2007-06-13

ROZRYWKA

AFRYKAŃSKIE NASTROJE W BMW JAZZ CLUB

Anna Maria Jopek i jej goście - charyzmatyczny multiinstrumentalista i wokalista z Kamerunu, Richard Bona oraz Dhafer Youssef, Tunezyjczyk mieszkający w Paryżu, światowy wirtuoz oud (arabskiego prekursora lutni) i jeden z najbardziej niepowtarzalnych wokalistów na świecie, zachwycili warszawską publiczność. Owacjami na stojąco nagradzano solowe występy wokalne Youssefa. Błyskotliwe gitarowo-wokalne „dialogi” z samym sobą Richarda Bony rozbawiły i porwały publiczność wypełnionego po brzegi Teatru Polskiego.

„Jestem szczęśliwa, że dwóch spośród najwybitniejszych muzyków Afryki zgodziło się szukać wraz z nami nowych ścieżek. Muzyka to wymiana energii, to spotkania między ludźmi. Dhafer i Richard są z tak odrębnych światów. I ja nagle pośrodku. Lubię takie wyzwania” – powiedziała tuż po koncercie Anna Maria Jopek.

Współtwórcą i jednym z pomysłodawców koncertu jest Marcin Kydryński. „Spędziłem lata w Afryce. To fascynujący kontynent niebywałej różnorodności. Także w muzyce – mówi Kydryński - Ale najciekawsze jest przenikanie się wpływów europejskich i afrykańskich - tego szukamy. Dwaj genialni artyści kontynentu - Dhafer z Arabii i Richard z tropików dziś żyją i tworzą w Paryżu, Nowym Jorku. Ania ma duszę słowiańską, tę skalę mazowiecką, tęskną. Marzyłem o tym, aby usłyszeć, co powstanie w wyniku tego spotkania. Tylko tak niezwykły, odważny projekt, jak BMW Jazz Club, daje nam szansę na podobne eksperymenty.”

I chociaż, prowadząc koncert, Marcin Kydryński ostrzegał, że obaj goście, a szczególnie Bona są w stanie „ukraść” show nawet największemu artyście (był filarem zespołów Bobby’ego McFerrina, Steps Ahead, czy Pat Metheny Group), nikt nie miał wątpliwości, że Anna Maria Jopek była gospodynią tego wieczoru i chwilami liryczną, a innym razem niezwykle żywiołową, wspaniałą partnerką obu mistrzów. Również wirtuozeria i nadzwyczajna energia pozostałych członków zespołu AMJ (Marka Napiórkowskiego, Roberta Kubiszyna, Paweł Dobrowolskiego) oraz gościnnie – Krzysztofa Herdzina i Henryka Miśkiewicza, wywołały gorący aplauz publiczności.

Koncert „African Moods” to kolejna odsłona projektu BMW Jazz Club, który zainaugurowany został jesienią zeszłego roku. Jest to wspólne przedsięwzięciem BMW Polska oraz artystów z kręgów współczesnej muzyki jazzowej, które promuje i współtworzy nowatorskie wydarzenia muzyczne realizowane przez polskich i światowych muzyków.

Pierwszym z koncertów inspirowanych i zrealizowanych przez BMW Jazz Club wspólnie z Anną Mariią Jopek i Marcinem Kydryńskim była Noc Jazzu i Bossa Novy we wrześniu 2006 roku. Anna Maria Jopek wystąpiła wtedy w nadzwyczajnym towarzystwie geniusza bossa novy, Oscara Castro Nevesa i wielkiego artysty instrumentów perkusyjnych, Mino Cinelu. Oni, podobnie jak Richard Bona i Dhafer Youssef zagrali w na nowej płycie AMJ – „Id”, zrealizowanej również we współpracy BMW Jazz Club.

Tamten bardzo szczególny i kameralny koncert, w którym uczestniczyć mogli - niestety – tylko nieliczni, rozpoczął współpracę, która 6 czerwca zaowocowała tak wyjątkowym, międzynarodowym wydarzeniem artystycznym, jakim stał się koncert w Teatrze Polskim.

Marka BMW od lat na całym świecie angażuje się w kreację ciekawych i wyjątkowych wydarzeń artystycznych. Wspieramy i współtworzymy rzeczy nowe, oryginalne, pełne indywidualnej pasji i ponadczasowego piękna. Wśród nich ważne miejsce zajmują projekty muzyczne, od awangardowej muzyki klasycznej po nowoczesną muzykę rozrywkową, w tym w szczególności jazz.

Źródło: BMW

KLIKNIJ ZDJĘCIA, ABY POWIĘKSZYĆ
Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar