2010-03-28

DZIECIAK

Pacanów Stolicą Europy

Pacanów to miejscowość położona we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, nieopodal Buska Zdrój. Jej początki datowane są na IX wiek, zatem Pacanów może pochwalić się bogatą historią sięgającą dziejów państwa Wiślan i początków kształtowania się Królestwa Polskiego.

Jedną z najpiękniejszych pamiątek przeszłości jest Kościół pod wezwaniem Świętego Marcina z późnorenesansową kaplicą, wybudowany w XIII wieku, który we wrześniu ubiegłego roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Pacanowskie sanktuarium jest miejscem szczególnego kultu religijnego. Tu właśnie czczony jest od stuleci Cudowny Krzyż z Figurą Chrystusa Konającego. Kościół, stojący w pobliżu wiekowych drzew tworzy klimat miasteczka i podkreśla jego historyczny charakter. Niemniej istotne jest jednak bajkowe oblicze Pacanowa, związane z wszechobecną postacią sympatycznego Koziołka Matołka.Bohater bajki napisanej 77 lat temu przez Kornela Makuszyńskiego tułał się po świecie, poznając nowe kraje i kultury. Podróżował po najbardziej egzotycznych krainach i przeżył najdziwniejsze przygody, a wszystko po to, by odnaleźć Pacanów. Naiwny Koziołek wierzył, że tylko tam, w pewnej kuźni kują także kozy. Jednak wciąż nie udawało mu się trafić do Pacanowa. Dziś odwiedzający miasteczko mają pewność, że marzenia Koziołka się spełniły: odnalazł Pacanów. Teraz zaprasza wszystkich do swojego nowego domu. Czarodziejska kraina Koziołka Matołka to miejsce, w którym każdy poczuje magię, bowiem przeniesie się w krainę pięknych księżniczek i groźnych smoków, krasnoludków i czarownic. Tym miejscem jest Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka, unikatowa instytucja, dedykowana dzieciom i wszystkim którzy marzą o powrocie do krainy dzieciństwa.

Po drugiej stronie lustra czyli świat bajek w Pacanowie Europejskie Centrum Bajki to innowacyjne centrum rodzinnej rozrywki i edukacji. Nowo wybudowana siedziba, oddana do użytku 24 luty 2010 roku, powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów. W murach Centrum zwiedzający odnajdą szereg atrakcji, które rozpalą dziecięcą wyobraźnię i żywo zainteresują każdego entuzjastę bajek. Oprócz magicznej ekspozycji pełnej zaskakujących zakątków i miejsca do zabaw, budynek Centrum posiada także salę kinową i teatralną, bibliotekę oraz sale warsztatowe. Wokół budynku rozciąga się ogród zmysłów, w którym znajdują się zaczarowane altanki, staw bez dna, magiczny amfiteatr oraz symboliczna kuźnia wybudowana na cześć pacanowskich kowali.Wszystkie elementy Centrum zaprojektowano zgodnie z jej misją - uczyć bawiąc. O tym, że idea bajkowej edukacji przypadła do gustu najmłodszym, świadczą roześmiane buzie nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych odwiedzających tę krainę bajek.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar