2010-11-17

ROZRYWKA

BAJM – Największe Przeboje 30 lat minęło

BAJM to jeden z ulubionych i najważniejszych polskich zespołów. Niewiele grup może pochwalić się ponad trzema dekadami sukcesów, wypełnionych niezliczoną ilością wielkich przebojów, jak chociażby Piechotą do lata, Dwa serca, dwa smutki, Siedzę i myślę, czy Biała Armia, dziesiątkami nagród, zachwytem publiczności. Niewiele zespołów ma wpływ na kilka pokoleń słuchaczy. Niewiele na stałe zapisuje się na kartach historii muzyki. Ale Bajm z pewnością zalicza się do tych niewielu. W grudniu w Poznaniu i w Warszawie, na jubileuszowych koncertach, po raz kolejny udowodni, że zasłużenie, prezentując swoim fanom specjalnie na tę okazję przygotowany program „30 lat minęło”.
Bajm powstał ponad 30 lat temu w Lublinie, kiedy to wokalista Andrzej Pietras zaproponował rodzeństwu Kozidraków – Beacie i Jarosławowi stworzenie wspólnego zespołu. Na pierwsze sukcesy grupa nie musiała długo czekać. Dzięki udanemu występowi na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu zakwalifikowali się do konkursu Debiuty festiwalu polskiej piosenki „Opole’78”. Utwór Piechotą do lata zagwarantował im drugie miejsce, natychmiast stał się wielkim przebojem, a zespołowi błyskawicznie nadał status gwiazdy.

W latach 80-tych Bajm przeszedł metamorfozę, dostosowując swoją twórczość do boomu na muzykę rockową. Otrzymali wtedy swoją pierwszą zagraniczną nagrodę, przyznaną im przez niemieckich dziennikarzy na festiwalu w Dreźnie. W 1983 roku wydali swój debiutancki album, na którym znalazły się takie przeboje jak: Nie ma wody na pustyni, Józek, nie daruję ci tej nocy, czy W drodze do jej serca, który rozszedł się w rekordowym nakładzie pół miliona egzemplarzy. W 1984 roku na rynku pojawił się drugi album Matrwa Woda, zawierający bardziej surowe brzmienia i zaangażowane polityczne teksty, ale trzecią płytą Chroń mnie grupa powróciła do optymistycznego pop-rocka. W nowym składzie z gitarzystami Grzegorzem Płechtą i Dariuszem Lipińskim, basistą Robertem Kozakiem oraz perkusistą Jarosławem Pruszkowskim Bajm odnosił kolejne sukcesy za sprawą takich przebojów jak Płynie w nas gorąca krew, Dwa serca, dwa smutki czy Diament i sól.

Zespół nagrywał kolejne płyty, odnosił sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. wygrane konkursy na niemieckim festiwalu w Wuseidel (1987), Belgradzie (1988), nagroda dla najlepszej wokalistki roku magazynu Non Stop(1989), liczne wyjazdy na koncerty do USA. W latach 90-tych Bajm przechodził kolejne metamorfozy – zarówno pod względem składu zespołu, jak i stylu. W końcu w 1995 roku ugruntował się stały skład oraz pojawiła się zaskakująca niemal soft-metalowym brzmieniem płyta Etna, zawierająca takie utwory jak Dziesięć przykazań czy Dzień za dniem.

W 2000 roku Bajm po raz kolejny zaskoczył – album Szklanka Wody zawierający m.in. Modlitwę o złoty deszcz był notowany w "Top 50" polskiej listy bestsellerów OLiS rekordową ilość 93 razy, nieprzerwanie przez 104 tygodnie sprzedaży oraz otrzymał Fryderyka i Superjedynkę za najlepszy album pop-rockowy.

Dziesiątki  niezapomnianych hitów, przy których bawiło się wiele pokoleń. Piechotą do lata, Dwa serca, dwa smutki, Siedzę i myślę, Modlitwa o złoty deszcz, Myśli i słowa – to tylko część hitów Bajmu, kropla w morzu ich wspaniałego artystycznego dorobku.  Podczas grudniowych koncertów, w otoczeniu nastrojowej scenografii, Beata Kozidrak razem z zespołem zabiorą swoich fanów w pełną wzruszeń i świetnej zabawy podróż po ponad 30-letniej historii grupy.
 
20 grudnia 2010, Poznań, Hala Arena
21 grudnia 2010, Warszawa, Sala Kongresowa

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar