2007-06-14

WARTO WIEDZIEĆ

DLACZEGO TYJEMY?

Zbyt często ucztujemy...
Jedzenie to uczta nie tylko dla żołądka, ale także dla zmysłów: węchu, wzroku i w mniejszym stopniu słuchu. Kiedy w grę zaczynają wkraczać właśnie one, na czele staje apetyt. Apetyt może towarzyszyć uczuciu głodu, ale głód nie zawsze idzie w parze z apetytem.

Apetyt mocno kusi...
Nasz ośrodek sytości znajdujący się w mózgu dostaje sygnały o tym, że kurczą się nagromadzone zapasy jedzenia i trzeba je uzupełnić. Mózg jako zarządca mechanizmów zachodzących w organizmie przetwarza uzyskane informacje i każe wkroczyć do akcji głodowi. Ten najpierw odzywa się bardzo nieśmiało, sygnalizując tylko, że wymaga pewnych działań z naszej strony. Kiedy nie reagujemy, on wraca ze zdwojoną siłą. To działanie skutecznie kończy się naszą reakcją. Idziemy coś przekąsić. Brak czasu powoduje, że zjadamy coś smakowitego na szybko. Nagle pojawia się pierwsza zmyłka apetytu. Fantastyczna woń, wygląd i na końcu dopiero smak - podwładni apetytu podpuszczają nas, żeby zjeść dokładkę. Głód schodzi na dalszy plan, bo on dostał już to, czego chciał. Zgromadził zapasy na kolejne godziny i może odpocząć do czasu, gdy ośrodek sytości znów wyda mu polecenia. Na placu boju z apetytem pozostajemy sami. Tutaj zaczyna się prawdziwa walka. Jeść mimo, że nie odczuwamy głodu? No ale jak nie jeść, kiedy to jest takie pyszne?

Dopiero po 20 minutach...
Mnóstwo z nas nie wiem o tym, że nasyceni będziemy dopiero po 20 min po jedzeniu dlatego dokładki są zupełnie zbędne, gdyż nie o to chodzi, by napchać się do syta, nigdy nie powinniśmy jeść do syta. Zaspokajamy pierwszy głód i odkładamy sztućce i talerz, nawet jeżeli coś na nim zostało, jeżeli oczywiście zależy nam na atrakcyjnym wyglądzie. Pamiętaj... Pamiętaj, aby długo przeżuwać pokarm, nie jedz w pośpiechu, zjadaj małe porcje posiłków, oszukuj wzrok przez nakładanie na talerz dużej ilości warzyw, a przede wszystkim daj sobie conajmniej 20min zanim coś przekąsisz zaraz po zjedzeniu posiłku.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar