2007-03-08

Oczy

PRAWDA O SOCZEWKACH

Dostępne obecnie na rynku soczewki kontaktowe uznawane są za najbardziej nowoczesną metodę korekcji wad wzroku. Są nie tylko wygodne w noszeniu, ale łatwe w zakładaniu, zdejmowaniu i pielęgnacji.

Metody...
Istnieje wiele metod korekcji wad wzroku. Wzrok można skorygować za pomocą soczewek kontaktowych, okularów i zabiegów laserowych. Soczewki kontaktowe to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Szczególną zaletą używania soczewek kontaktowych jest pełne pole widzenia, brak zniekształceń obrazu, naturalny wygląd, możliwość noszenia modnych okularów przeciwsłonecznych oraz uprawianie wszystkich kontaktowych sportów i aktywności na świeżym powietrzu. Soczewki kontaktowe renomowanych producentów, takie jak soczewki Acuvue produkowane przez firmę Johnson&Johnson Vision Care, są biokompatybilne (w sposób naturalny współgrają z naszym okiem), ultra cienkie i tlenoprzepuszczalne. Dodatkowo, w przeciwieństwie do okularów, nie parują, nie tłuką się i nie spadają z nosa. Wiele osób, które na co dzień wybiera okulary, może nosić je zamiennie z soczewkami kontaktowymi np. w czasie zajęć sportowych. Badania przeprowadzone w USA w 1999 roku przez Roper Starch Worldwide wykazały, że prawie 60% ankietowanych twierdzi, iż noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów podnosi ich samoocenę.

Ze szkła...?
Stosowanie wymiennie nazwy „szkła kontaktowe” i „soczewki kontaktowe” jest błędne i wynika raczej z niewiedzy lub przyzwyczajenia językowego, nie ze stanu faktycznego. Współczesne soczewki kontaktowe wykonane są z delikatnego materiału łatwo przepuszczającego tlen, dzięki czemu komórki rogówki mogą prawidłowo oddychać. Najpopularniejsze są soczewki miękkie z konstrukcją przypominające gąbkę, z dużą zawartością wody, które łatwiej przylegają do oka i nie wywołują podrażnień gałki. Są bezpieczne, skuteczne i komfortowe.

Rodzaje...
Jednym z najbardziej błędnych twierdzeń na temat soczewek kontaktowych jest fałszywe przekonanie, że wszystkie soczewki są takie same. Najnowocześniejsze, stosowane obecnie soczewki kontaktowe tzw. miękkie, korygują wszystkie wady wzroku, są bezpieczne i bardzo komfortowe. Produkty z rodziny Acuvue koryguje krótkowzroczność i nadwzroczność, astygmatyzm i prezbiopię. Specjaliści zalecają regularną wymianę soczewek. Im krócej je nosimy, tym zdrowiej i wygodniej. Najwygodniejszą i najzdrowszą opcja są soczewki jednodniowe – codziennie używamy nowej, świeżej pary i nie martwimy się o ich pielęnację. Soczewki wielokrotnego użytku dzielimy na dwa rodzaje: zdejmowane na noc (musimy je czyścić i dezynfekować) lub noszone w trybie przedłużonym, bez zdejmowania. Tylko nowoczesne soczewki kontaktowe posiadają wbudowany w materiał filtr chroniący oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Innowacje i nowoczesne technologie pozwalają wyprodukować bardzo komfortowe, zdrowe i bezpieczne soczewki kontaktowe. Technologia HYDRACLEAR™ Plus wykorzystana w produkcji soczewek Acuvue Oasys pozwoliła na połączenie nawilżającego składnika z materiałem soczewki, co w efekcie doprowadziło do powstania ultra gładkiej, dobrze nawilżonej, miękkiej i komfortowej soczewki kontaktowej przeznaczonej głównie dla osób przebywających w niekorzystnych warunkach otoczenia (np. klimatyzowane pomieszczenia, suche, zadymione miejsca, długie godziny spędzane przed ekranem komputera).

Kto może je nosić?
Poza wyjątkowymi przypadkami, każdy może nosić soczewki kontaktowe. Aplikuje się je nawet niemowlętom. Pomysł noszenia soczewek kontaktowych najczęściej podejmują nastolatki, jest to najlepszy czas na podejmowanie decyzji związanych z wyglądem. Jedną z najważniejszych zasad, których muszą przestrzegać, jest odpowiednia i regularna pielęgnacja soczewek. Czas, jaki należy przeznaczyć na pielęgnację soczewek kontaktowych zależy od ich rodzaju.

Wybór soczewek jest naprawdę ogromny, dzisiaj każdy znajdzie coś dla siebie. Ważne, aby były odpowiednio dobrane pod każdym względem, zarówno biorąc pod uwagę wadę wzroku jak i indywidualne potrzeby. Nie można też zapominać, że soczewki kontaktowe są materiałem medycznym więc ich dobór i noszenia wymaga kontroli i porad specjalisty. Specjalista nie tylko przeprowadzi badanie wzroku i dopasuje odpowiednie soczewki kontaktowe zgodnie z naszymi potrzebami, ale także doradzi nam jak je zakładać, zdejmować i pielęgnować. Po dwóch tygodniach od momentu założenia po raz pierwszy soczewek kontaktowych konieczna jest wizyta kontrolna. Wzrok to nasz najcenniejszy zmysł, dlatego powinniśmy go regularnie kontrolować. Podczas badania specjalista może dodatkowo dostrzec wczesne objawy rożnych schorzeń.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar