2007-06-17

WARTO WIEDZIEĆ

ACH TO SŁONECZKO

Dobre dla zdrowia, ale w małych ilościach...
W małych ilościach promienie słoneczne są konieczne dla zdrowia: są źródłem światła i ciepła, a zawarte w nich promienie ultrafioletowe (UV) przyczyniają się do powstawania w skórze niezbędnej dla zdrowia witaminy D3. Lekarze ocenili, że ilość promieni słonecznych niezbędnych dla prawidłowej produkcji witaminy D3 otrzymujemy przebywając na zewnątrz przez kilka minut dziennie. Taki czas kontaktu ze słońcem zapobiega chorobom wynikającym z niedoboru witaminy D3, w tym krzywicy u dzieci i osteomalacji u dorosłych.
Zagrożenia...
Nadmierne eksponowanie skóry na słońce może być jednak groźne dla zdrowia i życia: sprzyja zachorowaniu na nowotwory skóry, w tym raka podstawnokomórkowego, raka kolczystokomórkowego i na najbardziej niebezpieczny nowotwór skóry - czerniaka.

Pamiętaj...
Każdy z nas może zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka i inne choroby skóry związane z promieniami słonecznymi, przestrzegając kilku prostych zasad. Należy unikać słońca w godzinach południowych (od ok. 10.00 do ok. 14.00), a w słoneczne dni zawsze szukać cienia.

Trzeba się chronić...
Przed słońcem powinniśmy chronić się odpowiednim ubraniem i nakryciem głowy, na skórę odkrytą stosować kremy, a na oczy okulary z filtrami UV. Dzieci poniżej 1 roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie słońca. Pamiętajmy, że promieniowanie słoneczne przechodzi w różnym stopniu przez tkaniny ubrania (niektórzy producenci podają na ubraniu wskaźnik ochrony przed słońcem), przenika przez szyby. Kremów z filtrem UV powinno się używać właściwie przez cały rok, a zwłaszcza, jeżeli planuje się przebywanie poza pomieszczeniem więcej niż 20 minut. Podczas ekspozycji słonecznej należy powtarzać nakładanie kremów z filtrem co 2 godziny, a także zawsze po wyjściu z wody. Niebezpieczne jest też łączenie niektórych kosmetyków z promieniowaniem słonecznym, na przykład perfum.

Słońce sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, uśmiechamy się, słonko budzi w nas ciepło i zapobiega depresjom, ale trzeba pamiętać, że potrafi ono być bardzo niebezpieczne i zawsze powinniśmy o tym pamiętać.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar