Diky

2007-06-02

WARTO WIEDZIEĆ

KOSIMY TRAWĘ

Od czego zacząć? Od zakupu kosiarki

Zakup kosiarki może być równie trudnym wyborem co zakup samochodu. Zróżnicowanie cen sięga od około 60zł (podkosiarki) do 30.000zł (wielofunkcyjne zestawy samojezdne z osprzętem). Wybór na rynku jest spory, ceny bardzo zróżnicowane, ale ja zdecydowałam się na kosę spalinową firmy Flora. Dlaczego? Głównie dlatego, że kosa jest składana w pól, także jest możliwe przewożenie jej w samochodzie osobowym. Kosa jest lekka, solidna, dobrze wykonana. Jest to kosa z przeznaczeniem do grubszej trawy i gałęzi.

Kosa ta została zakupiona w internetowym sklepie www.elektronarzedzia24.pl dlaczego właśnie tam? Przyciągnęła mnie atrakcyjna promocyjna cena kosy i świetne doradztwo pracownika tego sklepu. Kosę dostarczono mi bardzo szybko kurierem co spowodowało, że w jeden z majowych weekendów już mogłam zacząć działać.

Jak się przygotować do koszenia?

Po pierwsze składamy kosę. Wraz z kosą otrzymałam instrukcję obsługi, która bardzo dobrze zobrazowała jak ją szybko i bezproblemowo złożyć.

By kosa zaczęła kosić potrzebuje paliwo. Silnik kosy pracuje na mieszance paliwowej benzyny i oleju w stosunku 40:1. Uwaga: warto wybrać olej zawsze tej samej firmy, którego będziemy używać przy koszeniu. Paliwo należy wymieszać w plastykowej butli, przed wlaniem paliwa do kosy każdorazowo należy je wstrząsnąć.Jak się ubrać do koszenia?

Zawsze należy ubierać okulary ochronne bądź maskę ochronną – wybrałam maskę bo chroni całą twarz. Obowiązkowe są także rękawice robocze. Nie zapominajmy by do koszenia ubrać odpowiednie obuwie, długie spodnie i koszulę z długimi rękawami – nie tylko ubranie ochroni nas przed ubrudzeniem się trawą, ale także uchroni nasze ciało przed ewentualnym odłamkiem kamienia, który wpadnie pod kosę w trakcie koszenia.

Jesteśmy odpowiednio ubrani i mamy odpowiedni sprzęt - ruszamy kosić trawę !
Najlepiej kosić trawnik przed południem, kiedy dzięki dużej zawartości wody w komórkach źdźbła trawy są sprężyste. Jeśli nóż kosiarki jest ostry, blaszka liściowa zostaje obcięta równo. Wraz ze wzrostem temperatury w ciągu dnia trawa staje się bardziej wiotka, co nie sprzyja prawidłowemu wykonaniu cięcia. Trawnik nie będzie wówczas ścięty równo, a niektóre źdźbła zostaną poszarpane, co objawi się wkrótce żółknięciem i brunatnieniem trawy. Taki sam niekorzystny skutek przynosi koszenie mokrej trawy.

Pamiętajmy, żeby każdorazowo kosę dokładnie oczyścić z trawy. By nie została ona w takiej sytuacji jak na poniższym zdjęciu.
WAŻNE:
- należy sprawdzić teren gdzie kosimy by uniknąć kamieni oraz metalowych przedmiotów
- nie wolno palić w czasie pracy
- trzymać ręcę i stopy z dala od obracającej się nylonowej żyłki
- nie dopuszczać w pobliże miejsca koszenia dzieci – należy zachować około 15m odległości
- nie należy tankować kosy zanim nie wystygnie silnik

Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu traw, jednak w sezonie nie powinna być mniejsza od jednego koszenia w tygodniu (trawniki gazonowe). Inna zasada mówi, że przystępujemy do koszenia gdy trawajest około 1/3 dłuższa od wysokości zamierzonej np. jeśli chcemy mieć trawę odługości: 6cm- kosimy ją gdy urośnie do około 10cm. Nie należy przy tym przekraczać granicy koszenia, która wynosi około 1/2 wysokości. Jeżeli mamy zamiar skosić nisko wysoką trawę lepiej rozłożyć cięcie na dwa etapy, wykonane w kilkudniowych odstępach. Częstsze koszenie sprzyja powstawaniu zwartej i gęstej murawy. Przed nastaniem zimy trawę należy nisko przyciąć.

Tego zabiegu pielęgnacyjnego i to wykonywanego regularnie nie da się uniknąć. Dzięki koszeniu trawa się rozkrzewia i tworzy równą nawierzchnię. Poza tym eliminowane są w ten sposób chwasty, które obumierają na skutek wielokrotnej utraty liści.

MIŁEGO KOSZENIATekst i zdjęcia: Ewa Kuzera

Komentarze (1)

Zdzich (2007-06-02 21:06:49)
Zorganizowanie się ułatwia i umila życie
Od początku każdej sprawy, potrzebna jest myśl albo ściśle mowiąc zamysł, wizja. Następnie plan działania,i wreszcie zorganizowanie planu. 1.działka,trawa,zamiłowanie do estetyki 2.telefon,sklep z kosiarkami,umowa kupna 3.radość z kosiarki bez usterek!!!
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar