2009-07-15

WARTO WIEDZIEĆ

Milion nowych drzew już rośnie!

Dzięki akcji nie tylko posadzono milion nowych drzew na Żywiecczyźnie, ale też zwrócono uwagę jak istotną rolę w życiu człowieka odgrywają lasy.W okresie od kwietnia do końca czerwca br., na terenie nadleśnictwa Węgierska Górka o łącznej powierzchni 182,46 ha leśnicy zasadzili buki, jodły, modrzewie, lipy i jawory. Najwięcej - ponad 280 000 sadzonek trafiło do leśnictwa Skrzyczne. Pozostałe drzewka zasadzono w leśnictwach: Cięcinki, Żabnica, Boracza, Prusów, Kamesznica, Sikorczane, Zielona, Kalonka, Ostre i Łukaszny.

Akcję sadzenia miliona drzew rozpoczęto 25 kwietnia. W ciepły, sobotni poranek na Hali Boraczej w Beskidzie Żywieckim zgromadziło się ponad 1000 osób. Tylko w tym dniu na terenie nadleśnictwa Węgierska Górka wolontariusze i leśnicy posadzili ponad 2500 drzew.

Idea Programu Moje Silne Drzewo zrodziła się w firmie Żywiec Zdrój S.A. Jego założeniem było promowanie proekologicznych postaw wśród Polaków poprzez uświadamianie potrzeby dbania o naturę oraz ukazywanie wpływu, jaki każdy z nas ma na przyszłość środowiska naturalnego.

Ambasadorami programu zostali Dorota Wellman oraz Marcin Prokop, którzy z wielkim zaangażowaniem wsparli program. Idea programu została poparta przez osobistości ze świata kultury i rozrywki, którzy skupili się w ruchu Przyjaciół Drzew. Każdy z nich charytatywnie wspomógł akcję, miedzy innymi poprzez własnoręcznie wykonaną pracę artystyczną związaną tematycznie z drzewem. Prace zostały wystawione na aukcji, z której dochód został przeznaczony na edukację ekologiczną dzieci na Żywiecczyźnie.

W gronie Przyjaciół Drzew znalazły się m. in. takie osobistości, jak: Anna Dymna, Ewelina Flinta, Kayah, Kora Jackowska, Marcin Prokop, Michał Piróg, Weronika Marczuk-Pazura, Mariola Bojarska-Ferenc, Profesor Wojciech Burszta, Agnieszka Cegielska, Magdalena Gruszewska, Anna Maruszeczko, Dorota Gardias, Omena Mensah.

W ramach akcji Moje Silne Drzewo przeprowadzono cykl szkoleń dla nauczycieli i uczniów z powiatów żywieckiego, cieszyńskiego i bielskiego. Ich uczestnicy mogli dowiedzieć się jak dbać o naturę, a szczególnie o drzewa i wodę. Zainicjowano również 30 lokalnych projektów służących ochronie i sadzeniu drzew oraz poszanowaniu wody realizowanych z wielkim zaangażowaniem przez dzieci i młodzież.

„Wymiernym rezultatem programu jest milion nowo posadzonych drzew, ale cenniejsze dla nas są te efekty, które trudno w tym momencie zmierzyć - zmiana postaw i świadomości społecznej Polaków” – mówi prezes firmy Żywiec Zdrój S.A., Marek Wojtyna. „Kluczowe dla powodzenia tego programu było zaangażowanie różnych środowisk - biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji państwowych, mediów, ludzi znanych i lubianych oraz konsumentów – nas wszystkich. Wspólnie można zdziałać dużo więcej, a efekty tych działań na pewno będą procentować w przyszłości” – dodaje.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar