy. Dobrym rozwiązaniem są też diety niskokaloryczne, które są dostępne w postaci gotowych posiłków, np. DietaLight. Co ważne dostarczają one niezbędne dla organizmu składniki  pokarmowe, takie jak: białka, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy i składniki mineralne. Ich przygotowanie jest proste i możliwe niemal w każdej sytuacji. Bardzo praktyczne jest skorzystanie z takich gotowych posiłków np. w pracy, w drodze, wtedy kiedy nie mamy czasu, aby przygotować zbilansowany, niskokaloryczny posiłek. Zamiana 1-3 posiłków w dziennej diecie może pomóc nam zrzucić zbędne kilogramy. Taka wygoda stosowania pomaga nam w pilnowaniu regularności spożywania posiłków. 

7.    Co zrobić kiedy nasz nieregularny tryb życia, praca, pośpiech sprawiają że jemy to co aktualnie mamy „pod ręką”?


Najlepiej gdybyśmy jedli wtedy posiłki wcześniej przygotowane w domu. Jeśli nie mamy na to czasu, świetnym rozwiązaniem są owoce czy mleczne napoje fermentowane oraz soki warzywne, które nie wymagają przecież żadnego przygotowania. Możemy skorzystać też z gotowych diet wspomnianych wcześniej, które pomagają utrzymać ładną sylwetkę, są proste w przygotowaniu i sycące. Produktami m.in. DietaLight, możemy zastąpić wybrane posiłki w ciągu dnia, natomiast pozostałe posiłki, np. śniadanie, kolację powinniśmy przygotować w oparciu o niskokaloryczne wartościowe produkty m.in. warzywa, pełnoziarniste pieczywo, ryby, kasze, chude przetwory mleczne. A jeśli już musimy sięgnąć po coś słodkiego, warto, aby nie były to puste kalorie. Na drugie śniadanie czy podwieczorek można wybrać niesolone orzechy czy suszone owoce. Można również zastąpić je smacznym, niskokalorycznym batonem DietaLight. Jest bogaty w białko, witaminy i składniki mineralne  oraz błonnik, dzięki czemu pozwoli nam zaspokoić głód.

8.    Od czego zacząć i co zmienić aby osiągnąć zamierzone rezultaty?

Na początku warto określić powody, dla których chcemy schudnąć oraz nasze cele. Aby rozpocząć dietę i osiągnąć cel niezbędna jest też motywacja. Następnie  należy określić co jeść żeby schudnąć a czego nie. Jak mówiłam wcześniej dieta powinna być dobrana indywidualnie. Zdrowa dieta odchudzająca powinna być też urozmaicona tzn., że ma składać się z różnorodnych produktów spożywczych. Podstawę jadłospisu powinny stanowić produkty z pełnego ziarna, chude mięso i ryby oraz niskotłuszczowe produkty mleczne. Trzeba ograniczać spożycie tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Z kolei warto pamiętać o nienasyconych kwasach tłuszczowych, omega-3 zawartych m.in. w rybach morskich i tranie. Codziennie należy jeść owoce i dużo warzyw. Sezon na warzywa i owoce to nie tylko wiosna i lato. Okres jesienno – zimowy także obfituje w sezonowe owoce i warzywa np. jabłka, marchew, dynię. W tym czasie można też śmiało skorzystać z owoców i warzyw mrożonych.  Jeszcze raz powtórzę, że jedną z najważniejszych zasad diety odchudzającej jest regularne spożywanie posiłków. Jeśli z różnych powodów opuszczamy posiłki w ciągu dnia, to wieczorem jesteśmy tak głodni, że bardzo ciężko jest powstrzymać się przed spożyciem nadmiernych ilości jedzenia. Należy również pamiętać o piciu wody lub niegazowanych i niesłodzonych napojów oraz włączyć do swoich codziennych zajęć jakąś formę ruchu, która sprawia nam przyjemność.Źródło: Future PR

 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar