2009-07-19

Twarz

Botoks bez tabu - w 10 krokach

Co może botoks?

Botoks ze względu na swoje właściwości może być traktowany jako element profilaktyki antystarzeniowej. To obecnie najbezpieczniejsza i najpopularniejsza metoda wygładzania zmarszczek mimicznych. Pozwala uzyskać zrelaksowany, odświeżony, często łagodniejszy wygląd twarzy. Na liście ,,pokonanych” ma kurze łapki, lwią zmarszczkę, czy zmarszczki palacza. Kariera botoksu w medycynie estetycznej rozpoczęła się pod koniec lat 80. Wtedy jego możliwości, zwłaszcza z dzisiejszej perspektywy, mogły się wydawać ubogie - zazwyczaj wykorzystywano go do wygładzania zmarszczek wokół oczu i na czole. Przez lata doceniono jego wszechstronne możliwości. - Dzisiaj z pomocą botoksu możemy poprawić owal twarzy, unieść powieki, zlikwidować opadające kąciki ust, wygładzić dekolt, pozbyć się zmarszczek na szyi - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu, która specjalizuje się w zaawansowanych technikach odmładzania skóry.

Jak działa botoks?

Podczas zabiegu podaje się niewielką ilość toksyny botulinowej (rodzaj oczyszczonego białka). Z medycznego punktu widzenia, botoks powoduje zatrzymanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem i mięśniem. W efekcie następuje relaksacja mięśnia i wygładzenie zmarszczek mimicznych.

Jak długo działa botoks?

Efekty zabiegu utrzymują się średnio od 3 do 6 miesięcy. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, wielkości podanej dawki i efektu, który chcemy uzyskać. Zazwyczaj przyjmuje się, że kolejny zabieg można wykonać już po czterech miesiącach. Są jednak pacjenci, u których wystarczy jeden zabieg w ciągu roku.

Czy botoks szkodzi?

Botoks nie szkodzi. Ryzyko wystąpienia np. reakcji alergicznych w jego przypadku jest takie same, jak w przypadku każdego innego leku. Warto dodać, że toksyna botulinowa jako lek w medycynie i dermatologii estetycznej (m.in. w okulistyce i neurologii) stosowana jest już od ponad 20 lat i ma bogate dossier naukowe. Botoks nie powoduje żadnych nieodwracalnych zmian w organizmie. - Po pewnym czasie toksyna się dezaktywuje, powstają nowe połączenie nerwowe i wraca przewodnictwo nerwowe pomiędzy nerwem a mięśniem - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z WellDerm.

Jak wygląda zabieg z użyciem botoksu?

Za każdym razem zabieg poprzedza wnikliwa konsultacja lekarska. - Pod uwagę biorę trzy czynniki - oceniam jakość skóry pacjenta, jej napięcie i, co równie ważne, mimikę całej twarzy. W tym celu proszę pacjentów o wykonanie szeregu min i grymasów, tak, aby określić działanie poszczególnych mięśni - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z WellDerm. Po takiej ocenie lekarz decyduje, w których punktach wybrany mięsień należy osłabić, a w których wzmocnić jego pracę. Następnie dobiera właściwą dawkę i za pomocą cieniutkiej igły podaje rozcieńczony preparat. Cały zabieg zajmuje około 20 minut. Nie wymaga specjalnych przygotowań - nie ma znaczenia, czy mamy środek upalnego lata, czy srogiej zimy. Można go wykonać nawet w przerwie na lunch - botoks robi swoje, a my - bez konieczności urlopu - spokojnie wracamy do pracy. Już po kliku dniach widoczne staną się pierwsze efekty - zrelaksowany wygląd.

Czy botoks boli?

Botoks nie boli. - To odczucie podobne do tego, które mamy przy zastrzykach z zastosowaniem bardzo cienkiej igły np. w przypadku podawania insuliny - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z WellDerm. - Nakłucia nie powodują zsinień, czy opuchnięć. Jeżeli mamy wyjątkowego pecha, w miejscu nakłucia może się pojawić niewielki siniaczek, który jednak z łatwością zamaskujemy makijażem - dodają w WellDerm.

Jakie są przeciwwskazania dla zabiegów z botoksem?

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań dla zabiegów z botoksem znajdują się ciąża, karmienie piersią, zaburzenie przewodnictwa nerwowo-mięśniowego lub nadwrażliwość na składniki preparatu. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania antybiotyków i niektórych leków. Wszelkie wątpliwości pozwoli wyjaśnić, poprzedzająca zabieg, konsultacja medyczna.

Czy można przesadzić z botoksem?

Jak ze wszystkim - tutaj także wskazany jest umiar. - Lepiej częściej aplikować sobie mniejszą dawkę, niż jednorazowo dużą i skazywać się na tzw. efekt maski - mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Jeszcze kilka lat temu właśnie tego typu zabiegi, po których twarz zostaje pozbawiona możliwości wyrażania uczuć, były niezwykle popularne. Teraz ten trend sie zmienił - pacjenci częściej decydują się na zabiegi delikatniejsze, które nie zmieniają drastycznie rysów twarzy. Jak się okazuje, spore znaczenie mają też różnice kontynentalne - mieszkanki Stanów Zjednoczonych częściej wybierają zabiegi dające silny efekt, Europejki wolą pozostawiać swoim mięśniom większą swobodę. Zróżnicowana jest też sama Europa - Hiszpanki i Włoszki preferują zabiegi zapewniające silne, łatwo zauważalne efekty. Skandynawki, natomiast, poprawiają rysy twarzy delikatnie, pozostając w zgodzie z naturą.

Dla kogo jest botoks?

Dla mężczyzn i kobiet, którzy chcą się uporać z konkretnymi problemami. Mężczyźni najczęściej decydują się na zabieg z zużyciem botoksu wtedy, kiedy chcą usunąć kłopotliwe zmarszczki na czole, np. tzw. lwią zmarszczkę. - Ta metoda zjednuje sobie coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród biznesmenów i polityków. Dzięki niej znikają bariery komunikacyjne kojarzone ze srogim wyrazem twarzy. Nadal jesteśmy skuteczni, ale jednocześnie bardziej przystępni - mówią w WellDerm. Botoks pozwala też zwalczyć inny, nie tylko zresztą, męski problem - nadmierne poceniem. Już jedno podanie toksyny botulinowej sprawia, że na długi czas możemy zapomnieć o skutkach nadmiernej potliwości pach, stóp, czy dłoni. Botoks, ze względu na swoje właściwości, doskonale sprawdza się w walce z powracającymi migrenami i bruksizmem (zgrzytanie zębami).

Czy na botoks może być za wcześnie lub za późno?

Botoks mogą sobie robić już 25-latki, np. jeżeli chcą zmniejszyć mars na czole, czy złagodzić srogi wyraz twarzy. - U 60-latek raczej będziemy likwidować obwisły podbródek, poprawimy owal twarzy. Różny wiek powoduje różne wskazania do zabiegu - mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Na botoks nie można być ani za młodym, ani za starym. - Wiek sprawia, że inaczej pracuje się z pacjentem, wybiera trochę inne miejsca, uwzględnia zmieniające się właściwości skóry - dodają w WellDerm.

Komentarze (1)

BIAŁEK KASIA (2009-09-08 14:45:13)
BOTOX - MŁODOŚĆ ,ORAZ PIĘKNO!
BARDZO DŁUŻO CZYTAŁAM NA TEMAT BOTOXU!I JEST TO MODNE I NA TOPIE WYKONYWANIE ZAPIEGÓW.PRZEZ TRZY MIESIĄCE PRZYGOTOWYWAŁAM SIĘ DO ZABIEGU I ZDECYDOWAŁAM SIĘ 20.07.09 USUNĘŁAM ZMARSZCZKI Z CZOLA I OKLICE OCZÓW MIAŁAM TRZY KONTROLE I POPRAWKI JEDNEGO OKA!A TERAZ WYGLĄDAM JAK WAP! JEDNE OKO JEST WIELKIE,A DRUGI OKO,CZYLI POWIEKA MI CAŁKOWICIE OPADŁA CAŁY CZAS MAM ZAMKNIĘTE OKO.LEKARZ POWIEDZIAŁ,ŻE MIAŁAM PECHA,ŻE TAK REAKCJA WYSTĄPIŁA,ALE DLACZEGO TEGO NIE POWIEDZIAŁ!PRZEPROSIŁ I ZWRÓCI MI KOSZT ZABIEGU.REAKCJA MINIE PO 6/8 MIESIĄCACH,PROSZĘ O POMOC!!!!!!1
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar