2011-12-14

ROZRYWKA

Starsi Panowie na deskach Teatru Dramatycznego

Dzieła Kabaretu Starszych Panów przypomniał ostatnio Maciej Stuhr wraz ze swą wspaniałą i liczną grupą artystyczną na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przedstawienie kabaretowe odbyło się 12 grudnia, jednak ci wszyscy, którzy nie mogli w nim uczestniczyć będą mieli okazję obejrzeć je drugiego dnia świąt (26.12) w TVP 2 o godzinie 21:40.

Duet Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w latach 50. i 60. minionego wieku cieszył się ogromną popularnością. Twórczość Kabaretu Starszych Panów zawierająca się w XVI wieczornych programach telewizyjnych okazała się odporna na działania czasu. Na ich piosenkach i skeczach wychowują się kolejne pokolenia, a sława i chwała nadal rosną. Fenomen ten zafascynował Macieja Stuhra, który postanowił upamiętnić dzieło kabaretu na deskach teatru. Spektakl odbył się 12 grudnia w 96 rocznicę urodzin Jeremiego Przybory.

Tytuł przedstawienia kabaretowego „Smuteczek, czyli Ostatni Naiwni” nawiązuje do dwóch programów KSP: programu VI „Smuteczek” z 29 października 1960 r. oraz programu XV „Ostatni naiwni” z 11 grudnia 1965 r. Reżyserem i scenarzystą całego przedsięwzięcia jest Maciej Stuhr, który pojawia się także na scenie w jednej z dwóch głównych ról, Pana Y. Jego współtowarzyszem jest Pan X, którego gra Grzegorz Małecki. Postaci Panów X i Y odwołują się do scenicznych przydomków Jeremiego Przybory (Pan B) i Jerzego Wasowkiego (Pan A). W inscenizacji przywołano wielu bohaterów kabaretu, takich jak Hrabina Tyłbaczewska, Julietta, Pani Redaktor Sasanna, Zerżniewska czy Huzar. Dawniej u boku Starszych Panów mogliśmy zobaczyć Irenę Kwiatkowską, Kalinę Jędrusik, Barbarę Krafftównę, Bohdana Łazukę, Wiesława Gołasa i wielu innych. Ale Maciek Stuhr także nie narzekał na brak chętnych do współpracy artystów. W „Smuteczku” wystąpili m.in. Joanna Kulig, Ania Dąbrowska, Tomasz Kot, Joanna Kołaczkowska, Piotr Adamczyk czy Zbigniew Zamachowski. Oprócz tego gościnnie w roli Gwiżdż Janiny pojawiła się także Magda Umer, autorka spektaklu „Zimny żal” z roku 1989, bazującego na twórczości KSP. Nad aranżacją muzyczną czuwał Adam Sztaba wraz z Orkiestrą Małe Instrumenty.

Nadrzędnym celem inscenizacji „Smuteczek” jest upamiętnienie dzieł Starszych Panów poprzez przypomnienie ich scenek i utworów muzycznych. Reżyser stara się uzmysłowić widzom, że współczesne kabarety nie idą ścieżką wydeptaną przez mistrzów. Zmieniła się ogólna koncepcja skeczu, który obecnie stał się jedynie tanią formą pustej rozrywki. Dawny kabaret, który uprawiali właśnie Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, stanowił pewien rodzaj refleksji nad kondycją świata, kraju, społeczeństwa, kultury itd. Fraki, które stały się ich nierozerwalnym atrybutem były tego manifestacją, wyrazem tęsknoty za dawnym, szykownym stylem bycia. Tworząc teksty do swoich Wieczorków życzyli sobie publiczności wymagającej, inteligentnej, pełnej indywidualistów i tak jak oni, uciekającej od szarości dnia codziennego – komunistycznego dnia codziennego.

Premierę „Smuteczka” Macieja Stuhra rejestrowała telewizja polska, dzięki czemu będziemy mogli go obejrzeć 26 grudnia o godzinie 21:40 w TVP 2. Ci, którzy chcieliby dogłębniej zapoznać się z twórczością Kabaretu Starszych Panów mogą także sięgnąć po książkę Romana Dziewońskiego oraz Moniki i Grzegorza Wasowskich pt. „Ostatni naiwni: leksykon Kabaretu Starszych Panów”, wydanej w roku 2005. Publikacja ta jest nie tylko niepowtarzalnym zbiorem tekstów i aforyzmów KSP, ale także furtką ułatwiającą wejście do świata wielkich mistrzów kabaretu, który dla współczesnych nie jest już aż tak oczywisty i zrozumiały.

Autor: Paulina Frączek

Inne artykuły naszej stażystki:

Listy do M. po premierze

Baby są jakieś inne

Hope Edelman Córki które zostały bez matki
 
Styl w XXI wieku

Nowe objawienie Stephena Kinga, czyli Dallas 63

Relacje damsko - męskie pod lupą Krystyny Kofty

Elektryczna przyszłość dzisiaj

Andrzejki dawne i współczesne

Brytyjski wywiad w nowej odsłonie

W oczekiwaniu na Różę Wojtka Smarzowskiego

Tradycje nocy wigilijnej

Ksiądz Adam Boniecki ocenzurowany

Smutne mikołajki

31 lat pamięci o Johnie Lennonie

                                             

Komentarze (1)

sylvana (2011-12-15 07:20:24)
nie lada gratka :)))
 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar