Diky

2006-11-04

Włosy

PROBLEM Z WYPADANIEM WŁOSÓW

Struktura włosa jest niezwykle wytrzymała: pojedynczy włos jest w stanie utrzymać ciężar 100g, a wszystkie nasze włosy razem wzięte mogą utrzymać ciężar nawet jednej tony. Dlaczego więc tracimy tak wiele włosów podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych?

Jest wiele przyczyn wypadania włosów - najczęściej jest to po prostu efekt naturalnego procesu i utrata 50 - 100 włosów dziennie nie powinna nas martwić. Jeśli jednak ta liczba rośnie, pojawia się niepokój - zastanawiamy się nawet, czy nie jest to jeden z objawów pogorszenia zdrowia, zmian hormonalnych lub też nadmiernego stresu. Często jednak powód jest znacznie bardziej prozaiczny - część spośród włosów, które codziennie tracimy, to włosy... ułamane. Dlaczego jednak włosy się łamią?

Każdego dnia wystawiamy nasze włosy na ciężką próbę. Zanim osiągną długość 30 cm mogą zostać umyte i wysuszone suszarką nawet około 1000 razy, wystawione na działanie słońca przez ok. 5500 godzin, 40 000 razy czesane i poddawane stylizacji i - jeżeli należą do osoby farbującej włosy - średnio 23 razy poddane działaniu środków koloryzujących! Wszystkie te zabiegi nie pozostają bez wpływu na strukturę włosa. Ulega ona stopniowemu zniszczeniu: najpierw włos traci swoja zewnętrzną ochronę - warstwę łusek, następnie uszkodzeniu ulega kora włosa odsłaniając rdzeń, wreszcie pęka i on. Efekt? Włos łamie się i wypada. Można jednak temu zaradzić.

W zapobieganiu wypadaniu włosów z powodu ich łamliwości ogromną rolę może odegrać właściwa pielęgnacja. Nowoczesne kosmetyki są w stanie dostarczyć włosom substancji, które je nie tylko odżywią, nawilżą i przywrócą zdrowy połysk, ale również wzmocnią od środka.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar