2011-12-19

WARTO WIEDZIEĆ

Miłość pod bramą Stoczni Gdańskiej- na deskach teatralnych

19 grudnia odbyła się oficjalna próba otwarta musicalu "Nie ma Solidarności bez miłości". Będzie to widowisko muzyczne opowiadające o miłości dwojga ludzi, która zrodziła się w czasie ogromnej kumulacji pozytywnych emocji w Stoczni Gdańskiej w latach 80-tych. 

Spektakl wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę i Adama Wojtyszkę opowiada o najbardziej uniwersalnym uczuciu - miłości między dwojgiem młodych ludzi.  Traf chciał, że to uczucie pojawia się w czasie wielkiego karnawału Solidarności i wpisuje się niejako w historię dojrzewania polskiego społeczeństwa do wolności i demokracji. Celem twórców musicalu jest przypomnienie, że miłość to uczucie obecne podczas największych niebezpieczeństw, rewolucji i zmian. Tym samym miłość jest obecna przy najtragiczniejszych chwilach ludzkości, a tym bardziej przy tych  najbardziej wzniosłych i pięknych.

 - Tam gdzie są ludzie, tam również są emocje. Miłość to uczucie najważniejsze i wszechobecne. Chcemy pokazać i uzmysłowić naszym widzom, że cokolwiek by się  nie działo - miłość przetrwa i rozwinie się nawet w najtrudniejszych warunkach - mówi Piotr Pręgowski, współproducent musicalu.  - Tak trudne warunki panowały w latach 80-tych u bram Stoczni Gdańskiej. Ale te emocje, które tam się wtedy pojawiły były niejako katalizatorem tego wielkiego uczucia, które pojawiło się w sercach tych młodych ludzi - dodaje Pręgowski.

Producenci zaprosili do współpracy przy widowisku wiele wybitnych osobistości polskiego teatru. Są to m.in.:  Maciej Wojtyszko, Adam Wojtyszko, Andrzej Ozga, Krzesimir Dębski, Agustin Egurrola, Jerzy Janiszewski i Wojciech Stefaniak. Dla wszystkich twórców niezwykle ważnym elementem widowiska od początku prac była muzyka, rytm sztuki i słowa, które w tym musicalu są wyjątkowe. W obsadzie oprócz doświadczonych aktorów takich jak Katarzyna Groniec, Ewa Kuryło, Agnieszka Matysiak, Cezary Żak i Piotr Pręgowski  również osoby wybrane podczas castingów do ról ,,młodych" wśród nich: Olga Szomańska, Olga Sarzyńska, Natalia Rybicka, Julia Kołakowska, Zuzanna Czerniejewska, Kamil Dominiak i Wojciech Michalak. Na scenie pojawi się prawie 30 wykonawców.

 - Teatr mówi zawsze językiem emocji, a tych nie będzie brakować w naszym musicalu. Kierujemy tą sztukę do wszystkich, dla których miłość jest uczuciem nadrzędnym. Nie brakuje w nim jednak wielu dramatów i trudnych decyzji, które często towarzyszą uczuciu w prawdziwym życiu codziennym - opowiada Andrzej Ozga, autor libretta i tekstów piosenek.

Spektakl, którego premiera odbędzie się 21 stycznia będzie wystawiany w teatrze Palladium. Bilety są już w sprzedaży "on line" i w kasie teatru.

Komentarze (1)

sylvana (2011-12-20 08:42:20)
Bardzo dziękuję za tę wiadomość :)))
Widowisko na które czekałam 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar