2012-07-05

PATRONATY

MARYS LATINO VENTURE

Tagi: podróże
MARY’S LATINO VENTURE
 –
czyli rowerem & motorem po Ameryce Łacińskiej
w poszukiwaniu tożsamości latynoskiej.

 Nazywam się Marynia Pawlak. Mam 24 lata i posiadam dwa licencjaty z historii i nauk politycznych paryskiej Sorbony. Aktualnie jestem studentką pierwszego roku studiów magisterskich kierunku kulturoznawstwo Ameryki Łacińskiej w Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Do ukończenia studiów został mi rok, postanowiłam więc wyruszyć w teren i skonfrontować nabytą książkową wiedzę z życiem codziennym Latynosów.
  


Ale kim są ci Latynosi? Jakie są cechy typowego Latynosa? Co mieszkaniec Kuby ma wspólnego z Brazylijczykiem czy też Ekwadorczykiem? Czy istnieje jedna tożsamość latynoska? 

Niewątpliwie wiele jest poglądów i teorii na temat jedności i wielowymiarowości tożsamości latynoskiej. Moim celem jest zbadać tę kwestię u samego źródła – zapytać samych Latynosów jak oni siebie postrzegają, jak się definiują, co sprawia iż czują się Latynosami. Pytając ich chciałabym się dowiedzieć jaki jest według nich kluczowy element kultury, który ich łączy.  Chcę zebrać informacje, relacje i punkty widzenia jak najszerszej grupy Latynosów: mężczyzn i kobiet pochodzących z różnych klas socjalnych, wywodzących się z miast jak i ze wsi. Pragnę przedstawić ich historie i postarać się zdefiniować ich przynależność kulturową poprzez ich własne poglądy.

Nie dotarłam do podobnych sondaży czy też publikacji a uważam takie badanie za niezwykle ciekawe.

Postanowiłam więc wyruszyć na kilkumiesięczna wyprawę do Ameryki Łacińskiej. Zamierzam rozpocząć projekt pod koniec lipca 2012 roku i przemierzyć kilkanaście krajów w tym - Kubę, Meksyk, Belize, Gwatemalę, Honduras, Salwador, Nikaraguę, Costa Rica, Panamę, Ekwador, Peru, Boliwię, Paragwaj, Urugwaj, Brazylię, Argentynę, Chile i Wenezuelę.
Sama podróż będzie trwała od 8 do 10 miesięcy (w zależności od pogody, od panującej sytuacji politycznej w odwiedzanych krajach oraz samej trasy, która może ulegać drobnym zmianom w zależności od wyżej wymienionych).

Projekt podzieliłam na 4 etapy:

1)    Kuba .
2)    Od Meksyku do Panamy na rowerze.
3)    Od Panamy do Boliwii pieszo, autobusami, autostopem, statkiem.
Podczas tego etapu planuję jak powyżej zdjęcia i wywiady, ale również odwiedzić sierociniec Padre Alfredo w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, w którym pracowałam jako nauczycielka przez 4 miesiące w 2011 roku. W przeciągu 3 tygodni chcę przeprowadzić z dziećmi boliwijskimi oraz polskimi warsztaty. Ich celem będzie wymiana opinii, spostrzeżeń kulturowych, dotyczących różnic stylu życia i bycia, jak również zwalczanie negatywnych stereotypów związanych z tymi krajami. Zainteresowane współpracą są pani profesor Seone Ivon (nauczycielka języka angielskiego w szkole należącej do Padre Alfredo) oraz Alicja Nowaczyk (organizatorka zajęć przybliżających kulturowy innych kontynentów dla dzieci w Polsce, związana z fundacją Mandragon).
4)    Od Boliwii do Chile (poprzez Urugwaj, Paragwaj, Brazylię, Argentynę) na motorze.

Podczas całego wyjazdu zamierzam być jak najbliżej lokalnej ludności. Mam w planie zebrać ich relacje, zadać im pytania na różne tematy związane z ich poglądami, wierzeniami i tożsamością, poznać ich marzenia, dążenia, problemy związane z ich realizacją. Moim zadaniem będzie udokumentowanie ich życia codziennego takiego jak oni je przeżywają. I przez ten pryzmat zdać relacje obserwatora, starającego się dzielić ich emocje. Jednocześnie będzie to relacja obserwatora i uczestnika dzielącego swe przygody. 

Jako iż jestem osobą bardzo otwartą, komunikatywną, ciekawą świata, szczęśliwą optymistką i na dodatek znam pięć języków w tym hiszpański myślę że owa przygoda może okazać się jak najbardziej owocna.Portal udziewczyn.pl objął wyprawę patronatem medialnym.

 
ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ.
 

Galeria zdjęć:

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar