2007-02-17

Oczy

NIE DA SIĘ UKRYĆ

Makijaż pomaga nam często. Wiele niedociągnięć natury możemy dzięki niemu urkyć, jednak pewnych rzeczy nie da się zamaskować, niestety. Skóra pod oczami zawsze pokaże ile tak na prawdę mamy lat. Jest wrażliwa i to tam pojawiają się pierwsze zmarszczki. To one mogą dodać nam lat, pojawiają się wcześniej niż inne objawy. Pozbyć się ich niełatwo.

Szybko upływa czas...
Skóra pod oczami jest bardzo delikatna, słabo podbudowana włóknami kolagenu i elastyny, prawie pozbawiona gruczołów łojowych, dlatego szybko się starzeje. Przez długie lata, kiedy w sklepach kosmetycznych nie było specjalnych preparatów do pielęgnacji tej części twarzy, Polki używały kremów. Niektóre robią to nadal. Tymczasem zawarte w kremach do twarzy substancje aktywne i tłuszcz przedostają się do spojówek, drażnią oczy i stąd biorą się zaczerwienienia i opuchlizna. Dziś wybór kosmetyków jest ogromny, a decyzja zależy głównie od zasobności portfela.

Czego używać?
Pod oczy trzeba stosować tylko specjalne preparaty, zawierające łagodne, nie drażniące związki, o lżejszej niż kremy do twarzy konsystencji. Zdarza się jednak, że górna powieka i takich preparatów nie toleruje. Zdania kosmetyczek na ten temat są podzielone. Jedne stanowczo odradzają smarowanie górnych powiek (są cienkie, krem łatwo przenika do powiek i je drażni), inne smarowanie polecają. Wybór należy do nas. Środki przeciwzmarszczkowe zawarte w kremach pod oczy nawilżają i odżywiają skórę. Niektóre zawierają filtry chroniące przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Im wcześniej zaczniemy stosować kremy, tym lepiej. Można zacząć już po dwudziestce, a po trzydziestce - koniecznie!

Świetlik...Na zmęczone i podrażnione oczy nie ma niczego lepszego i tańszego niż żel ze świetlika (pod oczy i na powieki). Możemy same przygotować płukankę ze świetlika: dwie łyżki świeżych ziół lub dwie łyżeczki suszonych, gotować w dwóch szklankach wody przez 20 minut. Ostudzić, starannie odcedzić i natychmiast stosować. Świetlik usuwa zmęczenie i ból oraz łzawienie spowodowane gorączką lub katarem siennym.Okłady...Na zmęczone oczy możemy przygotować kompresy: przez trzy minuty parzyć dwie saszetki rumianku lub kwiatu dzikiej róży. Ostudzić, przyłożyć kompresy nasączone naparem do oczu. Odpoczywać przez 15 minut z nogami ułożonymi wysoko. Można również stosować torebki czarnej herbaty.

Jeżeli chcemy wyglądać zawsze pięknie, młodo i atrakcyjnie, same musimy o to dbać. Nikt za nas tego nie zrobi, więc należy pamiętać, że naturze często trzeba pomóc, zwłaszcza, gdy czas tak szybko mija. Specjalne kremy łagodzą worki i sińce pod oczami. Są też inne o działaniu wszechstronnym: przeciwzmarszczkowe, przeciwko sińcom, opuchliźnie i workom. Warto od czasu do czasu wspomóc skórę pod oczami specjalnymi maseczkami odżywczymi. A przede wszystkim smarować, smarować, smarować, nawet kilka razy dziennie. Po powrocie do domu zmyć makijaż i nałożyć krem lub żel. Jeśli się wchłonie, czynność powtarzać aż do skutku - aż skóra będzie nawilżona.

Komentarze (1)

Zula (2009-11-16 20:04:25)
Skóra wokół oczu
Skóra wokół oczu wymaga szczególnej dbałości i profilaktyki, dobrze że ta tematyka jest poruszana. Ja od jakiegoś czasu używam kremu pod oczy Floslek z serii "Happy per Aqua", doskonale wygładza skórę pod oczami, która jest wyraźnie napięta, a po nieprzespanej nocy niezawodny jest żel Flosleku ze wspomnianym świetlikiem, ja używam połączenia świetlik + babka lancetowata. I tym sposobem skóra wokół moich oczu jest gładka i zadbana.
Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar