2020-04-25

Twarz

Dermatolog Kraków - gdzie wybrać się do dermatologa w Krakowie?

Dermatologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem struktury i funkcji skóry i jej przydatków, schorzeniami skóry oraz niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi ujawniającymi się na skórze. Rozwój dermatologii wiąże się z zastosowaniem mikroskopu w XVIII i XIX wieku i z narodzinami anatomii patologicznej. Dermatolodzy zajmują się badaniem przyczyn i mechanizmów chorób skóry, profilaktyką i leczeniem dermatoz, czyli chorób obejmujących skórę. Dermatologia w połączeniu z wenerologią jest jedną z podstawowych lekarskich klinicznych specjalności niezabiegowych. Obejmuje ona swoim zakresem między innymi: anatomię, histologię, fizjologię, choroby i defekty skóry, podstawy alergologii i epidemiologii chorób skóry, znamiona monocytowe, czerniaki złośliwe oraz inne nowotwory stany przednowotworowe skóry, leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, fizykoterapie, laseroterapię, podstawy kosmetologii lekarskiej i dermatochirurgię.

 

 Czym zajmuje się dermatolog?


Dermatolog zajmuje się bardzo wieloma schorzeniami, więc musi dysponować szeroką wiedzą medyczną. Wiele problemów zdrowotnych daje objawy skórne. Ze stanu i wyglądu skóry, włosów i paznokci można wnioskować o alergiach, problemach hormonalnych i stanach zapalnych organizmu. Typowe zmiany skórne z którymi pacjenci zgłaszają się do dermatologa to: oparzenia skóry, odmrożenia, grzybice, łuszczyca, opryszczki, wykwity na skórze, trądzik, łupież, świerzb, łysienie, pęcherzyca, albinizm, brodawki oraz uznane za chorobę cywilizacyjna atopowe zapalenie skóry. Ostatnio nasiliła się zapadalność na złośliwe nowotwory skóry. Dermatolog diagnozuje również HIV i choroby przenoszone droga płciową. Dobry dermatolog musi dysponować szeroką wiedzą medyczną. Z dermatologii wywodzi się szereg specjalności medycznych skupionych na węższych aspektach schorzeń i funkcjonowania skóry jak na przykład wenerologia, dermatologia dziecięca, kosmetologia i medycyna estetyczna.

Diagnozowanie schorzeń dermatologicznych

W trakcie wizyty dermatolog przeprowadza dokładny wywiad kliniczny dotyczący objawów chorobotwórczych czasu ich trwania, informacji o ewentualnych chorobach przewlekłych. Diagnostyka dermatologiczna opiera się na dokładnych oględzinach zmian chorobowych skóry, włosów, paznokci. Po zebraniu wywiadu lekarz decyduje o kierunku dalszych badań laboratoryjnych w zakres których wchodzą między innymi badania hormonów tarczycy, poziomu TSH oraz morfologia krwi. Jeśli to konieczne wykonuje się dermatoskopię, badanie wycinków skóry i testy punktowe. O kierunku i rodzaju badań decyduje specjalista dermatolog.

Leczenie schorzeń dermatologicznych


Sposób leczenia ustala dermatolog stosownie do zdiagnozowanej choroby i jej przyczyn. Leczenie farmakologiczne antybiotykiem, leki antywirusowe, leki miejscowe działające powierzchniowo w postaci maści, żeli, kremów. Dermatolog proponuje używanie stosownych kosmetyków. W przypadku przebarwień kieruje na zabiegi laserowe a w razie konieczności kieruje na usunięcie znamion odpowiednimi metodami. Leczenie dermatologiczne wymaga wysokich kwalifikacji personelu medycznego i odpowiedniego wyposażenia sprzętowego placówki leczniczej. W Krakowie warunki te spełniają centra medyczne Scanmed S.A.  przy ulicy Podgórskiej 36 i ulicy Armii Krajowej 5. Zobacz: https://scanmed.pl/specjalizacje/dermatologia/krakow.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar