2007-11-08

Perfumy

Komu zawdzięczamy perfumy?

To była Polka...
Niewiele osób wie, że pierwsze perfumy na świecie wymyśliła Polka. Elżbieta Łokietkówna – polska królowa Węgier. W 1370r. powstała pierwsza woda na bazie alkoholu zwana Wodą Królowej Węgier. Trafiła ona na dwór króla Francji Karola V Mądrego, a potem zamawiana była już w całej Europie. Wcześniej do perfumowania ciała używano specjalnych pomad, które pod wpływem ciepła topiły się, uwalniając zapach. W XVII i XVIII w. perfumy zyskują ogromną popularność. Trafiają do Francji i robią tam zawrotną karierę, Wersal przez pewien czas nazywano nawet „perfumowanym”.

Legenda perfum...
Legendą, która zapoczątkowała nowe dzieje w epoce perfumiarstwa są perfumy Chanel nr 5. Wbrew nazwie, udział Coco Chanel w powstaniu tych perfum był symboliczny. Zapach stworzył Ernest Beaux. Ponumerował on 20 fiolek z różnymi mieszankami zapachowymi, a Chanel wybrała jedynie jedną z nich – piątą z kolei. I tak powstały pierwsze nowoczesne perfumy – połączenie róży i jaśminu oraz po raz pierwszy użytych na taką skalę syntetyków. Chanel dała im swoją nazwę i w 1921r. wypuściła na rynek. Podobnie robią dzisiaj gwiazdy światowego show bussinesu, z tą różnicą, że ich perfumy nie mają szans na zostanie ponadczasowymi.

Mają wpływ na wszystko...
Obecnie wierzy się, że zapachy mają wpływ na kondycję, zdrowie i samopoczucie człowieka. Najlepiej dobierać perfumy przed południem, bo wtedy zmysł węchu jest najbardziej wrażliwy. Zapach jest dobrze dobrany, wtedy gdy po kilku dniach nie czujemy go na sobie. Kupując perfumy pamiętać trzeba, że w zależności od zawartości olejków zapachowych rozróżniamy wodę perfumowaną(eau de parfum),wodę toaletową (eau de toilette),wodę kolońską (eau de Cologne), wodę odświeżającą (eau fraiche). Pozostaje więc uważnie czytać etykiety i dobrać zapach, który nam odpowiada.


Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar