2012-03-07

WSPIERAMY AKCJE

STOP przemocy wobec kobiet

Warsztaty samoobrony dla kobiet „Obroń się Sama!”, zainicjowane przez aktora i posiadacza czarnego pasa w karate Roberta Moskwę, będą dostępne dla Warszawianek 11 i 18 marca. Szkolenia będą częścią międzynarodowej akcji na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet V-DAY.Akcję współtworzą studenci Uniwersytetu Warszawskiego.

V-Day to zapoczątkowany przez Eve Ensler, autorkę znanej  na całym świecie sztuki „Monologi Waginy”, międzynarodowy ruch na rzecz zaprzestania przemocy wobec kobiet i dziewczyn. W  lutym, marcu i kwietniu, co roku, w ponad 140 krajach na całym świecie odbywają się spotkania edukacyjne, warsztaty, happeningi, kampanie społeczne i wiele innych inicjatyw, mających na celu uświadomienie ludziom, jak często kobiety i dziewczyny stają się ofiarami przemocy.

Choć V – Day odbywa się pod różnymi szerokościami geograficznymi, organizatorzy pragną przekazać tę samą ideę  - doświadczanym przez kobiety na całym świecie gwałtom, pobiciom, związkom kazirodczym, do których nakłaniają je ich własne rodziny, cielesnym okaleczeniom wykonywanym w myśl religijnych i kulturowych rytuałów, czy prostytucji można zapobiec, należy tylko zdecydowanie reagować na każdy akt przemocy i działanie wbrew woli kobiety.   

W tym roku warszawską akcję V- Day, (9 – 30 marca) wzbogacą także warsztaty z cyklu „Obroń się Sama”, które poprowadzi Robert Moskwa, medalista Mistrzostw Europy w karate (2. Dan) i aktor znany z serialu „M jak miłość" . Na warsztacie nauczy Panie, jak niewielkim wysiłkiem i dużą siłą woli powiedzieć skutecznie STOP napastnikowi.

Niezmiennie podkreślamy, że nasze rozumienie pojęcia samoobrony kobiet jest niezwykle szerokie. Stąd nasze działania mocno wykraczające poza standardowe nauczanie technik manualnych, stąd też tak ochocze angażowanie się w każde przedsięwzięcie, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa kobiety. Organizatorzy V-DAY nie musieli nas więc dwa razy prosić - powiedział inicjator warsztatów „Obroń się Sama” Robert Moskwa.

Warsztat będzie podzielony na dwie części. Praktyczne ćwiczenia technik samoobrony poprzedzi wykład teoretyczny, na którym organizatorzy przestawią m.in. zagadnienia z psychologii samoobrony, jej historyczne i społeczne uwarunkowania oraz taktyki i strategie działań w sytuacjach zagrożenia. 

Warsztaty odbędą się 11 i 18  marca br. w szkole tańca Free Art Fusion przy ulicy Miedzianej  11 w Warszawie.

Celem warsztatu jest m.in:

•    Promowanie idei samoobrony wśród kobiet
•    Przełamanie stereotypów
•    Przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu samoobrony oraz taktyki i strategii działania w sytuacjach zagrożenia

Techniki samoobrony, które organizatorzy zaprezentują uczestniczkom warsztatów zostały przygotowane w oparciu o  policyjne statystyki oraz sugestie uczestniczek poprzednich edycji szkoleń.

Szczegóły na www.facebook.com/vdayuw oraz www.vday.waw.pl

Komentarze (2)

sylvana (2012-03-08 18:10:32)
Zajrzę na stronkę...
wyciągnę wnioski  
Majplezier1987 (2012-03-08 12:41:27)
Samoobrona
Ja na sudiach przezrok miałam zajęcia z samoobrony i muszę przyznać, że mi się bardzo podobały, nigdy jednak zdobytej wiedzy nie wykorzystałam w praktyce (no i dobrze) ale muszę przyznać, że takie warsztaty trzeba powtarzać, gdyż wiedzę, którą zdobędziemy po prostu z czasem zanika....
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar