2007-10-19

Czy wiesz, że...

TERAPIA ŚWIATŁEM

Depresja związana ze zmianami pór roku, zwana także depresją sezonową, ma wiele objawów wspólnych z klasyczną depresją. Najczęściej spotykanymi są zły nastrój, pogorszenie samopoczucia, senność, drażliwość, zamartwianie się, a także poczucie zmęczenia i braku energii. Wyraźne nasilenie tych symptomów obserwuje się dwukrotnie w ciągu roku – późną jesienią (październik – grudzień) oraz wczesną wiosną (początek marca). Główną przyczyną występowania tego typu objawów jest brak światła, które pełni rolę synchronizatora wewnętrznego cyklu snu i czuwania człowieka.

- Obecnie coraz lepiej rozumiemy biologiczną rolę światła dziennego i wiemy, że jest ono okołodobowym regulatorem ważnych funkcji biologicznych organizmu człowieka, m.in. wpływa na poziom melatoniny i kortyzolu we krwi. Ponadto światło dzienne, inaczej niż sztuczne, dostarczane jest tylko w dzień z dużego „klosza” nieboskłonu i ma naturalną, wysoką intensywność, a także uzależnioną od pogody zmienność barwy. Trudno jest sobie zatem wyobrazić w jaki sposób możemy rekompensować w pełni brak światła dziennego światłem sztucznym. Wiele współczesnych systemów oświetleniowych próbuje imitować cechy światła dziennego, jednakże efekty oddziaływań tych systemów są ograniczone. Nasze odczucia braku światła naturalnego w porze dziennej prawdopodobnie nie zostaną w pełni zastąpione przez sztuczne systemy oświetlenia o czym świadczyć może rozwój zimowej turystyki w poszukiwaniu słońca południa – mówi dr inż. Zbigniew Turlej z Instytutu Elektrotechniki.

Słońce poza zasięgiem
Osoby przebywające przez większą część dnia w zamkniętych pomieszczeniach, oświetlanych sztucznym światłem są najbardziej narażone na depresję sezonową. Ich organizm otrzymuje wtedy niewystarczającą ilość światła, mimo, że natężenie światła sztucznego w jakim przebywają jest wystarczające dla prawidłowego widzenia. Każdy z nas ma jednak inne zapotrzebowanie na światło. Większość osób czuje się najlepiej w oświetleniu naturalnym, zwłaszcza w jasne, słoneczne dni. Są jednak i tacy, którzy czują się dobrze przy mniejszym natężeniu światła dziennego. Dlatego najkorzystniejsze dla naszego samopoczucia jest oświetlenie, którego moc zmienia się wraz z porami dnia, a w przypadku światła sztucznego, dostosowuje się do warunków zewnętrznych.

- Oświetlenie w miejscu pracy należy traktować jako bardzo ważny element w naszym życiu codziennym. Pamiętajmy, że niedostatecznie intensywne oświetlenie na twarzy pracownika, szczególnie rano, rozstraja rytm biologiczny naszego organizmu. Dlatego często czujemy się zdekoncentrowani i zniechęceni, mamy dolegliwości żołądkowe itp. Dotychczasowe normy dotyczące oświetlenia w miejscu pracy nie uwzględniają rytmu biologicznego człowieka, a jedynie minimalne wartości natężenia oświetlenia związane z widzeniem szczegółów. Sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Przewiduje się zmiany w normach europejskich, a czołowi producenci zaczynają oferować prozdrowotne systemy oświetlenia, które umożliwiają zmiany intensywności oświetlenia na twarzy pracownika wraz z upływem pory dnia – dodaje Zbigniew Turlej.

Płeć piękniejsza, ale…słabsza
Kobiety dużo częściej skarżą się na stany depresyjne związane ze zmianą pór roku. Prawdopodobnie jest to związane z wyższą tendencją do depresyjności wśród kobiet niż u mężczyzn. Ponadto pewne czynniki genetyczne występujące u kobiet mogą zwiększać prawdopodobieństwo depresji związanej ze zmianą pór roku, czy przebywaniem w niedoświetlonych pomieszczeniach. Kobiety łatwiej jednak dzielą się swoimi problemami i szukają pomocy.

- Często, źródłem tych dolegliwości jest rozstrojenie zegara biologicznego związane z niewłaściwymi poziomami we krwi „światłoczułych” hormonów melatoniny i kortyzolu. Oto kilka prostych zasad postępowania: - śpijmy w ciemnej sypialni, - gdy musimy na chwilę wstać w nocy, wykorzystujmy delikatne nocne, najlepiej żółte światło, - stosujmy budzenie wspomagane intensywnym światłem (efekt wschodu słońca), - starajmy się, aby rano w pracy nasza twarz była intensywnie oświetlona (co najmniej 1000 luksów), - ostatnie badania wykazały, że doświetlanie rano światłem niebieskim LED daje również pozytywne efekty – wymienia Zbigniew Turlej.

Najbliższą okazją, aby poznać najnowsze trendy w oświetlaniu biur i mieszkań uwzględniające potrzeby organizmu będą Targi ŚWIATŁO 2007, które odbędą się w dniach 26-28 września 2007r. w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI. Wystawcy zaprezentują nie tylko nowości zgodne z obowiązującymi trendami designerskimi, ale również kładące nacisk na zwiększenie komfortu życia zarówno w pracy jak i domu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar