2010-10-16

DEKORACJA WNĘTRZ

Powrót w wielkim stylu

Ten serwis można na pewno uznać za jedną z najlepszych wizytówek polskiej porcelany w świecie. Jest wyznacznikiem stylu i przykładem elegancji, która charakteryzuje produkcję ZP Ćmielów od 220 lat. Nic dziwnego – projekt Empire powstał w niezwykłych dla historii Polski, międzywojennych czasach i stał się inspiracją dla równie niezwykłego zamówienia.


Mistrzowski wzór
Serwis Prezydencki – o którym mowa – wykonano w ćmielowskiej fabryce na przełomie 1933/1934, specjalnie dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Modelem dla tego słynnego serwisu stał się właśnie Empire, a wyjątkowej urody, delikatną i oszczędną dekorację zaprojektował i wykonał Józef Wysocki – mistrz nad mistrzami. Klasyczny kształt Empire - z charakterystyczną nóżką i uchwytami, zachwycał doskonale wyważonymi, antycznymi proporcjami. Ozdobiony złotym paskiem z motywem liści laurowych i polskim orłem, uświetnił niejedno spotkanie dyplomatyczne w Zamku Warszawskim - siedzibie prezydenta I RP. To, że malaturę tego serwisu wykonano ręcznie oraz fakt, iż wykonał ją sam Józef Wysocki, świadczy o nadzwyczajnej randze zamówienia, a wykorzystanie fasonu Empire, dowodzi jak wysoko oceniano właśnie ten projekt.

Empire wraca…
…i nadal zachwyca. Kształt pozostał ten sam, a delikatne złocenia podkreślają geometryczny motyw meandru - zdobienia niezwykle popularnego w antycznej sztuce.  Zarówno nazwa, jak i kształt oraz dekoracja serwisu, nawiązują do stylu empire, w który za panowania cesarza Napoleona I przekształcił się francuski klasycyzm. Stąd odwołania do sztuki antyku i charakterystyczne dla niej ornamenty.

Elegancja w porcelanie zaklęta
Elegancka linia zestawu Empire oczaruje wszystkich, którzy cenią wytworny szyk, a jednocześnie nowoczesność. Delikatne i kształtne naczynia zachwycały otoczenie prezydenta w latach trzydziestych, obecnie również cieszą oko i to nie tylko znawców porcelany. Zestaw Empire doskonale pasuje do klasycznych wnętrz, jak i tych urządzonych w nowoczesnym stylu.  Prostota zdobień i lekkość finezyjnych filiżanek na nóżce, świetnie komponuje się z każdym wnętrzem.

Z myślą o…
Empire, dzięki uniwersalnej wymowie, z powodzeniem nadaje się zarówno do codziennego użytku wytwornej pani domu, jak i może stać się reprezentatywnym podarunkiem. W końcu niektóre wydarzenia wymagają specjalnej oprawy, w iście prezydenckim stylu. Taki serwis stanie się symbolem pięknego początku na nowej drodze życia, doda szyku rodzinnemu obiadowi. A może będzie idealnym prezentem dla przyjaciół podczas pierwszej wizyty w ich nowym mieszkaniu ?  Rodzice, czy dziadkowie - z okazji „okrągłej” rocznicy ślubu - też z pewnością docenią ponadczasową urodę i klasę Empire.

Cena serwisu Empire:
Zestaw obiadowy dla 12 os.  - ok. 2000 zł
Zestaw kawowo-deserowy dla 12 os.  - ok. 1100 zł

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar