2011-02-11

ROZRYWKA

Casanova na Zone Romantica

David Tennant (Doktor Who) i Peter O’Toole (Lawrence z Arabii) jako najsłynniejszy uwodziciel w młodości i pod koniec życia.

Wraz z Casanovą (David Tennant) wędrujemy po ulicach dekadenckiej osiemnastowiecznej Wenecji i salonach przedrewolucyjnego Paryża, zaglądamy do Londynu epoki Jerzego III, by osiąść w Neapolu, gdzie serce uwodziciela zostało ostatecznie złamane. Oto wiek rozumu i nauki, hazardu i galanterii, przyjemności i poniżenia – Casanova ma to wszystko i zajmuje się tym wszystkim. Jest skrzypkiem, księdzem, graczem, intelektualistą; chłopem i szlachcicem, bogaczem i biedakiem. Nade wszystko jest kochankiem. Seks jest mu potrzebny do życia jak tlen. Ale nigdy nie jest to seks przypadkowy: Casanova oddaje się miłości całym sobą i kocha totalnie – choć krótko. Sypia z damami i kurtyzanami, aktorkami, nawet z zakonnicą. Goni szczęście, którego zaznał tylko raz, za to w wymiarze absolutnym: z jedyną prawdziwą miłością, Henriettą.

44 lata później Casanova (Peter O’Toole), wydalony z Wenecji, jest bibliotekarzem w cudzym zamku – i jest umierający. Pojawia się Edith, pokojówka. Jest w niej coś, co budzi w Casanovie dawne namiętności. Starzec postanawia przed śmiercią odnaleźć swą jedyną prawdziwą ukochaną…

Rola młodego Casanovy zaważyła na karierze Davida Tennanta: producent Doktora Who zaangażował aktora do roli dziesiątego z kolei wcielenia doktora zachwyciwszy się grą Tennanta w Casanovie. Wykorzystał też jego przenikliwe spojrzenie ciemnych oczu – choć jako Casanova David nosił niebieskie soczewki kontaktowe, by upodobnić się do Petera O’Toole’a, którego znakiem rozpoznawczym przed laty były błękitne tęczówki.

Serial nominowany był do trzech nagród BAFTA i do Satellite Awards, a zdobył dwie nagrody Royal Television Society (za kostiumy i zdjęcia).

Tytuł oryginalny: Casanova
Produkcja: Wielka Brytania 2005
Reżyseria: Sheree Folkson
Liczba odcinków: 2
Obsada: David Tennant, Peter O’Toole, Rose Byrne, Laura Fraser, Nina Sosanya, Rupert Penry-Jones, Lee Dyson, Clare Higgins i inni.

PREMIERA: Casanova

Sobota, 12 lutego 2011 o godz. 22.00 – cz. 1
Niedziela, 12 lutego 2011 o godz. 22.00 – cz. 2
Zone Romantica

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar