2011-09-13

WARTO WIEDZIEĆ

Urlop zagranicą w tym roku popularniejszy

Polskie Chałupy czy włoskie Dolce Vita – dlaczego coraz więcej rodaków wypoczywa zagranicą?


Z badań przeprowadzonych w połowie sierpnia przez ARC Rynek i Opinia wynika, że jedna trzecia Polaków udających się na urlop zmieniała swoje plany wakacyjne. Aż 11,7% zrezygnowało z wyjazdu krajowego na rzecz zagranicznego. Oto lista powodów dla których wybieramy zagraniczne podróże.

Pogoda i krótki sezon
Tegoroczne lato w Polsce upływa w wyjątkowo chłodniej i deszczowej aurze. Pracownicy biur podróży potwierdzają, że klienci którzy wcześniej mieli zaplanowany wyjazd w kraju, przychodzili i szukali ofert zagranicznych. – Klienci po tygodniu spędzonym nad polskim morzem, zjawiali się zdesperowani i byli gotowi wyjechać gdziekolwiek, byle było ciepło i słonecznie. Największą popularnością cieszyły się Turcja, Grecja, Wyspy Kanaryjskie i Majorka – mówi Jerzy Ruszkowski właściciel biura podróży Blue Sky Travel. Osoby, które nie odpoczęły podczas deszczowych urlopów lub nie miały jeszcze okazji jeszcze wyjechać, szukają ofert podróży zagranicznych jesienią. Korzyści z wyjazdu poza sezonem jest wiele. W krajach śródziemnomorskich piękna pogoda trwa do końca października, a ceny bywają nawet 2 razy niższe od tych w sezonie. Dodatkowo mniejszy ruch ułatwia zwiedzanie, a upały nie są już takie dokuczliwe.

Komfort i ceny podróży:
Wśród urlopowiczów nie ma wątpliwości – coraz więcej Polaków ma dosyć męczących podróży samochodem. Przejazd przez całą Polskę może być uciążliwy, zwłaszcza przez obecne remonty drogowe oraz problemy z PKP. Na przykład fani windsurfingu wybierający się samochodem z Warszawy na Hel musieli w ekstremalnych wypadkach spędzić w autach do 12 godzin, głównie stojąc w korkach. Rosnące ceny benzyny wpływają na to, że samochód staje się jednym z najdroższych środków transportu. Dojazd z Krakowa do Międzyzdrojów w sezonie, to koszt od 280 do 400 zł w jedną stronę. Podróż pociągiem jest bezpieczniejsza i tańsza. Niestety  pociągi w sezonie pękają w szwach, komfort jazdy jest raczej niski, a rozkłady ciągle się zmieniają. - Podróż z Poznania na Fuerteventura do mekki windsurfingu (Wyspy Kanaryjskie) zajmuje tylko 5 godzin. Przy wyborze destynacji dla klientów ważne jest, aby wylot był z bliskiego lotniska - to bardzo skraca i ułatwia podróż – mówi Jerzy Ruszkowski

Atrakcje:
Polscy turyści stają się coraz bardziej wymagający, oprócz słońca szukają atrakcji sportowych lub kulturalnych. Dla osób wyjeżdżających z rodzinami cenne są animacje przygotowane z myślą o dzieciach. Pod tym względem również przewagę mają zagraniczne kurorty, w których na turystów czekają profesjonalni animatorzy, parki rozrywki, aquaparki, szkółki sportów wodnych czy wypożyczalnie sprzętu.

Wyżywienie:
Turysta w Polsce o ile nie wykupi wyżywienia na miejscu skazany jest na bary i restauracje,  które w sezonie często serwują astronomiczne ceny. Niestety w tym przypadku cena nie idzie w parze z jakością. Według badań przeprowadzonych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta w tym sezonie aż 8 na 10 punktów gastronomicznych nie spełniało norm. Wysokiej klasy zagraniczna baza turystyczna oferuje punkty gastronomiczne lepszej jakości, a opcja all inclusive wbrew pozorom obniża koszty wyżywienia oraz daje możliwość wyboru i próbowania różnych potraw. Rodziny z dziećmi dzięki otwartym bufetom są w stanie nakarmić każdego wybrednego niejadka.
Planując wyjazdy nie musimy ograniczać się odległością czy kosztami, bo może okazać się, że urlop zagraniczny jest tańszy, a podróż krótsza. 
 

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar