2012-09-12

DZIECIAK

Wróć z nami do szkoły! Podaruj dzieciom przyszłość

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce zaprasza na imprezę finałową akcji „Powrót do szkoły”. Już 16 września przypomnimy Warszawiakom szkolne lata by uświadomić im jak ważna w rozwoju dziecka jest edukacja oraz o tym, że są wśród nas najmłodsi, którzy nie mają równych szans społecznych.

O godzinie 11.00 tuż przy kościele Św. Anny zbudujemy instalację przypominającą szkolną klasę. W centralnym punkcie instalacji stanie dioda – współczesna wersja tablicy, z której będzie można się dowiedzieć więcej o akcji „Powrót do szkoły” i o Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. Przed tablicą ustawimy dobrze wszystkim znane, szkolne ławki, w których zasiądą gwiazdy (m.in. Natalia Kukulska i Maciej Musiał) oraz eksperci SOS. Na kilka godzin wszyscy wrócimy do szkoły. Porozmawiamy o barierach edukacyjnych, powspominamy szkolne lata.  Obok szkolnej klasy powstanie podwórko, gdzie będzie można zrobić fikołka na trzepaku czy pograć w klasy. Planujemy też wiele atrakcji dla najmłodszych.  Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby przypomnieć sobie szkolne lata i na chwilę znów stać się dzieckiem. Akcję zakończymy około godz. 17.00.

W realizacji kampanii SOS Wioski Dziecięce wspiera Rochstar Events Sp. z o.o. oraz VIVA-System, TRIAS Event Engineering Sp. z o.o., Szkoła Podstawowa nr 81 w Warszawie, MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel Sp. z o.o., BREMEX ATRAKCJE NA IMPREZY Sp. z o.o., Stowarzyszenie Avangarda, Koło Naukowe UW Ludus, LocWorks, Granny.
 
Akcja „Powrót do szkoły” potrwa do końca września
Wszystkim dzieciom należy się równy dostęp do nauki, dlatego Stowarzyszenie zbiera fundusze na szkolne wyprawki i zajęcia pozalekcyjne dla opuszczonych i osieroconych dzieci.

Przygotowanie dzieci i młodzieży do szkoły to ogromne koszty. Wg raportu Centrum Badania Opinii Społecznej, w ubiegłym roku rodzice wydali średnio 1031 zł na przygotowanie dziecka do szkoły. Najdroższe są podręczniki, których ceny wciąż rosną. Ale potrzebne są też zeszyty, tornistry i różne przybory szkolne.

W każdej rodzinie SOS jest 5-8 dzieci, które trzeba przygotować do szkoły. Wsparcia  potrzebują również maluchy uczęszczające do świetlic prowadzonych przez Stowarzyszenie. Te dzieci pochodzą z ubogich, wielodzietnych rodzin i należą do grupy szczególnie zagrożonej wykluczeniem społecznym. Niestety większość z nich ma poważne zaległości edukacyjne i problemy z nauką.
 

***


Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce to organizacja dobroczynna, która działa na rzecz umacniania rodzin zagrożonych rozpadem oraz opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi. Obecnie ma 1250 podopiecznych i prowadzi:
•    4 SOS Wioski Dziecięce w Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach i Karlinie
•    3 Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe w Kraśniku, Siedlcach i Koszalinie oraz Dom Młodzieży w Lublinie
•    3 Rodzinne Domy Czasowego Pobytu - dwa w Biłgoraju i jeden w Ustroniu
•    10 Programów Umacniania Rodziny w Lublinie oraz gminach Karlino, Biłgoraj
i Skórzec.

Stowarzyszenie jest częścią międzynarodowej organizacji SOS-Kinderdorf International, obecnej w 132 krajach na całym świecie. Więcej informacji www.wioskisos.org
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar