2011-12-08

ROZRYWKA

Nadzieja polskiego kina

Jeśli i wy myślicie, że polska kinematografia od dłuższego czasu przeżywa głęboki kryzys, albo co gorsza już dawno umarła- mam dla was wspaniałą nowinę.
Jakub Gierszał, zaledwie 23 leni polski aktor otrzymał tytuł Shooting Star 2012, prezentujący młodych, zdolnych i ambitnych aktorów i aktorki z Europy.

Kandydatury do tego tytułu zgłaszają członkowie European Film Promotion (EFP). Jakub został zaproponowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dziesięciu najlepszych roku 2012 wybrano spośród 23 młodych europejskich aktorów. Uczyniło to jury, które ma duże zasługi w dziedzinie sztuki filmowej.

Shooting Stars to specjalny program zaproponowany przez European Film Promotion. Ma na celu promowanie młodego pokolenia europejskich aktorów. Nagrody przyznawane są na podstawie oceny dotychczasowego dorobku artystycznego. Dodatkowo oprócz zaszczytów i oklasków na oficjalnej gali, tytuł Shooting Stars ma pomóc zdolnym aktorom w rozwijaniu ich międzynarodowej kariery. Tytułem tym może pochwalić się m.in. Daniel Craig, co dodatkowo może być dowodem na pomocną rolę tego programu. Głównym celem projektu jest przedstawienie światu europejskich aktorów, nie tylko pochodzących z krajów anglojęzycznych.

Jakub jest trzecim polskim aktorem uhonorowanym tytułem. W poprzednich latach Shooting Stars były piękne polskie aktorki: Agnieszka Grochowska w roku 2007 i Agata Buzek w 2010.

O zdobytym przez Jakuba tytule poinformował 8 grudnia Polski Instytut Sztuki Filmowej. Oficjalna prezentacja odbędzie się jednak dopiero 11-13 lutego, na oficjalnej gali w Berlinie. Będzie to 15 edycja programu. Potem dziesiątka najlepszych europejskich aktorów młodego pokolenia, na których stawia projekt Shooting Stars, będzie przez rok „nowymi ambasadorami kina europejskiego” i w ramach tego będą brać udział w wywiadach, spotkaniach, festiwalach filmowych ale także w warsztatach, które pomogą im być może w przyszłej karierze.

Pomysł jest strzałem w dziesiątkę - stawia na młodych, na nowe twarze, daje szansę pokazania się i docenia kino europejskie, wciąż mało znane szerszej publiczności.

Jeśli ktoś jednak nie wie kim jest Jakub Gierszał proponuję obejrzeć Salę samobójców lub Wszystko co kocham. Ten ostatni film był debiutem urodzonego w 1988 roku aktora i jednocześnie jego furtką do kariery. Szersza publiczność poznała go zatem w 2009 roku dzięki Jackowi Borcuchowi. Popularność zdobył głównie dzięki głośnej roli w Sali samobójców z 2010 roku. Oprócz tytułu Shooting Star 2012 ma na swoim koncie Nagrodę Publiczności podczas gali Nagród im. Zbyszka Cybluskiego a także Złotą Kaczkę w kategorii Aktor Sezonu za film Sala Samobójców. Obie nagrody otrzymał w roku 2011.

Takie wiadomości jak ta dają nadzieję, że to co polskie może zostać docenione na rynku międzynarodowym a nasza kinematografia może w końcu postawi na młode, zdolne i wykształcone pokolenie, a nie znane twarze bądź cele brytów udających wielkie gwiazdy kina.

Autor: Agnieszka Deja

Inne artykuły naszej stażystki:

6 minut 40 sekund dla własnej twórczości

Ulica na wystawie

Nowości od DecoMorreno

Serce rośnie widząc pomocne dłonie

Dla amatorów fotografii

Chora z niedopieszczenia

Zupa w trzy minuty

Lecznicze właściwości Wit. A

Urodzony sto lat temu

Księżniczka skończyła właśnie 30 lat

Kobieta kobiecie

X Factorowe rewolucje


Najbardziej świąteczny film świata
 

Komentarze (2)

Ag (2011-12-09 17:35:48)
Gierszał
doskonale zagrał w obu wspomnianych filmach. jako Dominik z SwS idealny.
sylvana (2011-12-09 08:56:30)
Cieszy ta informacja,takie prestiżowe wyróżnienie
Shooting Star  to nie byle co,zaczczyt i wielka klasa gratulacje się należą 
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar