2020-01-16

Czy wiesz, że...

Sposoby na pobudzenie laktacji – jak wspierać karmienie piersią?

Podawanie niemowlakowi naturalnego pokarmu jest bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Problem w tym, że młode matki nie zawsze są w stanie zapewnić dziecku odpowiednią ilość pokarmu. Może to wynikać z różnych przyczyn, dlatego warto dotrzeć do sedna problemu i prawidłowo wspierać naturalne karmienie. Co może wywoływać problem i w jaki sposób można pobudzić laktację?

 

 

 

Mleko matki – kluczowe dla rozwoju dziecka

Mleko matki odgrywa kluczową rolę w pierwszych miesiącach rozwoju niemowlaka. To jedyny pokarm, który powinien dostawać maluch przez pierwsze 6 miesięcy życia. Mleko jest w pełni dopasowane do potrzeb dziecka, zawiera wszystkie składniki odżywcze i substancje bioaktywne niezbędne w danej chwili.

Nie sposób więc się dziwić, że problemy z laktacją mogą być, zwłaszcza dla młodych mam, przeżyciem bardzo trudnym. Obawa przed niedostarczaniem dziecku tego, co niezbędne jest bardzo niekomfortowa. Warto więc przyjrzeć się możliwym przyczynom problemów.

Skąd problemy z laktacją?

Problemy z laktacją mogą wystąpić się z wielu różnych powodów. Mogą pojawić się nawet u kobiet, które do tej pory nie miały kłopotów z karmieniem piersią. Składają się na to m.in. zastoje i kryzysy laktacyjne. Słaba laktacja może być także wynikiem obfitej utraty krwi podczas porodu lub obecności fragmentów łożyska, które opóźniają produkcję mleka.

Obniżona laktacja może być też wynikiem chorób, m.in. kłopotów z tarczycą, cukrzycy lub zaburzeń hormonalnych. Problem może wynikać także ze schorzeń związanych z niedorozwojem lub urazami piersi.

Jak sobie radzić?

Najważniejsze jest, by prawidłowo rozpoznać problem. Jeśli mamy wątpliwości związane z ilością naturalnego pokarmu, warto w pierwszej kolejności skontaktować się z tzw. doradcą laktacyjnym. Ekspert będzie w stanie ocenić, z czego wynika problem i czy rzeczywiście powodem jest zbyt mała laktacja.

Oceńmy również, jak zachowuje się niemowlę i czy prawidłowo odczytujemy sygnały o niedostatecznej ilości podawanego mleka. Niedożywienie niemowlaka będzie skutkować utratą wagi, zaburzeniami prawidłowego rytmu wypróżniania oraz odwodnieniem.

Jak wspierać laktację?

We wspomaganiu produkcji mleka ważne jest regularne opróżnianie piersi. Zadbajmy więc o to, by zgodnie z potrzebami mamy i dziecka niemowlę jadło możliwie często, co najmniej 8-12 razy na dobę. Produkcję pokarmu można pobudzić także za pomocą laktatora.

Nie zapominajmy też, jak ważnym czynnikiem w karmieniu piersią jest zbilansowana dieta bogata w produkty wspomagające laktację. Warto więc zatroszczyć się także o to, by codzienne menu matki obfitowało w istotne składniki odżywcze. Na talerzu nie może zabraknąć m.in. węglowodanów złożonych, białka, tłuszczy, witamin oraz soli mineralnych. Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno wynosić od 2500 do 2900 kcal. Pamiętajmy też o piciu odpowiedniej ilości płynów – ok. 3 litry dziennie. W przypadku picia np. herbat ziołowych, warto skonsultować się z lekarzem. Niektóre z nich mogą mieć działanie hamujące produkcję pokarmu.

Komentarze (0)

Copyright by Daniel Feist & Bartek Kozar