2011-06-06

WARTO WIEDZIEĆ

Antykoncepcja XXI wieku

Antykoncepcja to sposoby zapobiegania ciąży. Często jednak może być nieskuteczna. O czym należy pamiętać, aby uniknąć niepowodzeń antykoncepcji?

Co jest najważniejszym czynnikiem świadczącym o wyborze odpowiedniej metody? Najnowsze badania wyjaśniają przyczyny braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej i przedstawiają satysfakcję ze stosowania metod o przedłużonym działaniu.
 
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu antykoncepcji to jeden z bardzo ważnych momentów w życiu kobiety. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa antykoncepcję jako działania sprzyjające zapobieżeniu nieplanowemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego, które nie wymusza na partnerach zaniechania współżycia nawet na kilka dni. „Kobieta przy współczesnym rozwoju medycyny jest w stanie decydować o swoim życiu – także w kontekście zaplanowania momentu, w którym będzie chciała mieć dziecko. Antykoncepcja nie jest „anty”. Jest sposobem na regulowanie i planowanie własnego życia – mówi doktor Grzegorz Południewski – Przewodniczący Głównego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Jakie są przyczyny braku skuteczności antykoncepcji hormonalnej według Stanowiska Zespołu Ekspertów PTG?

Przyczyny, które wpływają na brak skuteczności w antykoncepcji są zależne zarówno od lekarza, pacjentki jak i wybranej metody antykoncepcji. Niepowodzeniem w antykoncepcji określana jest każda ciąża, w którą zachodzi pacjentka pomimo stosowania wybranej metody kontroli płodności. Od 50% do 60% niepożądanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia w antykoncepcji . Ryzyko braku skuteczności antykoncepcji jest szczególnie wysokie wśród pacjentek, które należą do grupy kobiet: niezamężnych, z niskim statusem socjoekonomicznym, przed 25 r. ż. . W świetle Stanowiska Zespołu Ekspertów PTG z 2011 roku, od 20% do 23% kobiet, które przyjmują doustną antykoncepcję hormonalną zapomina przyjąć dwie lub więcej tabletek przypadających na cykl – przyznaje się do tego blisko co druga użytkowniczka pigułki antykoncepcyjnej . Niepowodzenia w antykoncepcji uzależnione od błędu użytkowniczki są efektem samej metody np.: należy codzienne zapamiętać godzinę przyjęcia kolejnej tabletki. Na brak skuteczności antykoncepcji mają także wpływ czynniki niezależne od pacjentki np.: antybiotykoterapia u 21% pacjentek, wymioty czy biegunka u 10% użytkowniczek w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej . Właściwe zastosowanie antykoncepcji jest zależne od poziomu zadowolenia pacjentki z porad oferowanych przez lekarza . Niestety błędom użytkowniczek doustnej antykoncepcji hormonalnej towarzyszy niski poziom wiedzy kobiet na temat tego jak uniknąć efektów tych błędów. Blisko co trzecia z nich nie wie kiedy powinna przyjąć następną po tej zapomnianej pigułce (tzw. „zasada 12 godzin”), a ponad 80% użytkowniczek nie wie o wymogu zabezpieczenia się po ominięciu dwóch tabletek (tzw. „zasada 7 dni”) . Grupę pacjentek z wysokim poziomem wskaźnika błędu użytkowniczki stanowią młode kobiety, które nie mają długiej praktyki w stosowaniu antykoncepcji. Właśnie ta grupa pacjentek ma najwyższy wskaźnik ciąż pomimo stosowania odwracalnych metod antykoncepcji. Sytuacja ta występuje przede wszystkim u użytkowniczek metod, które wymagają codziennego przyjmowania. Nie dotyczy to metod o przedłużonym działaniu.

Metody antykoncepcyjne o przedłużonym działaniu – dla roztargnionych?

W natłoku bieżących informacji każda kobieta może zapominać o codziennym przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. Skutkiem tego może być zwiększone ryzyko zajścia w ciążę. Jednym ze sposobów uniknięcia konsekwencji błędów w stosowaniu antykoncepcji może być zastosowanie metod o przedłużonym działaniu. Wśród nich znajdują się sposoby zapobiegania ciąży w postaci zastrzyków hormonalnych, wkładki domacicznej, metody dopochwowej: pierścień antykoncepcyjny oraz transdermalnej – plaster hormonalny. Ten rodzaj antykoncepcji polecany jest przede wszystkim młodym kobietom, które nie pamiętają o systematycznym przyjmowaniu pigułki antykoncepcyjnej.  Zastrzyki hormonalne są zalecane głównie kobietom, które karmią piersią. Iniekcja wykonywana jest domięśniowo raz na 12 tygodni na zlecenie ginekologa. Jeden zastrzyk zawiera dużą dawkę tylko jednego rodzaju hormonu – gestagenu. Metoda dopochwowa polegająca na aplikowaniu pierścienia
– krążka na 21 dni jest preferowana przez kobiety, które mają przeciwwskazania do stosowania doustnych, hormonalnych metod antykoncepcji lub te, które nie chcą stosować wkładek wewnątrzmacicznych. Z kolei wkładka nazywana jest także spiralą i polecana jest w szczególności pacjentkom, które już rodziły. Lekarz zamieszcza ją na okres od 3 do 7 lat. Jest skuteczna przez wszystkie dni cyklu miesięcznego. Metoda transdermalna – plaster hormonalny jest stosowany raz na 7 dni przez 3 kolejne tygodnie poprzez naklejenie na czystą skórę. Plaster zmienia się raz w tygodniu – w tym samym dniu, za każdym razem aplikując w inne miejsce ciała rekomendowane przez producenta (łopatka, podbrzusze, pośladek, ramię).

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar