2011-05-10

KSIĄŻKA

Piękne wnętrza sławnych ludzi

Wnętrza Gwiazd. Domy Gwiazd. Piękne wnętrza sławnych ludzi to zbiór niezwykłych wywiadów ze znanymi i wybitnymi postaciami polskiej kultury i sztuki. Rozmowy przeprowadziły Alina Mrowińska i Aleksandra Szarłat. Książka została wydana przez G+J Książki.

Tytuł tego wydawnictwa nie jest jednoznaczny. Bogata w fotografie publikacja sugeruje, że dowiemy się, jak znane osoby mieszkają – co kryje się za murami ich domów czy rezydencji. Jednak śledząc kolejne rozmowy, czytelnik zostaje zaskoczony – autorki traktują domy swoich bohaterów jako pretekst do rozmowy o życiu, o rodzinie, o tym, co jest w życiu ważne. Poznajemy intymną stronę życia znanych osób. Budowanie, tworzenie domu dla każdej z nich jest nierozerwalnie związane z rodziną, bliskimi, ze wspomnieniami czy wydarzeniami, które często determinowały wiele życiowych wyborów.

Dla Katarzyny Dowbor dom tworzą ludzie, zwierzęta, a nie nieruchomość. Irena Eris pokazuje swój dom w Zalesiu przez pryzmat udanego małżeństwa i podzielanej z mężem pasji do podróżowania. Pamiątki z podróży nazywa „przypominajkami”. Dla pisarki, Katarzyny Grocholi klimat domu, jego atmosferę, energię określa jakość związku ludzi, którzy w nim mieszkają.

Mój dom jest tam, gdzie moja kanapa i dlatego Monika Jaruzelska nie rozstaje się ze swoim meblem, który jest z nią od ponad dwudziestu lat. Dom Karoliny Wajdy w Głuchach poznajemy przez pryzmat jej pasji i tradycji rodzinnej. Dla Krzysztofa Zanussiego dom to miejsce spotkań ludzi. Reżyser w rozmowie z Aleksandrą Szarłat zdradza również swoje małe dziwactwa, o których mówi z dystansem i ironią. Andrzej Żuławski z kolei nie jest tu skandalistą i prowokatorem, jakiego znamy, a obywatelem świata, dla którego dom jest tam, gdzie kobieta, która aktualnie jest towarzyszką jego życia. Dom jest miejscem we mnie. (…) Ale też utożsamiam dom z rodzajem przystani i twierdzy, gdzie się mogę zresetować po całym dniu czy stresie – mówi Agata Passent.

Wnętrza Gwiazd to zbiór wywiadów z ludźmi, dla których dom to nie tylko dopracowane wnętrze i piękne przedmioty, ale przede wszystkim ludzie i wspomnienia.

***
Alina Mrowińska – dziennikarka telewizji publicznej”. Autorka programów publicystycznych i filmów dokumentalnych. Najgłośniejsze z nich to „Obudzić Olę”, ”Magda, miłość i rak”.

Agnieszka Szarłat – dziennikarka dwutygodnika „Gala”. Współautorka powieści „Bogowie naszej planety”, „Nie chodź do parku w niedzielę”. Uwielbia podróże.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar