2012-06-03

ROZRYWKA

Regałowisko w Bielawie powraca w wielkim stylu

Jedna z najstarszych polskich imprez reggae powraca do swojej pierwotnej nazwy „Regałowisko”. Zapraszamy na ostatni weekend sierpnia do Bielawy na liczne koncerty oraz spotkania ze światowej sławy gwiazdami muzyki reggae. Dwa dni, trzy sceny, przepiękne okolice Gór Sowich i rozbrzmiewające wokoło rytmy muzyki korzeni – to właśnie esencja Regałowiska!
  

Tegoroczna edycja Regałowiska odbędzie się tradycyjnie na terenie OWW Sudety w Bielawie, w dniach 24-25 sierpnia. Powstaną dwie regularne muzyczne sceny: General Stage, na której wystąpią najwięksi artyści i najciekawsze zespoły oraz Sound Stage – namiot soundsystemowy kipiący energią do białego rana. Najważniejszymi gośćmi tegorocznej edycji imprezy zostali: legendarny Sizzla Kalonji, król dancechallu Beenie Man, energetyczny wokalista Tarrus Riley oraz wschodząca gwiazda roots reggae  Raging Fyah.

Zaplanowano także warsztaty taneczne dancehall, które poprowadzi Dancehall Queen – Ula Afro Fryc. Dodatkową atrakcją będzie Jamaican Style Food Corner, czyli trzecia niezależna scena festiwalu łącząca rozmaite formy muzyki jamajskiej z miejscem na relaks i regenerację sił.

Organizatorem Regałowiska jest Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Bielawie przy współpracy z Burmistrzem Miasta Bielawa.


GENERAL STAGE:
SIZZLA KALONJI & THE FIREHOUSE CREW (JAM)
BEENIE MAN & ZAGGA ZOW BAND (JAM)
TARRUS RILEY, DEAN FRAZER & BLACK SOIL BAND (JAM)
RAGING FYAH (JAM)

JAMAL
KACEZET & FUNDAMENTY
DUP! ft. Ras Luta
TABU
ZEBRA
BETHEL

SOUND STAGE:
RICKY TROOPER
DEADLY HUNTA
JOEY FEVER
JUGGLERZ

SPLENDID SOUND
DANCEHALL MASAK-RAH
SENSITHIEF SOUND
REVOLDA SOUND
TALLIB & SZTOSS


JAMAICAN STYLE FOOD CORNER:
ROOTS REVIVAL
ELDERS (w składzie):
Obora Records
Dj Leo
DJ Ridm

GENERAL STAGE

SIZZLA KALONJI & THE FRIEHOUSE CREW (JAM)
Lider świadomego dancehallu, który pomógł w powrocie tego stylu do muzycznych i duchowych tradycji reggae, stawiając na organiczne produkcje i mocno rastafariański przekaz. Sizzla może pochwalić się wszechstronnymi wokalami o chropowatym stylu, to artysta zdolny do nawijania z prędkością karabinu, jak i melodycznego śpiewu. Ma na swoim koncie blisko 60 albumów! To absolutny fenomen światowej sceny reggae.

 BEENIE MAN & ZAGGA ZOW BAND (JAM)

Gdy mowa o rytmie, Beenie Man jest alfą i omegą. Zasługuje zatem na tytuł Króla Dancehallu. Swój pierwszy singiel nagrał w wieku 7 lat, a w wieku 10 lat wydał pierwszą płytę. Zagrał także w uznanym i świetnie ocenianym przez krytykę filmie „Dancehall Queen”. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy i wielokrotnie zdobył nagrodę Music Of Black Origin w Wielkiej Brytanii.

 TARRUS RILEY (JAM)

Jeden z najbardziej utalentowanych wokalistów modern roots, będący żywym i pełnym radości dowodem na to, że reggae jest ponadpokoleniowe. Riley uosabia wszystko co najlepsze w ruchu Rastafari. Piękna muzyka i niezwykle mocny pozytywny przekaz, w którym można znaleźć i pochwałę miłości i dobitny głos w obronie wszystkich cierpiących. W Bielawie wystąpi ze swoim Blaksoil Band i w towarzystwie legendarnego saksofonisty Deana Frazera.

RAGING FYAH (JAM)

Młoda i dynamiczna sześcioosobowa ekipa z Kingston grająca roots reggae na niebotycznym poziomie. Kosmiczne brzmienie, charyzmatyczni muzycy i zaangażowany przekaz przywołujący największych jamajskich klasyków. Będzie to ich pierwsza trasa po Europie, zatem niebywała szansa na zetknięcie się z prawdziwym ogniem, żywą muzyką czerpiącą z dorobku pokoleń świetnych i utalentowanych muzyków z Jamajki.

JAMAL

Grupa jest jedną z najważniejszych na polskiej scenie reggae i dancehall. Potężne, nowoczesne brzmienia rozkręcą fanów do białości, a zabójczy wokal Mioda niemal przyprawia o ciarki. W marcu tego roku ukazał się ich nowy singiel pt. „Defto”, do którego zrealizowany w Bangkoku klip miał milion odsłon po 10 dniach od premiery. Utwór zapowiada nową płytę zespołu, która ukaże się już jesienią!

KACEZET & FUNDAMENTY
Fundamenty to nowy projekt muzyczny KaCeZeta – warszawskiego wokalisty reggae, który od dekady zachwyca doskonałymi kompozycjami i niebanalną liryką. KaCeZet i Fundamenty to szczerość, inteligencja, bezpośredniość, luz, otwartość na nowe gatunki, zapadające w pamięć teksty i zaraźliwe melodie. Radosny taniec i liryczne niespodzianki, korzenny czad i subtelne, akustyczne brzmienia.

DUP!

Niecodzienny zespół, założony przez producenta reggae EMZK, kolektyw najlepszych polskich instrumentalistów, wskrzeszający klimat prawdziwego jamajskiego dubu. Rzetelny dubowy przekaz, łączący w sobie szacunek do pionierów gatunku, futurystyczne podejście do współczesnych technik nagraniowych oraz przewrotne poczucie humoru – to ich cechy charakterystyczne. Dup! zagra po raz pierwszy na żywo właśnie w Bielawie!

TABU
To jest Tabu, o którym trzeba jak najwięcej mówić. Laureaci konkursu w Ostródzie, zespół roku 2009 w plebiscycie magazynu Free Colours, doskonała, zgrana i skromna ekipa, mająca na koncie dwie udane płyty. Grają doskonałe reggae ze świetnymi dęciakami i pozytywnym przekazem, zarażając swoją publiczność potężnymi dawkami radosnej energii.

RAS LUTA

Wokalista, aranżer, autor tekstów, jego muzyczne początki to spotkania z lokalnymi zespołami reggae i soundsystemami w Toruniu. Do tej pory współpracował z większością znanych postaci ze sceny reggae, dancehall czy hip-hop w Polsce. Obecnie pracuje nad drugą solową płytą, która ukaże się jesienią 2012.

ZEBRA
Pod tą bezpretensjonalną nazwą kryje się projekt łączący grę na żywych instrumentach (wiolonczela, flet, gitara, akordeon, perkusja) z dubowymi eksperymentami. Debiutowali w 2009 roku nagraniem na trzeciej części kultowej składanki Dub Out of Poland. Wybuchowa mieszanka niemal punkowej energii i potężnej, dubowej wibracji zapewnia słuchaczom psychodeliczną ekstazę.

BETHEL
Wrocławski zespół, na którego koncertach można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym reggae i dubie. Zespół najlepiej czuje się właśnie podczas energetycznych występów na żywo. W 2010 roku Bethel wydał swoją debiutancką płytę „Muzyka Serc”, na jesień tego roku planowany jest kolejny album.


SOUND STAGE

RICKY TROOPER (JAM)

Jeden z największych wojowników w historii soundclash. W latach 80. ten niesamowity DJ odmienił losy kultowego składu Killamanjaro, z którym wielokrotnie pokonał najlepsze soundsystemy świata. Wygrał najwięcej pojedynków, zdobył najwięcej trofeów, rozkręcał najlepsze imprezy. Od 2000 roku prowadzi własny projekt Sound Trooper i pisze nową historię. Na dźwięk jego nazwiska drżą najlepsi selektorzy na świecie.

DEADLY HUNTA (UK)
Pochodzący z Londynu jamajski wokalista zdobywający coraz większy rozgłos w kraju i za granicą. Łącząc różne gatunki muzyczne jak dancehall, hip-hop i drum'n'bass wykształcił swój własny, świeży styl, a jego koncerty to ogromna dawka czystej energii. Mimo relatywnie niedługiego stażu na scenie ma na już koncie kilka hitów – m.in. „Ganja Man” z Aphroditem czy „Talk out Loud”.

JOEY FEVER (SWE)

Wschodząca gwiazda na europejskiej scenie reggae/dancehall, którego utwory są uznawane za jedne z najlepszych loversów wydanych w rodzinnym kraju – Szwecji. W tym roku nakładem Germaica Digital ukazała się jego EP „Good & Simple” nagrana ze znakomitym producentem bośniackiego pochodzenia – Youthmanem. Na scenie międzynarodowej Joey również nie jest postacią anonimową – jego „Young Gunz” grane było na imprezach w całej Europie.

JUGGLERZ: SHOTTA PAUL & DJ MESKA (DE)

Znani głównie z czasu, gdy stanowili część Sentinel Sound. Na przestrzeni lat Sentinel zdobył wiele międzynarodowych tytułów i zagrał setki imprez na całym świecie, zyskując wielkie uznanie i tytuł najlepszego europejskiego soundsystemu. W lutym 2012 roku jednak ścieżki Sentinel Sound się rozeszły, a Shott Paul i Dj Meska założyli nowy skład o nazwie Jugglerz. Ich plan jest taki, by dalej dostarczać świetną rozrywkę i duże emocje. Dancehall to droga, którą wybrali i której są konsekwentnie wierni.

SPLENDID SOUND
Swoim niepowtarzalnym stylem zarazili już niejedną publiczność na bashmentach w całej Polsce i Europie. Jak przystało na oryginalny jamajski soundsystem nie dają publice ani chwili wytchnienia. Na ich imprezach nie brakuje królujących na karaibskich listach przebojów artystów, najnowszych wydawnictw, pokaźnej amunicji dubplate’ów, jak i dj’a czy hype’mana, który zakrzyczy każdy utwór. Całość podana z niewyobrażalną wprost ilością efektów, megafonów i syren.

REVOLDA SOUND
Polska ekipa, która na imprezach pokazuje pełen przekrój tanecznych dźwięków z Jamajki, nie zapominając o klasykach gatunku. Kompleksowo rozkręcają publiczność grając zarówno sety stricte „djskie”, jak i występując wspólnie w konwencji dj (Matys) i hypeman (Kfjatek). To też organizatorzy krakowskiego South Clash'u – jedynego tego typu pojedynku w Polsce.

DANCEHALL MASAK-RAH
Hołdują zasadzie „żyj szybko, melanżuj do bólu, umieraj staro”. Ich imprezy pełne są dynamicznych zwrotów akcji, hermetycznego poczucia humoru, niewybrednego słownictwa, oraz nieskoordynowanych kroków tanecznych. Dancehall Masak-Rah prowadzi również audycję poświęconą muzyce Dancehall na antenie Czwórki Polskiego Radia.

MC CHEEBA (East West Rockers)
Oprócz pracy w rodzimym East West Rockers jest aktywny jako MC, można go też spotkać jako prowadzącego imprezy reggae/jungle. Cheeba wydaje w Karrot Kommando i Prosto Label. Doświadczenie na scenie oraz niespożyta i wieczna zajawka są gwarancją dobrego kontaktu z publiką i ognia na imprezie.

SENSITHIEF SOUND
Wymiatacze z Sensithief zaprezentują najbardziej wybuchowe kawałki z Karaibów. Ich występy to połączenie wydania imprezowego, prowadzonego przez duet G.U.K. & Margos oraz regularnego koncertu wokalistów - Hopkinsa i Kudłacza. Ich imprezy to gwarancja jakości i świeżości. Na co dzień promują muzykę i kulturę reggae w swoim rodzinnym mieście Lublinie na imprezach pod szyldem „Real Jamaican”.

LADY NINA
Wokalistka, pani konferansjer, animatorka kultury. Sercem wielka miłośniczka sceny reggae oraz dancehall. Aktywnie uczestniczy w polskiej scenie soundsystemowej, jednocześnie pracując nad swoim solowym materiałem. Mówi, że jest wulkanem energii, praca z mikrofonem ładuje jej akumulator, a ludzie i jej szalony tryb życia jest tym, co kocha najbardziej.

TALLIB & SZTOS
Wokalista swobodnie łączący różne gatunki muzyczne i uniwersalny, pozytywny przekaz. Na jego repertuar składają się zarówno imprezowe utwory, jak i romantyczne ballady. Wyjątkowy głos i szczere teksty są spoiwem łączącym te dwa odległe, muzyczne światy. TaLLib tworzy muzykę tylko w ojczystym, czyli polskim, języku. SZTOS to realizator, twórca tekstów, nawijacz. Wspomaga swojego brata TaLLiba w charakterze hypeman'a na koncertach. Jego pierwszą produkcją jest Ep'ka pt. „Rozgrzewka”.

JAMAICAN STYLE FOOD CORNER


Jamaican Style Food Corner, funkcjonuje przede wszystkim jako niezależna scena muzyczna prezentująca rozmaite formy muzyki jamajskiej. Znajdzie się tu miejsce na UK Roots, wczesny dancehall oraz soul, który nie często gości na regularnych sesjach sound systemowych. Projekt startuje w godzinach popołudniowych, słuchając muzyki, będzie można napić się kawy, przekąsić pikantnego Jerka i powylegiwać na leżakach. Wieczorem, zwolennicy cięższych brzmień będą mieli okazję poczuć siłę cyfrowych wibracji. Za aparaturę nagłośnieniową odpowiada stołeczny kolektyw Roots Revival Soundsystem, a za selekcję m.in. Jaszol, JSM Rootskontrolla, Stary Reggau, Obora Rekords i DJ Ridm.


ROOTS REVIVAL
Roots Revival Hi Power to łącznie ponad 12kW mocy przekształcanej w rytm i bas przez Jaszola i Rootskontrollę. Wzorem Jah Shaki, Aba Shanti-I czy Iration Steppas promują basowe brzmienia Jamajki i Londynu. Podczas swoich sesji kultywują klasyczny dla dubu sposób grania – prezentują całe utwory, często w kilku różnych, specjalnie dla nich nagranych wersjach (dubplates), a w dodatku używając tylko jednego gramofonu. Nie boją się ciszy, bo to ona buduje nastrój i pozwala odczuć szaleńcze brzmienie 18 calowych głośników subbasowych i skwierczących, wysokotonowych gwizdków tkwiących we własnoręcznie zbudowanych kolumnach.

ELDERS
Najnowszy projekt agencji Roots Music Promotion skupiający trzech weteranów prezentujących muzykę reggae: Obora Rekords, Dj Leo i Dj Ridm. Celem projektu jest prezentacja historii muzyki jamajskiej oraz pochodnych wyłącznie za pomocą płyt analogowych. Realizatorzy projektu to wytrawni kolekcjonerzy winylu oraz specjaliści w różnych dziedzinach reggae. Projekt Elders z uwagi na nietypową konwencję jest unikalny na skalę ogólnopolską, składa się z indywidualnych setów oraz dialogu między selektorami.BILETY I KARNETY:
Karnet dwudniowy 24-25.08.2012
do 31.07.2012: 30 PLN
od 01.08.2012: 45 PLN

Bilety jednodniowe: 25 PLN dostępne od 01.08.2012 w sieci sprzedaży Ticketpro w całej Polsce (salony Empik, Saturn Media Markt) oraz na www.ticketpro.pl

Pole namiotowe na terenie festiwalu: 5 PLN za osobę/doba

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar