Latarnie morskie od setek lat pomagają marynarzom bezpiecznie trafić do portu i unikać mielizn. Turystom pozwalają natomiast podziwiać malownicze nadmorskie widoki. Zwiedzanie latarni morskich może więc stać się doskonałym pomysłem na urlop nad morzem. Zobacz najbardziej interesujące naszym zdaniem obiekty tego typu w Polsce.
Na polskim wybrzeżu znajduje się 18 latarni morskich, a 15 z nich nadal z powodzeniem pełni swoją funkcję. Większość obiektów została też udostępniona do zwiedzania.
Hel – latarnia na krańcu lądu
Latarnia znajduje się na samym końcu półwyspu helskiego i ma 41,5 m wysokości. Została wybudowana po II wojnie światowej tuż obok miejsca, w którym wcześniej stała latarnia wysadzona w 1939 roku przez polskich saperów w celu utrudnienia namiarów niemieckiej artylerii. Ma formę ośmiokątnej wieży wzniesionej z licowanej cegły.
Szukasz pokoju nad morzem? Sprawdź apartamenty Hel!
Świnoujście – najwyższa latarnia nad polskim morzem
W Świnoujściu znajduje się najwyższa latarnia nad Morzem Bałtyckim. To jednocześnie jeden z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Ma 68 metrów, a na jej szczyt prowadzi aż 308 schodów! Latarnię uruchomiono w 1857 roku, a od 2000 została udostępniona do zwiedzania. Obecnie emituje nie tylko światło, lecz także pełni rolę radiolatarni.
Krynica Morska – latarnia wzniesiona na ruinach
Istniejąca latarnia to drugi obiekt, który powstał w tym miejscu. Pierwsza działała 50 lat, ale została zniszczona w 1945 roku przez wojska niemieckie.
Latarnia w Krynicy Morskiej mierzy ponad 26 metrów. Na jej szczyt prowadzi około 100 schodów. Co ciekawe – wewnątrz latarnia jest pusta, z górnych schodów widać więc salę wejściową na dole. Z galerii rozciągają się przepiękne widoki na Zatokę Gdańską, Mierzeję Wiślaną, Zalew Wiślany oraz Frombork.
Ustka – latarnia morska z czerwonej cegły
Latarnia morska w Ustce swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza temu, że jest zbudowana z czerwonej cegły. Ma prawie 20 metrów wysokości. Praktycznie bez uszczerbku przetrwała II wojnę światową i do dziś można podziwiać oryginalny budynek z 1892 roku. We wnętrzu latarni mieści się niewielkie muzeum, a zgodnie z opowieściami miejscowych można tu również spotkać ducha jednego z dawnych latarników.
Niechorze – latarnia w miniaturze
Latarnia morska w Niechorzu jest uznawana za najpiękniejszą na polskim wybrzeżu. Wszystko za sprawą oryginalnej, wielokątnej konstrukcji i umiejscowienia na skraju stromego 20-metrowego klifu. Latarnia działa od 1866 roku. Ma wysokość 46 metrów.
Niedaleko latarni można zobaczyć… jej miniaturę w skali 1:10. W Niechorzu znajduje się bowiem Park Miniatur Latarni Morskich, prezentujący miniatury wszystkich tego typu obiektów w Polsce.
Czołpino – latarnia z widokiem na Słowiński Park Narodowy
Latarnia morska w Czołpinie jest położona na wysokiej zalesionej wydmie w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego. Wznosi się na wysokość 25 metrów. To idealne miejsce na podziwianie okolicznej przyrody. Z tarasu latarni widać słynne ruchome wydmy i przybrzeżne jeziora – Łebsko i Gardno.
Rozewie – najstarsza latarnia morska w Polsce
Według legendy w pobliżu Rozewia mieszkał diabeł, który topił wszystkie przepływające tamtędy statki. Zaradzić temu postanowiła córka kapitana jednego z zatopionych okrętów. Postanowiła co noc palić na brzegu wielkie ognisko, by uchronić innych żeglarzy. Tak miała zacząć się historia latarni na Rozewiu. Faktem jest, że to najstarszy tego typu obiekt w Polsce. Powstała w latach 20. XIX wieku, a później była jeszcze kilkakrotnie podwyższana.
Dziś mieści się tu niewielkie muzeum, w którym można podziwiać modele polskich latarń morskich oraz pamiątki po Stefanie Żeromskim.
Materiał powstał we współpracy z firmą Sun&Snow, oferującą apartamenty nad morzem i w innych pięknych zakątkach kraju. Wszystkie obiekty są w pełni przystosowane do nowych norm sanitarnych – apartamenty po każdym pobycie zostają zdezynfekowane i wywietrzone, a personel zachowuje wszelkie środki ostrożności.