Diky

2006-12-01

SEKS

AFRODYZJAKI W TWOJEJ SYPIALNI

Korzystano z różnych źródeł. Już w starożytności spożywano pokarmy ze stołu bogini afrodyty, a w średniowieczu ludzka fantazja na okazała się być najbujniejszą.


Mieszanki z pazura pantery, kału nietoperza, penisa łosia, spermy krokodyla, brzucha ropuchy, jąder zwierząt znanych z jurności oraz ziół dodawano do potraw i wina, wszystko po to, aby zagwarantować sobie niesłabnące pożądanie, pasję i dziką namiętność. Nos hipopotama, język gęsi i ogon aligatora nie były wcale dziwnymi afrodyzjakami. Według wierzeń ludowych dodawanie wydzielin rodnych (kilka kropel krwi miesiączkowej bądź nasienie byka, ogiera ) było rzeczą w zupełności naturalną przy tworzeniu afrodyzjaków. Ludwik XIV wysoko cenił raki i trufle, a Casanova – ostrygi. Jadał ich na śniadanie dwa tuziny. Pewnie nie wszystkie wiecie, że aby ostrygi miały swoje cudowne właściwości muszą zostać położone na talerzu żywe i w dodatku muszą być dobrze doprawione, gdyż inaczej smakują ohydnie, a nawet można się nimi śmiertelnie zatruć.


Istnieje wiele rodzajów afrodyzjaków oto kilka z nich. Konopie zwane nektarem ekstazy w Indiach uważane za najlepszy afrodyzjak. Mak – stosowany był jako afrodyzjak w Asyrii, Egipcie, Grecji, w krajach Azji, Europy. Żeń-szeń (sprzyja aktywności seksualnej) – jeden z najstarszych i najbardziej popularnych afrodyzjaków, od stuleci używany w Chinach. Miód – choć uważany za jeden z popularnych afrodyzjaków to analiza chemiczna nie wykryła substancji o działaniu pobudzającym seksualnie, ma jednak wpływ na czynności seksualne. Do afrodyzjaków zalicza się także: anyż, awokado, bazylia, brzoskwinia , cebula, czekolada, seler, trufle .

Najbardziej popularne ze środków zwierzęcych są owoce morza . Dlaczego? Przyczyn jest kilka: wartości odżywcze (sole mineralne, wartościowe białko), skojarzenia erotyczne (dotyk, wygląd, smak, zapach). Jednym z najłatwiej dostępnych afodyzjaków jest wino , które jest doceniane już od wieków. Obecnie za bardzo dobre dla zdrowia uważane jest wino wytrawne, zawierające ok. 500 różnych składników i substancje biologicznie czynne: witaminy, sole mineralne, pierwiastki śladowe, olejki eteryczne.


Chcesz przeżyć niesamowity wieczór, pełen namiętności i gorących emocji? Przyrządź kolację ze smakowitymi warzywami i owocami. Włosi przypisują silne właściwości miłosne karczochom (są bogate w witaminy, minerały, mało kaloryczne, obniżają poziom cholesterolu, poprawiające samopoczucie, a przede wszystkim zwiększają zdolność do przeżywania orgazmu). Wierzyli od dawna, że warzywa też przedłużają męskość, bo są przysmakiem osłów, hojnie wyposażonych przez naturę. Aromatyczny fenkuł czyli koper włoski był znanym afrodyzjakiem w całym antycznym świecie. Niezwykłe właściwości kryje w sobie papryka , bogata w witaminy C,A,P,B. Węgrzy twierdzą nawet, że to właśnie dzięki niej zachowują swój ognisty temperament. Prawdziwą bombą erotyczną są jajka i ryby (zwłaszcza tuńczyk). Zawierają one cynk i fosfor, pobudzają więc produkcję hormonów, a także ... plemników. Podobnie na nasz organizm działają szparagi, zwiększając płodność kobiet i mężczyzn oraz wspomagają proces zapłodnienia.

Naukowcy już od dawna wiedzą, że wiele zależy od diety więc jeżeli chcesz wychodzić z sypialni w pełni spełniona seksualnie, wprowadź pewne składniki do swojej diety lub od czasu do czasu przygotuj kolację wypełnioną afrodyzjakami, byś ty i twój partner mogli potem przeżywać niezapomniane chwile.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar